Fenerbahçe Beko 84-61 Zalgiris Kaunas

18.03.2021

Fenerbahçe Beko 84-61 Zalgiris Kaunas

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımız, Turkish Airlines EuroLeague 30. hafta maçında Zalgiris Kaunas'ı konuk etti. Fenerbahçemiz, Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda oynanan mücadeleden 84-61 galip ayrıldı. Takımımız böylece EuroLeague'deki 18. galibiyetini aldı. Fenerbahçemizde Jan Vesely 21 sayı-10 ribaund-5 asistle muhteşem bir performansa imza attı ve double-double yaptı. Nando De Colo 16 sayı-6 asist, Dyshawn Pierre ise 12 sayı üretti.

Karşılaşmayı Başkanımız Ali Koç, Genel Sekreterimiz Burak Çağlan Kızılhan, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sevil Zeynep Becan, Mustafa Kemal Danabaş, Simla Türker Bayazıt, Sertaç Komsuoğlu, Selahattin Baki ile Fenerbahçe Futbol A.Ş. Yönetim Kurulu Üyemiz Ruşen Çetin ve Fenerbahçe Futbol A.Ş. Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Aram Markaroğlu da izledi.

Fenerbahçe Beko ile Zalgiris Kaunas arasında oynanan EuroLeague maçı öncesi, Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımızın formasını giymiş Joffrey Lauvergne'i Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda ağırladık. Formamızı giydiği dönemde parkedeki mücadelesiyle parçamız olmayı başarmış Joffrey Lauvergne'e maç öncesi Takım Menajerimiz Cenk Renda tarafından plaket takdim edildi.

Maç öncesinde 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümü dolayısıyla bando ekibi, Çanakkale türküsünü salonda bulunan az sayıda davetlinin eşliğiyle seslendirdi.

Öte yandan, THY Avrupa Ligi'nde organizasyon yetkililerinin eşitlik vurgusu yaptığı haftada Takımımızda birçok oyuncunun formasının sırt bölümünde Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Sırpça 'Equality', 'Igualdad' ve 'Ravnopravnost' (Eşitlik), 'Humanite' (İnsanlık) ile 'Freedom' (Özgürlük) yazıları dikkati çekti.

Takımımız maça Marko Guduric, Nando De Colo, Dyshawn Pierre, Jan Vesely ve Ahmet Düverioğlu beşiyle başladı.

Hava atışıyla birlikte ilk hücum hakkını kazanan Zalgiris, bu hücumdan Nigel Hayes'in isabetli dış şutuyla döndü (0-3). Takımımızın maçtaki ilk basketiyse Nando De Colo'dan geldi (3-2). Nigel Hayes ve Joffrey Lauvergne'le potamızda üretken olan Zalgiris Kaunas, skoru 2-7 yaptı. Takımımız adına hücum tarafını kontrol etmeye çalışan Nando De Colo ve pota altında Jan Vesely ikilisiyle farkı eriten Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımız, Dyshawn Pierre'in de katkısıyla maça ortak oldu (9-9). Devamında oyuna ağırlığını koyan ve geçiş hücumlarını iyi değerlendiren Takımımız, skor avantajını ele geçirdi (17-12). Nando De Colo'nun özellikle 3 sayı çizgisinin gerisinden eksiksiz oynadığı çeyrekte son 1 dakikanın içine 25-18 önde giren Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımız, rakibin organize olmasına da izin vermedi ve çeyreği 28-18 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe Lukas Lekavicius ve Augustine Rubit'in üst üste bulduğu basketlerle başlayan Zalgiris'i, Lorenzo Brown'la durduran Takımımız skoru 30-22 yaptı. Çeyreğin hemen başında Martinas Geben ve Jokubaitis'le bir ivme yakalayan Zalgiris karşısında ilk 4 dakikalık bölümde oyunu açma konusunda sorun yaşayan Takımımız; Jan Vesely'nin orta mesafe şutu ve Dyshawn Pierre'in katkısıyla skor avantajını korumayı başardı (35-26). Jan Vesely'nin yıldızlaştığı çeyreğin son bölümünde Marko Guduric ve Dyshawn Pierre'in de katkısıyla 19 sayılık bir fark yakalayan Fenerbahçemiz, soyunma odasına 45-26'lık skorla önde girdi.

Nando De Colo (12) ve Jan Vesely'nin (13) çift hanelere ulaştığı ilk yarıda Dyshawn Pierre ve Marko Guduric de 9'ar sayıyla katkı verdi.

Fenerbahçemiz, Walkup ve Grigonis'in basketleriyle iyi başlayan Zalgiris'e, Lorenzo Brown ve Dyshawn Pierre'le cevap verdi (52-33). Çeyreğin devamında rakibin oyun planını bozan Takımımızda Jan Vesely ve Nando De Colo ikilisinin skor yüküne Kyle O'Quinn ve Lorenzo Brown da eklendi ve Fenerbahçemiz 20 sayılık bir farkla final periyotuna gitti (66-46).

Final periyotuna Danilo Barthel, Tarık Biberovic ve Lorenzo Brown'ın 10-0'lık serisiyle harika başlayan Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımız, skoru 76-46'ya getirdi. Walkup ve Lekavicius'la farkı eritme adına hamleler yapan Litvanya temsilcisinin bu girişimlerini maçın yıldızı Jan Vesely ile sonuçsuz bırakan Fenerbahçemiz, son dakikaları da iyi oynayarak 84-61'le parkeden galip ayrıldı.

Fotoğraflar: Burak Saltık


Haber Görselleri