Fenerbahçe Tahvilleri Tanitildi

27.02.2012

Fenerbahçe Tahvilleri Tanitildi

Fenerbahçe Sportif  Hizmetler Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin halka arz edeceği tahviller, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu 1907 Tribünü’nde düzenlenen kokteyli toplantıyla tanıtıldı.

Toplantıya, yöneticilerimiz, bankaların yetkili isimleri, Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, futbolcularımız, amatör şubelerden teknik kadro ve oyuncular ile kulüp çalışanları katıldı. Basın toplantısında geçtiğimiz günlerde tahliye olan Asbaşkanlarımızdan Şekip Mosturoğlu da yer aldı.

Tahviller hakkında bilgi vermek için kürsüye çıkan Asbaşkanlarımızdan Murat Özaydınlı, Fenerbahçe olarak Türkiye’de yeni bir ilki gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını ifade etti.

Sözlerine katılımcılara teşekkürle başlayan Özaydınlı, "Başta Başkanımız Aziz Yıldırım olmak üzere yanımızda olan ve olamayan bütün yönetici arkadaşlarım adına öncelikle hepinize hoş geldiniz diyorum. Fenerbahçe Spor Kulübü hem ilklerin öncülüğünü yapmıştır. Birçok yenilik yapmıştır. Bunlardan birisi için bu akşam buradayız. Bu yeni dönemle birlikte dış kaynak ihtiyacını karşılamak için banka kredisi kullanmak yerine gündemimize tahvili aldık. Bu Türkiye’de bir ilk.  Avrupa’da Manchester United bunun bir örneği sanırım. Bir spor kulübünün tahvil çıkarması Türkiye’de bir ilk. Bundan da gurur duyuyoruz. Tahvil çıkarmanız için çok güçlü olmanız lazım. Belli kurullardan onay almanız lazım. Bilançonuzun güçlü olması lazım. Gelirlerinizin giderlerinizin dengeli olması lazım. Çok kötü bir süreç geçirmemize rağmen biz bu sınavı başarı ile geçtik. Bütün onayları aldık. Burada bizi yardımcı olan kuruluşlara da özellikle teşekkür etmek istiyorum. Başta Deniz Yatırım olmak üzere Garanti Yatım ve Vakıf Yatırım’a özellikle çok teşekkür ediyorum. Taraftarımız bu 3 kuruluşun liderliğinde  buna çok büyük destek verecekler. Ve bizleri de her zaman olduğu gibi bu konunda da destekleyeceklerdir. Bu tahvil ihracının başarı ile sonuçlanacağına da yürekten inanıyorum. Zor bir süreç yaşadık. Ama bizi en çok mutlu eden durum Fenerbahçeli olmaktan bir kez daha gurur duymamızı sağlayan Fenerbahçe camiası oldu. Onları tekrardan bu vesile ile teşekkür etmek isterim" diye konuştu.

Ardından söz alan Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Bakırhan ise öncelikle böyle bir projede yer aldıkları için çok mutlu olduklarını ifade ederek, "İlk  Fenerbahçe’nin halka arzında da biz görev almıştık ve Aziz beyle biz orada çok yoğun ve yakın çalışmalarımız olmuştu. Keşke bu projede de aramızda olsaydı ve brilikte bu süreci yönetseydik. Çok daha güzel olurdu" dedi.

Ardından Fenerbahçe tahvilleri hakkında bilgiler veren Bakırhan, "İhraç ettiğimiz tahvilin tutarı 50 milyon TL ile başlayacak ve talep yoğunluğuna bağlı olarak 100 milyon TL’ye kadar çıkılacak. Vadesi 2 yıl olacak. Şubat’ın 29’unda başlayacak ve 1-2 Mart tarihlerinde talep toplayacağız. Ardından şirketle beraber değerlendirip, nasıl bir sonuca ulaşacağımızı hep birlikte göreceğiz. Değişken faizli, 3’er ayda bir faiz ödemeli tahvil olacak. Gösterge tahvil faizinin üzerine 3 veya 3.5, ek getiri imkanı sağlanacak. Bu kurumsal yapıdan gelen talebe göre belirlenecek. Son derece sağlıklı bir yapısı var. 3’er ayda bir nakit ödemeleri olacak. 100 TL ve katları talepte bulunmak mümkün olacak" şeklinde konuştu.

Fenerbahçe tahvilinin avantajlarından bahseden Bakırhan, sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

"Fenerbahçe tahvilinin avantajlarından bahsedersek, birincisi mevduatla karşılaştırırsak, stopajı daha düşük.  Yüzde 10’luk bir stopaj söz konusu. Devlet tahvili ile karşılaştırdığımızda ise Fenerbahçe tahviline yatırım yapmış birisi 2. yılın sonunda 222 liralık bir faiz kazancı elde ederken, aynı dönemde aynı tutarı bir devlet tahviline yatırırsa sadece 168 lira bir para kazanmış olacak. Aradaki fark kadar Fenerbahçe tahvillerinin getirisi olacaktır. Getiri, stopaj ve vergi avantajımız var. Değişken faiz olması faizlerdeki aşırı dalgalanmaya karşı yatırımcıyı koruyacak bir durumdur. Faizler çok yüksek olursa elimizdeki hisse senedi tahvilleri düşmeyecek. 3 ayın sonunda yeni yükselen faize göre kendisini adapte edecektir. İhraca Deniz Yatırım liderliğinde Garanti yatırım ve Vakıf Yatırım olarak hizmet veriyoruz. Denizbank, Garanti Bankası ve Vakıf Bank’ın bütün şubelerinden başvuru yapılması mümkündür"