"fenerbahçe Destani" Saint Joseph Lisesi'nde Sahnelendi

23.12.2013

"fenerbahçe Destani" Saint Joseph Lisesi'nde Sahnelendi

Fenerbahçemizin Şanlı Tarihinin ele alındığı, Meddah Sinan Bayraktar'ın yazıp-oynadığı, Derneğimizin katkılarıyla bugüne kadar ülkemizin dört bir yanında sahnelerek binlerce gencimize ulaşan "Fenerbahçe Destanı" Tiyatro Gösterisi, İstanbul Özel Saint Joseph Fransız Lisesi'nde sahnelendi.

Öğretmen ve mezunları arasından Kulübümüze pek çok başkan ve yönetici kazandıran Saint Joseph Lisesi'nin Fenerbahçemizle olan tarihi bağlarının da konu edildiği Fenerbahçe Destanı gösterisi öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. İzleyiciler arasında Fenerbahçemizin unutulmaz isimlerinden Elkatipzade Mustafa Bey ve Şükrü Saracoğlu'nun 3. nesilden akrabaları İlayda Türbedar ve Barış Saracoğlu'da vardı.
 
Lise Müdürü Sn. Jean-Michel Tricart'ın hoşgeldiniz konuşması sonrasında Derneğimiz Yönetim Kurulu üyesi Sn. Bekir İrdem, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada Saint Joseph Lisesi'nin, Fenerbahçe Spor Kulübü tarihindeki önemine vurgu yaptı. İrdem, konuşmasında şunları söyledi;

"Türk sporunun ve  Fenerbahçe’nin  kuruluş ve varoluş mücadelesini anlatan bu  gösteriyi  sizlere ulaştırmaktan ötürü mutluluk duyuyoruz.

Gösteriyi izlerken, Fenerbahçe'nin ilk ve  1 no’u kurucu üyesi  ve ilk futbol takımı oyuncularından Sn. Ziya Songülen , 2 no’lu üye Sn. Ayetullah bey , 5 no’lu üye Sn. Galip Kulaksızoğlu ve  6 no’lu üye Sn. Mustafa Elkatipzade’nin  aynı zamanda  dönemin  Saint Joseph Lisesi öğrencileri olduğunu ve  yine 4 no’lu kurucu üye Sn. Enver Yetiker’in ise dönemin edebiyat ögretmeni olduğunu iftiharla  göreceksiniz.

Bu gösterinin burada sahnelenmesine  olanak sağlayan Müdür Sn. Jean-Michel Tricart ‘a  1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu olarak bir kez daha teşekkür ediyor ve bu olanağı çağdaş ve  kültür ağırlıklı  eğitim anlayışınızın güzel bir yansıması olarak değerlendiriyoruz .

Bu arada siz öğrencilere ufak bir bilgi notu olarak , Fenerbahçemizin 100.kuruluş yıldönümü olan 2007 ‘de ben ve mezun birkaç  arkadaşım  Fenerbahçe Spor Kulübü ve Saint Joseph Lisesi arasındaki tarihi bağları sembolize eden bir heykel yaptırıp Kulübümüze hediye etmiştik. Bu heykel halen Fenerbahçe Spor Kulübü müzesinin en baş köşesindeki yerini korumaktadır, dileyenleriniz müzeye gittiğinde bu heykeli görebilirler.

Aynı şekilde bugün biz  1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu olarak  sınırlı sayıda hazırlamış olduğumuz dev bir eserin  orijinal bir sayısını 143 yıllık tarihi okulumuz  Saint Joseph'e hediye etmek istiyoruz.. Asr-ı Fener, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün 100 yıllık şanlı tarihini ,Cumhuriyet ilkelerine bağlılığını anlatan,  çok özel bir çalışmayla hazırlanan, koleksiyon değeri olan,  altın kaplama logolu  eşsiz bir eserdir."

Sayın Bekir İrdem'in konuşmasının ardından Yönetim Kurulu Üyelerimiz, Saint Josep Lisesi Müdürü Sn. Jean-Michel Tricart'a Asr-ı Fener hediye ederken, Sn. Tricart'ta günün anısına Yönetim Kurulu Üyelerimize teşekkür plaketi takdim etti.