"fenerbahçe Camiasi Bu Yapilanlari Unutmaz Ve Unutmayacaktir"

21.01.2012

"fenerbahçe Camiasi Bu Yapilanlari Unutmaz Ve Unutmayacaktir"

Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu olağan toplantısında konuşan başkan vekilimiz Nihat Özdemir "Fenerbahçe Camiası bu yapılanları unutmaz ve unutmayacaktır" dedi. Nihat Özdemir’in toplantıda yaptığı konuşma şöyle:

"Yüksek Divan Genel Kurulu Sayın Başkanı ve Yüksek Divan Genel Kurul Sayın üyeleri Sayın Başkanımız ve Yönetım Kurulumuz adına Hepinizi saygılarımla selamlarım;

Hepinizin bildiği üzere, geçtiğimiz cuma günü camiamız ve Türk futbol ailesi acı bir haberle sarsıldı. Türk Futbolunun ordinaryüsü, Fenerbahçe’nin, Milli Takımın unutulmaz golcüsü, örnek sporcu sevgili Lefter Küçükandonyadis’i kaybettik. Kendisine ona yaraşır bir cenaze töreniyle veda ettik. Acı günümüzde bizleri yalnız bırakmayan herkese sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Kendisini bır kez daha saygıyla anıyoruz, mekanı cennet olsun diyoruz.
Seni unutmayacağız koca kaptan, her şey için teşekkürler, rahat uyu…

Sevgili Fenerbahçelıler,
Fenerbahçe yönetimi olarak geçtiğimiz pazar günü yapmayı planladığımız basın toplantısını da biliyorsunuz acı kaybımız dolayısıyla ertelemıştik. Bugünkü yüksek divan kurulu toplantımız vesilesiyle, bu toplantıda vereceğimiz mesajları, sizlerle ve kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Geride bıraktığımız 2011 yılı bizler için; muhteşem sportif başarılar yaşadığımız, başta 5 takım sporu olmak üzere mücadele ettiğimiz tüm branşlarda tarih yazdığımız bir yıl olarak akıllarımıza ve gönüllerımize kazınmıştır. Sonsuza kadar da orada kalacaktır. Bu başarıda pay sahibi olan tüm sporcularımızı, teknik adamlarımızı bir kez daha kutluyoruz, başarılarının devamını diliyoruz.

Öte yandan, 2011 yılının ikinci yarısından itibaren yaşanmaya başlayan malum süreç, Türk Futbolu’nu son derece olumsuz etkilemiş olup, gün geçtikçe daha da büyüyen bir kaosun içine sürüklemiştir. Kulübümüzün bu süreçte maruz kaldığı haksız suçlamalar ve saldırılar ise camiamızı derinden yaralamıştır. Özellikle son yıllardaki büyük gelişimimiz ve atılımlarımızdan rahatsız olan bir takım çevrelerin, bu çıkışımızı engelleyebilmek adına futbol sisteminin kaosa girmesini dahi göze alarak yazdıkları senaryonun uygulanması, Türk sporu’nu büyük bir çıkmaza sokmuştur.
Yaklaşık 7 aydır devam eden bu süreçte; ilgili ilgisiz, bilen bilmeyen herkes Fenerbahçe’yi konuşmuş, medyanın muhtelif isimleri ağızlarından köpükler saçarak, kulübümüze karşı sistematik bir linç kampanyası yürütmüştür. Sabahtan akşama kadar devam eden yayınlarda hukukun temel prensipleri ayaklar altına alınmış, herkesten çok tarafsız olması beklenen devlet kanalı TRT bile defalarca Fenerbahçemizi küçük düşürücü yayınlar yapmıştır. Malum televizyon programlarında, gazete sayfalarında planlı, programlı ve maksatlı bır şekilde kulübümüz kamuoyu vicdanında suçlu ilan edilmeye çalışılmıştır. Buradan açık yüreklilikle tüm kamuoyuna sesleniyorum.
’Fenerbahçe camiası bu yapılanları unutmaz ve unutmayacaktır’

Tarafsız olması gereken bazı siyasetçiler; bakanlar ve milletvekilleri bu linç kampanyasına bilinçli veya bilinçsiz dahil olmuştur. Bu süreç boyunca tutarsız açıklamalarla, günden güne değişen tavırlarla karşılaştık. TFF yönetim kurulu bir hafta önce yaptığı resmi basın açıklamasının tam aksine hareket edip kulübümüz Şampiyonlar Ligi’nden men etti, futbolcularımızın kariyerleriyle oynandı, milyonlarca euro kaybımız oldu, yıldız futbolcularımızı bedelleri altında rakamlara elden çıkarmak durumunda kaldık, borsada işlem gören hisselerimiz ciddi değer kayıpları yaşadı. Bu listeyi bu şekilde uzatmak mümkün ve fakat sıralamakla son bulmayacak. Ne var ki tüm bunların karşısında, milyonlarca Fenerbahçeli’nin kalbindeki büyük Fenerbahçe sevgisi, yaşatılanlara tepkisi camiamızı dimdik ayakta tuttu, futbolcularımıza, sporcularımıza ve bız yöneticilere güç verdi...

3 Temmuz’da başlayan sürece dair bildiğimiz tek şey; kulübümüze, başkanımıza, yöneticilerimize isnat edilen suçlamalar ne olursa olsun, camiamıza reva görülen bu muameleyi hiç bir şekilde hak etmediğimizdir; bunu kabul de etmeyeceğiz.

Fenerbahçe sevgisiyle yaşayan taraftarlarımız, gün geldi sokaklara döküldü, statlara, salonlara koştu; gün geldi topuk yaylasına, gün geldi bir mağlubiyetten sonra havaalanına koştu. O hep konuştuğumuz ’
bir başka büyüklüğü’ her fırsatta bizlere yaşattılar, onlarla ne kadar iftihat etsek azdır tüm taraftarlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Sevgili Fenerbahçeliler,

Hukuki süreç tüm bu yaratılan kaotik ortama rağmen devam etmektedir. Sayın Başkanımız ve tüm arkadaşlarımızın en kısa sürede serbest bırakılacağına ve yargılamaların tutuksuz olarak devam edeceğine inanıyoruz. İnanmakla kalmıyor; milyonlarca Fenerbahçeli adına bunu talep ediyoruz. Zira 6222 sayılı kanunla yapılan değişiklik çerçevesinde ceza miktarları ciddi oranda düştüğünden artık tutukluluğun devamındaki hukuki yarardan da söz edilemez. Kaldı ki suçlamaları kabul etmiyor ve reddediyoruz. Buradan bir kez daha herkesi, aksi ispat edilene kadar herkesin masum olduğunu belirten "masumiyet karinesi"ne saygıya davet ediyoruz.

Yürümekte olan ceza davasının yanısıra, kulübümüzden bir savunma veyahut tek bir görüş dahi alınmadan, UEFA ve TFF ortak girişimi ile verilen Şampiyonlar Ligi’nden men kararına karşı ise uluslararası spor tahkim mahkemesi olan cas’da şimdilik 45 milyon avro talepli bir dava açtık. TFF ve UEFA’yı bu hukuka aykırı davranışlarından ötürü dava ettik. Davamız hukuki mecrasında ilerlemektedir.

Malumunuz, Türkiye Futbol Federasyonu, 26 Ocak 2012 Perşembe günü, genel kurulu’nu olağanüstü olarak toplayacaktır. Bugüne kadar bu toplantıda kamuoyu nezdinde 58.maddenın görüşüleceği düşünülürken, dün itibariyle, bir kereye mahsus bazı cezai uygulamaların görüşülüp, karara bağlanacağı hususu iletildi.

Sevgili Fenerbahçeliler,

Fenerbahçe Spor Kulübü yönetimi olarak altini çizerek bir kez daha söylüyorum:

Biz, Fenerbahçe Spor kulübü olarak 58. Madde hükümlerinin değiştirilmesini kesinlikle istemiyoruz. 58. Maddenin tartişilmasi Fenerbahçe’nin gündemi değildir. Biz kendimizi biliyoruz, kendimize inaniyoruz ve türk adaletine de güveniyoruz. Yarım puan dahi silinmesini kabul etmiyor; Kulüpler birliği’nin ilgili önerisini de doğru bulmuyoruz.

Hatırlayacaksınız, 6222 sayılı kanun için de "Aziz Yıldırım için değişiyor" "kişiye özel kanun çıkarılıyor" söylentileri ortaya atılmıştı, ama başkanımız da diğer arkadaşlarımızın da tutukluluklari sürüyor. Bu defa da aynı senaryo 58. Madde için uygulanmak isteniyor...

Fenerbahçe camiasi bu filmi görmüştür. Biz herhangi bir maddede herhangi bir değişiklik istemiyoruz.

Peki biz ne istiyoruz?

-Biz adil yargılanma istiyoruz. Adı geçen herkes için adil yargılanma talep ediyoruz. Tff kurulları’nın vereceği bir karar nedeniyle kişilerin, mahkemeye, savunma hakları ellerinden alınmiş bir şekilde çıkmasını istemiyoruz.


-Devam eden hukuki sürece, hukukun temel prensiplerine herkesin en az bizim kadar sayg ıgöstermesini istiyoruz.

-TFF tarafindan yürütülecek idari soruşturmanın sağlıklı bir şekilde devam etmesini istiyoruz. Tam 93 kişiyi, birçok kulübü, birçok karşılaşmayı kapsayan bu soruşturmanın adeta yangından mal kaçırır gibi yapılmasını son derece sakıncali ve manidar buluyoruz.


TFF’nin talimatlari çerçevesinde konuya dair yapması gerekenler tarif edilmektedir. Sırasıyla TFF’nin etik kurulu, yönetim kurulu, disiplin kurulu ve tahkim kurulu süreçlerini, savunma hakkını kısıtlayack şekilde alelacele bir dar bir takvime sığdırılmasını reddediyoruz. Bununla birlikte bilhassa kişilerin sözlü savunma imkanı tanınmasını talep ediyoruz ve bunun için de sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Hal böyleyken, 93 sanığın söz konusu olduğu ek bilgi ve klasörlerle onbinlerce sayfanın Türk futbol tarihinin en karmaşık hadisesi olarak anılan sürecin önerildiği gibi birkaç ay içinde layıkıyla yapılması mümkün değildir.

-UEFA’nın açıklamaları ortadayken, en son 5 Ocak’ta yaptığı açıklamada "UEFA, Türkiye’deki şike sorununun çözülmesinde, şikeyle mücadelede gerekli önlemlerin alınmasında ve disiplin yaptırımlarının uygulanmasında, tam sorumluluğun Türkiye Futbol Federasyonu’na ait olduğunu doğrular" demişken, her fırsatta aslında olmayan UEFA sopasının gösterilmesini bir türlü anlayamıyoruz.
UEFA’nın açıklamalarını süreklı çarpıtarak kulübümüzün ceza alması amacıyla her gün açıklama ve haber yapanların hakkındakı takdiri de kamuoyuna bırakıyoruz.
Bildiğiniz üzere geçen hafta UEFA sayın Cornu’nun ifadesini geri çekmek üzere cas’a başvuruda bulunmuştur. Bu başvuruya tff internet sitesinden, sanki söz konusu ifadede adı geçen tff yetkilileri aklanıyormuşçasına yer verilmiştir böyle bir talebin hukuk ciddiyeti ile bağdaşmayacağını vurgulayan ve konuya cas talimatları ışığında müdahale eden avukatlarımız söz konusu ifadenin kaldırılmasının önüne geçmiştirler.
Şimdi tekrar soruyoruz: ifade dosyada ve uefa savunmasının bir parçası olarak tüm varlığını korurken, bu ifadenin yalan olduğunu ve sayın Cornu hakkında dava açacaklarını söyleyen TFF yetkilileri Lütfü Arıboğan ve İlhan Helvacı bugüne kadar hangi adımları atmışlardır. Cevabını biz verelim: henüz hiçbir bir girişimde bulunmamışlardır. Buna rağmen, kulübümüz ve Türk futbolu ile ilgili tarihi dönemece geldiğimiz noktada halen bu kişilerin en can alıcı görüşmelerde boy gösteriyor olmaları kabul edilemez.

CAS davamızda UEFA iddianamenin dosyaya konulmasını talep etmiştir. Şunu hatırlatmakta fayda var, sayın CORNU’nun ifadelerinde yer alan tff yetkililerinin beyanları, Fenerbahçe’nin Şampiyonlar ligi’nden men edilmesinde en büyük gerekçe olarak önümüze konulmuştur. Şimdi onun yerine o tarihten neredeyse 4 ay sonra çıkmış olan iddianameye gerekçe olarak dayanılmaya çalışılması kabul edilemez.
Bu durumda şunu soruyoruz: kulübümüz neye göre Şampiyonlar ligi’ne gönderilmemiştir? Sayın Cornu’nun ifadelerinde yer alan TFF yetkililerinin beyanlarına göre mi, yoksa o tarihte henüz yazılmamış olan ve adı üstünde bir takım iddialardan oluşan iddianameye göre mi? Kaldı ki bu değerlendirmeyi yaparken iddianamenin de en nihayetinde subjektif bir metin olduğunu ve hukuken gerçeklerin savunma da dinlendikten sonra mahkeme kararı ile ortaya çıkacağını aklımızdan çıkarmayalım.
6 aydır yaşanan tüm zorluklara rağmen kulübümüz, sportif, mali, hukuki açıdan sağlıklı bir şekilde yoluna devam etmektedir. Burada taraftarlarımız, üyelerimiz, ve çalışanlarımızın büyük gayretlerıne teşekkür ederiz.

Fenerbahçemizin en büyük proje ve yatırımlarından biri olan Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi- Ülker Sports Arena artık taraftarımızla buluşmaya hazırdır. 25 Ocak 2012 çarşamba günü, saat 21:00’de, Euroleague’de Emporio Armanİ maçı ile Fenerbahçe’nin hizmetine girecektir. 200 milyon lira değerindeki bu spor kompleksinin tapusunun tamamen bize aittir. Türk spor tarihindeki en büyük yatırımlarından biridir ve bunun için kulübümüzün kaynakları kullanılmamıştır.

İnşaatın tamamının finansmanı Ülker grubu tarafından karşılanmıştır. Sayın Murat Ülker’in şahsında Ülker Grubu’na, Fenerbahçemiz’e ve Türk Sporu’na pırıl pırıl bır spor kompleksi kazandırmalarından ötürü teşekkür ediyoruz. Spor kompleksimizden, basketbol takımlarımızın maçlarının burada oynanmasının yani sıra, belli bir program dahilinde, çeşitli konser ve gösteriler yapılmak suretiyle ayrıca kulübümüze gelir de sağlanacaktır. Spor dışındaki bu etkinliklerin yöntemi ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup, bu çalışmaların detayları yakın zamanda sizlerle paylaşılacaktır. Gelecek kuşaklara kalacak bu büyük yatırımın camiamıza ve türk sporuna hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

Öte yandan ve ne mutlu ki, mücadele verdiğimiz tüm dallarda başarılı sonuçlar almaya devam ediyoruz.

Profesyonel futbol takımımız, geçen haftaki gibi hepimize zevk veren güzel oyunuyla en kısa sürede liderlik koltuğuna yeniden oturacaktır. Bu arzu ve heyecanla sahaya çıkan başta sayın Aykut Kocaman olmak üzere tüm teknik ekibimize ve oyuncularımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Transfer çalışmalarımız da kadromuzu daha da güçlendirmek adına sayın Kocaman’ın raporları doğrultusunda sürmektedır.

Mali Konular:

Geçtiğimiz 6 aylık dönemde bankalara 52 milyon $ anapara ve faiz ödemesi yaparak borçlarımızı azalttık. Daha sonra mali yapımızın sağlamlığını, ödeme gücümüzü ve iyi niyetimizi gören bankalarla borçlarımızı yeniden yapılandırma çalışmaları yaptık. Borçlarımızı vadeleri 2012-2014 yılları içersine yaymak suretiyle yeniden yapılandırdık.

Fenerbahçe Sportif A.Ş.ş’nin, 30.05.2011 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında, şirket ana sözleşmesinde tadiller yapılarak kulübümüzün futbol şubesi faaliyetleri tüm gelir giderleri ile şirket faaliyetleri kapsamına alınmıştır.

Futbol takımımız, 30.06.2011 tarihinde kulüpten devralınmış, ayrıca kulübün futbol tesislerinin kullanımı için bir sözleşme yapılmıştır. Gerek futbol takımının değeri, gerekse tesislerin kullanım bedelinin belirlenmesine ilişkin rapor özetleri spk mevzuatına göre imkb de kamuya açıklanmıştır.

Ana sözleşmemizde yapılan değişiklikler ve takımın devralınması işlemleri sonrasında şirketimiz önceki yapısından farklılaşarak, futbol gelir ve giderlerinin aynı bünyede toplandığı bir yapıya kavuşmuştur.

Fenerbahçe sportif hizmetler anonim şirketimiz, önümüzdeki günlerde tahvil ihraç etmek için 13.01.2012 tarihinde spk’ ya başvurulmuştur. İlgili başvurumuz bu sıralar spk uzmanları tarafından değerlendirilmektedir. Tahviller ancak güvenilir kurumlar tarafından ihraç edilebilecek mali enstrümanlardır. Buradan yaratılacak kaynak ile bankalara olan borçlarımızın önemli bir kısmının kapatılmasını planlıyoruz.

Çalışmayı belirlediğimiz yatırım bankaları; Deniz yatırım, Vakıf yatırım, İş yatırım ve Garanti yatırımdır. Tahvil ihracı ile detaylı bilgileri ileri bir tarihte paylaşacağız.

Tahvillerimizin, hem finans çevreleri hem de Fenerbahçeli iş adamlarımız ve tüm taraftarlarımızca ilgi ile karşılanması arzusundayız.

Ayrıca, şunu da belirtmek isteriz ki, bugün itibarı ile herhangi bir bankaya, herhangi bir finans kuruluşuna vadesi geldiği halde ödenmemiş tek lira borcumuz yoktur.

Fenerbahçe Sportif A.Ş.’nin piyasa değeri hakkında da bilgi vermek istiyorum.

Fenerbahçe Sportif’in, 20 ocak 2012 itibarı ile İMKB’deki piyasa değeri 576 milyon $ dır. Yine, İMKBverilerine göre futbol sektöründeki diğer kulüplerin değerleri ise aynı tarihte Galatasaray 253 milyon $ , Trabzon 201 milyon $, Beşiktaş 146 milyon $ ’ dır. Yani diğer 3 büyük kulübün piyasa değerlerinin toplamı ancak bir Fenerbahçe etmektedir. Hem de bugünkü her tür olumsuz şarta rağmen.

Diğer mali konularla ilgili açıklamalar denetleme kurulumuz raporu ile sizlere arz edilecektir.

Altyapı ve amatör şubelerimiz;
Futbol altyapı;

A2 takımı 2011-2012 sezonunda grubunda oynadığı 12 müsabaka sonucunda 2.sıradadır.
U-18 akademi ligi müsabakalarında 2.sırada
U-17 grubunda 6.sırada
U-16 , u-15 ve u-14 akademi liginde 1.sırada
U-13 ligi müsabakaları nisan 2012’de başlayacaktır.

Basketbol şubemiz;
Erkek takımımız Fenerbahçe Ülker, Türkiye kupası grup maçlarında rakiplerini yenerek şubat ayında yapılacak 8’li final maçlarına katılmaya hak kazanmıştır. Ligler 16 ekim’de başlamış, takımımız müsabakalarda 10 galibiyet almıştır.

Euroleague müsabakalarında ise aldığı 6 galibiyetle grubunu 1. sırada tamamlamıştır. Genç erkek takımımız Roma turnuvasında gurubunda 2inci olmuş ve mayıs ayında istanbul’da yapılacak Final Four’da ülkemizi temsil edecektir.

Bayan takımımız; 2011-2012 tkbl türkiye kadınlar basketbol ligi’nin birinci sezonunda oynadığı 12 maçta 11 galibiyet ile birinci sırada yer almaktadır.

Takımımız 2011-2012 euroleague sezonu b grubunda grup birinciliğini namağlup sürdürmektedir. Ocak ayı içerisinde tarbes, nadezhda ve avenida oynayacağı üç maçından sonra ilk 16’ya kalmaya hak kazanıp şampiyonluğu hedeflemektedir.

Voleybol şubemiz;
Erkek takımımız Fenerbahçe Grundig; Türkiye liginde şu an 3.sırada yer almaktadır. Türkiye kupasında 8’li turda ilk maçını 25 ocak’ta Ankara’da Dorçe TED kolejle oynayacaktır. Avrupa’da ise yoluna CEV Challenge kupası’nda devam edecektir.

Bayan takımımız Fenerbahçe Universal; Türkiye liginin namağlup lideri ve CEV şampiyonlar ligi grubunu ise birinci tamamlamıştır. Türkiye kupası 8’li turunda ilk maçını ankara’da 25 Ocak’ta IBA Kimya Ted Koleji ile oynayacaktır.

Atletizm şubemiz;

17 Aralık İzmir salon deneme yarışlarında sporcumuz Emel Dereli gülle atmada yıldızlar ve gençler türkiye şampiyonu olmuştur. Fatih Avan cirit atmada Balkan Atletizm Federasyonu tarafından balkanlarda yılın atleti seçilmiştir.

Kürek şubemiz;
13-18 Aralık tarihleri arasında erkek a takımımız sezon başı hazırlıkları için 20 sporcu ve 2 antrenör ile birlikte topuk yaylası tesislerimizde güç geliştirme kampına girmişlerdir.

Boks şubemiz;
21-25 Aralık Antalya’da Türkiye Kulüplerarası boks şampiyonasında 6 altın, 2 gümüş ile kulübümüz şampiyon olmuştur.
28-31 Ekim 29 ekim Cumhuriyet kupasında 10 altın, 4 gümüş’le cumhuriyet kupasını almış,
11-13 Kasım ist. Büyükler ferdi boks şampiyonasında 6 altın, 2 gümüş ile şampiyon,
16-18 Aralık Ankara boks şampiyonasında 14 altın, 3 gümüş alarak şampiyon
04-08 Ocak 2012 Türkiye büyük bayanlar ferdi boks şampiyonasında ise 4 altın, 1 gümüş ile takım sıralamasında birinci olmuştur.

Yelken şubemiz;
08-16 Ekim İstanbul donanma kupası yarışlarında 4 birincilik, 2 ikincilik
15-16 Ekim Altın kilit kupasında dragon sınıfında birincilik
25-30 Ekim Didim optimist-laser Türkiye şampiyonasında 1 birincilik ve ikincilik
10-13 Kasım çayırova optimist-laser bölge kupası yarışlarında 1 birincilik, 2 ikincilik
24 Aralık Kalamış Dragon il birinciliği yarışlarında ise sporcularımız sınıfında ikinci olmuşlardır.

Yüzme şubemiz;
29 Ekim Cumhuriyet kupasında bayanlarda takım birinciliği, erkeklerde takım ikinciliği, genel toplamda ise birincilik kupası almıştır.
25-27 Kasım Burhan Felek senkronize yüzme federasyon kupası yarışlarında şubemiz birincilik kazanmıştır.
21-25 Aralık Türkiye kısa kulvar yüzme şampiyonasında yıldız erkek ve bayanlarda Türkiye birinciliği alarak genel toplamda Türkiye şampiyonluğu kupasını, genç erkek-bayan, büyük erkek ve bayanda ise Türkiye ikincilik kupasını almışlardır.

Masa tenisi şubemiz;
29-30 Ekim bursa’da yapılan süper lig 2.etap maçlarında bay ve bayan a takımları oynadıkları dört maçı kazanarak lider olmuştur.
İstanbul Cumhuriyet kupası maçlarında takımlarımız 9 madalya kazanmış,
03-04 Aralık Kocaeli süper lig 3.etap maçlarında bay ve bayan grubunda lider, 10 Aralık Avrupa masa tenisi kupası 3.tur çeyrek final maçlarında bayan takımımız Ettu-Cup’ta çeyrek finale kalmıştır.
17-18 Aralık Adana Süper lig 4.etap maçlarında bay ve bayan takımımız ilk dönemi namağlup lider tamamlamıştır"

Başkanvekilimiz Nihat Özdemir ayrıca Mayıs’ta yapılması gereken olağan genel kurulun bu tarihten önce yapılabileceğinin de altını çizdi.. Özdemir’in konuşması sonrası salonda Divan üyelerimiz başkavekilimizi alkışlayarak yerine uğurladı.