Fenerbahçe Spor Kulübü Teknolojide Bir İlke İmza Atti

29.03.2013

Fenerbahçe Spor Kulübü Teknolojide Bir İlke İmza Atti

Yakın zamanda kurumsallaşma çalışmalarına hız kazandıran Fenerbahçe Spor Kulübü, tüm kurumsal ve mali süreçlerini dünyanın bir numaralı kurumsal kaynak planlama yazılımı olan SAP sistemi ile yönetmeye başlıyor.  Fenerbahçe Spor Kulübü böylece UEFA’nın Financial Fairplay kapsamında oluşturduğu finansal kriterlere de uyum sağlayacak.

Fenerbahçe Spor Kulübü, tüm kurumsal çalışmalarını profesyonel bir şeffaflıkla yürütme yönündeki çalışmalarına hızla devam ediyor. Türkiye ve dünyadaki dev şirketlerin tercih ettiği SAP ile Fenerbahçe, tüm kurumsal, finansal, bütçeleme, insan kaynakları ve raporlama süreçlerini tek bir sistem üzerinden yürütecek ve anlık takip esnekliği kazanacak.
 
Projeyi SAP Türkiye’nin en büyük iş ortaklarından olan itelligence Türkiye işbirliği ile hayata geçirecek olan Fenerbahçe, tüm mali, finansal, insan kaynakları ve satın alma süreçlerini tek bir sistemde izleyebilecek. Böylesi bir teknoloji yatırımı bir spor kulübü tarafından Türkiye’de ilk kez yapılıyor. SAP çözümü sayesinde Fenerbahçe yönetimi ve paydaşları, Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği ve bağlı 9 şirketin tüm mali süreçlerini anlık olarak takip edebilecek.
FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ CEO’SU HASAN HAKKI YILMAZ

Projeyle ilgili olarak Fenerbahçe Spor Kulübü CEO’su H.Hasan Yılmaz şunları söyledi: "Bugün kurumsallaşma çalışmalarımız için önemli bir adım atmış bulunuyoruz. Güncel ve doğru veriye gerçek zamanlı erişimin büyük önem kazandığı günümüzde kurumların yenilikçi bilgi teknolojileri çözümlerine olan ilgisi giderek artmakta. Bu anlamda, Fenerbahçe’nin kurumsallaşmasında dev bir adım olan SAP projesi ile mali işler, finans, bütçe, insan kaynakları, satınalma, veri ambarı, raporlama gibi süreçler anlık takip edilerek departmanlar arası veri bütünlüğünün sağlanması amaçlanıyor. Böylece, tüm bu kurumsal verinin Fenerbahçe yönetimine katkı sağlayacak şekilde analiz edilmesi ile, finansal şeffaflık sağlanacak ve geleceğe ışık tutan karar destek mekanizmaları oluşturulacak."

SAP TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ ZEYNEP KESKİN


SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin ise "Fenerbahçe Spor Kulübü’nün SAP
kullanmaya başlayacak olması çok heyecan verici bir gelişme. SAP olarak müşterilerimize hızlı, akıllı ve öncü çözümler sunmak ve işlerinde değer yaratmak en büyük hedefimiz. Fenerbahçe Spor Kulübü, hız ve zeka gibi kavramların yalnızca sportif anlamda değil, kurumsal anlamda da kendisi için büyük önem taşıdığını SAP sistemine geçiş yaparak bir kez daha ortaya koymuş bulunuyor. Dünyanın önemli spor kulüplerinin de kullandığı SAP teknolojisi sayesinde çok daha hızlı ve verimli bir kurumsal yapıya sahip olacak Fenerbahçe Spor Kulübü’nün, aynı zamanda Türk sporu açısından da büyük bir yeniliğe imza attığını söylemekten mutluluk duyuyorum"
dedi.ITELLIGENCE TÜRKİYE CEO’SU SAVAŞ KOMBAN

Bu tarihi ortaklığın sadece Fenerbahçe açısından değil, Türk sporu açısından da çok önemli bir hamle olduğunu söyleyen itelligence Türkiye CEO’su Savaş Komban, "Fenerbahçe gibi dünya  devi bir kulüple  işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Nisan ayında başlayacağımız projemizi 6 ay gibi kısa bir süre içinde tamamlamayı hedefliyoruz" dedi.

SAP’nin NBA, NFL, Bundesliga gibi dünyanın önemli spor ligleriyle teknolojik anlamda işbirlikleri mevcut. Örneğin, geçtiğimiz ay SAP HANA teknolojisi sayesinde, NBA liginin takım, oyuncu gibi tüm resmi istatistik verileri NBA resmi sitesi stats.nba.com üzerinde analiz edilebilir hale gelmiş bulunuyor. FC Bayern München, Manchester United, Hertha BSC Berlin, 1899 Hoffenheim, 1.FC Nürnberg kulüpleri SAP’nin kurumsal çözümlerini kullanan kulüpler arasında yer alıyor.