11.02.2016

Fenerbahçe 80-69 Unicaja Malaga

Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı, Turkish Airlines Euroleague Top 16 Turu 7. maçında Unicaja Malaga’yı konuk etti. Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da oynanan karşılaşma 80-59 Takımımızın galibiyetiyle sonuçlandı. Fenerbahçemiz bu zaferle Top 16 Turu’ndaki üst üste 7. galibiyetine imza attı. 
 

Luigi Datome 13 sayıyla maçın en skorer ismi olurken, Ekpe Udoh ve Ricky Hickman 12'şer, Bogdan Bogdanovic ve Jan Vesely de 11'er sayıyla çift hanelere ulaşan diğer oyuncularımız oldular.
 

Ekpe Udoh ise 7 blokla maça damgasını vurdu. Udoh bu performansıyla Euroleague’de tüm zamanların bir maçta en fazla blok yapan 6 oyuncusundan biri oldu. Rekor PAF Bologna takımıyla Cibona karşısında 2000-2001 sezonunda 10 blok yapan Stojan Vrankovic’e ait. Udoh ayrıca 12 sayı 10 ribauntla double double yaptı.
 

Turkish Airlines Euroleague’de “Ayın MVP’si” ödülünün 2016 yılı Ocak ayı sahibi olan Çek yıldızımız Jan Vesely, ödülünü maç öncesinde Erkek Basketbol Takımımızın Genel Menajer Yardımcısı Ömer Onan’dan aldı.
 

Karşılaşmayı Başkanımız Aziz Yıldırım, Asbaşkanlarımızdan Önder Fırat ve Ozan Balaban ile Yönetim Kurulu Üyelerimizden Selim Sapan ve Cenk Başak da izledi.
 

Takımımız maça Ali Muhammed, Bogdan Bogdanovic, Luigi Datome, Jan Vesely ve Ekpe Udoh beşiyle başladı.
 

Karşılaşmaya boyalı alanda etkili bir başlangıç yapan Fenerbahçemiz, Vesely, Ekpe ve Ali Muhammed’le sayılar üretti. Rakip Malaga ise Jackson’un isabetli serbest atışları ve Nelson’un üçlüğüyle sayılar buldu ve televizyon molası 8-5 Takımımızın üstünlüğüyle geçildi (04:51). Savunmada oldukça etkili bir performans sergileyen ekibimiz, Ekpe ve Vesely’i de savunmada iyi kullanınca rakibine sayı şansı tanımazken, Melih’in üçlüğüyle skoru 6 sayıya çıkardı: 11-5. Kalan bölümde 2 top kaybı yapan Fenerbahçemiz, Vesely ve Bogdanovic’le farkı 7 sayıya çıkarsa da Cooley ve Kuzminskas’ın sayılarını engelleyemeyince periyodu 1 sayı önde tamamladı: 16-15.
 

İkinci periyoda Datome ve Ali Muhammed’in üçlükleriyle giren Takımımız, skoru 22-15’e taşıdı. Ekibimiz yaptığı top kaybı sonucu Nedovic’in basketlerini önleyemeyince skor 22-20’ye geldi. Savunmada bloklarıyla konuk ekibe geçit vermeyen Ekpe Udoh’un kaydettiği 4-0’lık seri farkı 6 sayıya çıkardı ve televizyon molasına 26-20’lik skorla gidildi. Moladan Vazquez’in basketiyle dönülürken, Datome’nin turnikesi 6 sayılık farkın korunmasını sağladı: 28-22. Periyodun ikinci bölümünde Ricky ve Bogdanovic’in elinden üçlükler bulan Takımımız, Ricky’nin turnikesiyle farkı 14 sayıya çıkardı ve skoru 38-24 yaparak rakibe mola aldırdı (02:09). Kalan bölümde de avantajını sürdüren Fenerbahçemiz soyunma odasına 41-28 önde gitti.
 

Karşılıklı basketlerle başlayan üçüncü periyotta Datome ve Ekpe’nin basketleri farkı 17 sayıya kadar çıkardı: 47-30. Jackson’un bulduğu üçlüklerle farkı 11 sayıya indiren Unicaja Malaga’ya Datome’nin üçlüğüyle karşılık veren Fenerbahçemiz, televizyon molasına 50-38 önde gitti. Mola dönüşü Ricky, Vesely ve Datome’nin elinden sayılar bulan Takımımız farkı 19 sayıya kadar çıkardı ve rakibine mola aldırdı: 59-40. Mola dönüşü de üstünlüğünü sürdüren Fenerbahçemiz, final periyoduna 61-45 önde gitti.
 

Unicaja Malaga’nın açılışını yaptığı final periyodunda Berk, Vesely ve Bogdanovic’in basketleri sonucu televizyon molası 69-53’lük skorla geçildi. Mola sonrası Melih, Vesely ve Ali Muhammed’le sayılar üreten Takımımız farkı 22 sayıya kadar çıkardı: 75-53. Bu periyotta rakibini tam anlamıyla domine eden Fenerbahçemiz, kalan sürede de avantajını sürdürdü ve maçı 80-59 kazandı.