Fenerbahçe Müzesi, ‘zaman’ ve ‘mekan’ kavramlarının ötesinde bir deneyim yaşatmaya hazır!

29.06.2020

Fenerbahçe Müzesi, ‘zaman’ ve ‘mekan’ kavramlarının ötesinde bir deneyim yaşatmaya hazır!

Türk sporunun temel direği hatta ve hatta dinamosu olarak ilklere imza atan Fenerbahçe, şanlı tarihi ve kupalarıyla donatılmış olan müzesini 29 Haziran Pazartesi günü (bugün) itibarıyla dünyaya açıyor. Kulübümüz, Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde bulunan Fenerbahçe Müzesi'ni, 'sanal müze' olarak ziyaretçilerine sunarak, müzenin dijital ortamda gezilmesine olanak sağlayacak.

Tüm Dünya'da olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) pandemisi nedeniyle teknolojinin bilhassa da dijitalleşmenin öneminin daha da arttığı bu dönemde Kulübümüz 'sanal müze' uygulamasıyla dijitalin ve fiziksel mekanın nasıl kesiştiğini ve teknolojinin buradaki görevini, tarihimizi yakından görmek isteyen herkese farklı bir deneyim yaşatarak ortaya çıkaracak.

Dünya'da futbolun doğuşundan tutun da Fenerbahçe Spor Kulübü'nün ilk kuruluş toplantısının dönemin eşyalarıyla birlikte canlandırılmasına, Mütareke ve İşgal dönemi sırasında Dereağzı'ndaki lokalimizden cepheye silah taşınma anının anlatılmasına, kuruluştan itibaren tüm branşlardaki başarılarımızı simgeleyen her türlü şilt, madalya, berat, fotoğraf, belge gibi sayısız materyalin sergilenmesine ve Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 3 Mayıs 1918 yılında kulübümüzü ziyareti ve şeref defterini imzalama anının mumyalı olarak canlandırılmasına kadar Fenerbahçe Müzesi'ne artık sanal ortamdan ulaşabileceksiniz.

'Sanal Müze' uygulamasıyla birlikte dijital ortamda benzersiz bir deneyim sunmayı amaçlayan Fenerbahçe Müzesi'nde; İngiliz İşgal Kuvvetleri Komutanı'nın kendi adıyla ortaya koyduğu ve Fenerbahçe'nin İngiliz Karması'nı yenerek kazandığı “General Harington Kupası”, Fenerbahçe'nin futbolda kazandığı 28 Türkiye şampiyonluk kupaları, bir Türk takımının uluslararası düzeyde kazandığı ilk kupa olma özelliği taşıyan “Balkan Kupası”; basketbolda kazanılan EuroLeague Kupası ve sayısız şampiyonluk ile voleybolda kazanılan Dünya Şampiyonluğu Kupası ve amatör şubelerimizin Avrupa'da ve Türkiye'de kazandığı birbirinden değerli kupayı ziyaret edebilirsiniz.

Sanatı dijital ortama taşıyarak tüm internet kullanıcılarının rahatlıkla erişebileceği yeni bir sergi deneyimi yaşatmasının yanı sıra daha kapsayıcı bir ortam sayesinde ziyaretçilerine tarihimizi son görüntüleme teknolojisi ile 3 boyutlu olarak görme fırsatı sunan Kulübümüz; 'İLELEBET İZİNDEYİZ' diyerek kalplerimizdeki Mustafa Kemal Atatürk sevgisini daima sıcak tutacak ve nesillere aktarılmasında katkı sağlayacak Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün büstüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Gurur duyduğumuz sayısız başarının aynı çatı altında yer almasının yanı sıra Fenerbahçe'nin 'efsane' ya da 'abide' diye atfedilen kişilikleri ve onların unutulmaz anıları da müzemizin ilgi çeken önemli alanları arasındadır.

Maddi ve manevi kültür nesnelerini toplayarak 'Biz Fenerbahçelilerin' ortak mirasının koruma altına alınması ve bu mirasın gelecek kuşaklara aktarılmasına ön ayak olacak olan 'Sanal Müze' uygulaması sayesinde Kulübümüz sizlerin desteğiyle bu zor dönemde önemli bir gelir kapısını da aralamış olacak.

GooglePlay ve AppStore üzerinden kolayca telefon ya da tabletlerinize ücretsiz olarak indirebileceğiniz Sanal Müze uygulaması ile Fenerbahçe Müzesi'ni 12,99 TL karşılığında 3 boyutlu olarak gezerek Fenerbahçe'nin başarılarla dolu tarihine yolculuk etme fırsatı bulacaksınız.

IOS ve Android işletim sistemine sahip telefonlarınıza indirebileceğiniz Sanal Müze Uygulaması'na aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla erişebilirsiniz.

AppStore için TIKLAYINIZ

GooglePlay için TIKLAYINIZ


FENERBAHÇE MÜZESİ HAKKINDA

1907 yılında futbol kulübü olarak kurulan Fenerbahçe, 1913 yılında etkinliklerini spor kulübü olarak sürdürme kararı aldı. Günümüze kadar tam 34 dalda çeşitli spor etkinliklerinde bulundu. Kulüp ülkemiz futbolunda bir Türk kulübünün uluslararası areneda kazandığı ilk kupa olan 1968'deki Balkan Kupası dahil, özellikle 21. yy da basketbol, voleybol, boks, masa tenisi, atletizm gibi dallarda uluslararası başarılar kazandı ve dünyada da daha tanınır oldu. Günümüzde 9 branşta faaliyet göstermektedir. Bu dallar futbol, atletizm, boks, kürek, yüzme, voleybol, basketbol, masa tenisi ve yelkendir. Tarihi içinde ise bu 9 branş dışında; izcilik, paten, çayır hokeyi, patenli hokey, kamp, tenis, eskrim, güreş, halter, rugbi, halat çekme aletli jimnastik, beyzbol, kriket, otomobil, av, bisiklet, atlama, su topu, su kayağı, bilardo, biriç, hentbol ve judo da faaliyet göstermiştir.

Fenerbahçe 5 Haziran 1910'da ilk kupasını İstanbul'un ünlü Rum Kulübü Strugglers'i, özel maçta 3-1 yenerek kazandı. İlk resmi şampiyonluğunu ise 1911-12 sezonunda İstanbul Ligi'ni kazanarak elde etti. Bu şampiyonluktan sonra Kadıköy, Altıyol'da ilk kez bir lokale kavuşan Fenerbahçe'nin 1912 yılı sonunda kazandığı kupaların sayısı 10'u bulmuştu. Bu kupaları sergilemek üzere iki camlı bir vitrin satın alındı. Böylece Fenerbahçe Müzesi'nin temelleri atılmış oldu. Haziran 1932'ye gelindiğinde; 2 odalı Altıyol'da ki Lokal dar geldiği için, 1914'de taşındığımız ve kiracı olduğumuz Kuşdili Lokali'nde sergilediği ödül kupa ve armağanların sayısı 150'yi bulmuştu. Yine 1932 yılında 5 Haziran'ı, 6 Haziran'a bağlayan gece sabaha karşı çıkan bir yangında 25 yıllık faaliyetleri sonucunda kazandığı kupaların birkaç tanesi dışında, çoğu yandı. Fenerbahçe'nin kazandığı kupalar; tarihi içinde 3-4 kez değişik mekanlarda sergilendi. Daha sonra, 19 Ekim 2005'de , o zaman kulüp başkanı olan Aziz Yıldırım'ın girişimleriyle, stadın altında bulunan bugünkü yerinde, yeni müzemiz bir törenle açıldı. 2005'den beri aynı yerde faaliyet gösteren Fenerbahçe Müzesi'nde kazanılan kupa, şilt ve ödüllerin yanında; Fenerbahçe'ye olan sevgi ve sempatisi ile bilinen ve Fenerbahçe Spor Kulübü için onurların en yücesi olan M. Kemal Atatürk'ün 3 Mayıs 1918'de kulübümüze yaptığı ziyarette imzaladığı hatıra defteri de sergilenmektedir.