Fenerbahçe Ülker Efsane Olmak İçin Yola Çikti

12.05.2015

Fenerbahçe Ülker Efsane Olmak İçin Yola Çikti

Turkish Airlines Euroleague’de tarihi bir başarıya imza atarak Final Four’a yükselen Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımız, Ülker Sports Arena’da düzenlenen törenle Madrid’e uğurlandı. Fenerbahçe Kulübü ve Yıldız Holding yetkililerinin katıldığı törene “Güle güle gidin, efsane olun gelin” sloganı damgasını vurdu.
 
Turkish Airlines Euroleague’de çok başarılı bir sezon geçiren, oynadığı 27 maçta 22 galibiyet elde eden Fenerbahçe Ülker, İspanya’nın Madrid kentinde 15-17 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek Final Four için yola çıktı. Bu sezon, aralarında Maccabi Tel Aviv, Barselona, CSKA Moskova, Olimpiakos ve Panathinaikos gibi güçlü rakiplerini de mağlup eden Fenerbahçe Ülker, aynı başarıyı Madrid’de de tekrarlamak istiyor.
 
Fenerbahçe Ülker takımı ve teknik kadronun, Türkiye basketbol tarihinde bir ilke imza atmak hedefiyle çıktığı zorlu yolculuğunun öncesinde Ülker Sports Arena’da bir tören düzenlendi. Uğurlama törenine Asbaşkanlarımız Turhan Şahin ve Ünal Uzun  Yıldız Holding - Gıda - Ülker Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 
 
Fenerbahçe Ülker'in bu sezon THY Avrupa Ligi'nde yaptığı maçların görüntülerinin izlenmesinin ardından, takım kaptanı Emir Preldzic yaptığı kısa konuşmada tarihi bir sezon geçirdiklerini belirterek, "Madrid'de de aynı başarıya devam edeceğiz ve sizleri gururlandıracağız" dedi. 
 
Takımın tecrübeli ismi Oğuz Savaş ise büyük mücadele göstererek hedefledikleri yere ulaştıklarını kaydederek, "Bu hikaye daha henüz bitmedi. Elimizden gelenin en iyisini yapıp daha iyiyi elde etmeye çalışacağız. Buraya gelip bizi uğurlayan herkese, gelmek isteyip gelemeyen, bizimle olmak isteyen herkese teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu. 
 
Kendilerine verilen desteğe teşekkür eden Baş Antrenörümüz Zeljko Obradovic, daha yapacak çok işleri olduğunu vurgulayarak, "İnşallah Madrid'de de başarılı olacağız. Oyuncularıma da teşekkür ediyorum. Çok iyi bir iş çıkardınız" dedi.
 
Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Turhan Şahin, "Siz bir efsane oldunuz" şeklinde takıma yönelttiği konuşmasınında, "Size kulübüm, başkanım, yönetim kurulum ve büyük taraftarımız adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Temennim odur ki bu işbirliğimiz sonsuza kadar devam etsin. Murat Ülker ve ailesine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah kupayı alıp döner ve milletimizin gururu olursunuz. Size başarılar diliyorum, efsane olun gelin" şeklinde ifadeler kullandı. 
 
Yıldız Holding Gıda Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Fenerbahçe Kulübü ve Ülker işbirliğinden sonra Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımızın 5 lig, 3 Türkiye Kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandığını, geride kalan 9 sezonda THY Avrupa Ligi'nde başarıyla mücadele ederek tarihinde ilk kez Dörtlü Final'e yükseldiğini anımsatarak, "Sizleri yürekten tebrik ediyorum. Bu performans, kamuoyunda basketbola gösterilen ilgiyi arttırdı. Güle güle gidin, efsane olun gelin" diye konuştu. 
 
Konuşmaların ardından; Final Four hatırası olarak kaide üzerine yerleştirilmiş basketbol topunu imzalayan takımımız, Euroleague’de bu sezon attıkları toplam sayıyı temsil eden 2.209 adet Ülker Metro çikolatası ile dolu büyük paketi teslim aldı ve enerji depoladı. Törenin sonunda bir itfaiye aracı, takım otobüsünün arkasından su sıkarak Fenerbahçe Ülker’i havaalanına Türk usulü uğurladı ve ilginç anların yaşanmasına sebep oldu. 
 
Ülker’den Efsane Uğurlama!
Ülker, tarihi bir başarıya imza atan Fenerbahçe Ülker basketbol takımını Türk geleneklerine uygun bir iletişim kampanyasıyla Madrid’e yolcu etti.
 
Kampanyayı Fenerbahçeli futbolcular başlattı. “Güle güle gidin, efsane olun gelin” sloganını kullanarak, Fenerbahçe Ülker’i suyla uğurlayan futbolcular, sosyal medyada büyük ses getirdi. Onlara Fenerbahçe taraftarı birçok ünlü isim katıldı. 16.000 kişiye ulaşan bu uğurlama hareketi, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından destek bularak “trend topic” oldu. Ayrıca Fenerbahçe Ülker için yapılan destek ve motivasyon videoları taraftarlarca sosyal medyada sıkça paylaşıldı. Londra Hyde Park’tan, New York High Line’a, Vatikan’dan, Amerika’ya kadar dünyanın birçok yerinden çektikleri videolarla taraftarlar, takımlarına başarı dileklerini iletti. 
 
Başarıda Ülker Sports Arena ve taraftar desteği faktörü…
Fenerbahçe Ülker, maçlarını oynadığı ve sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da en modern salonlarından biri olarak kabul edilen Ülker Sports Arena’da bu sezon başında 5.000’in üzerinde kombine kart satışı yaparak, Türkiye’de bu alanda bir rekora imza attı. Fenerbahçe Ülker, bu sezon Euroleague maçlarını ortalama 11.245 kişiye oynadı ve bu alanda da tüm Avrupa genelinde ilk üç sırada yer aldı.   
 
Fenerbahçe Ülker, Ülker Sports Arena’da bugüne kadar üç NBA takımını ağırladı. 2012 yılında, 17 NBA şampiyonluğu bulunan Boston Celtics’i 97-91 yenerek, Türkiye’den bir NBA takımını mağlup eden ilk takım oldu. Fenerbahçe Ülker, 2013 yılında Oklahoma City Thunders’ı, 2014 yılında da San Antonio Spurs’ü misafir etti. Euroleague’de bir kez 8’li final oynamayı başaran Fenerbahçe Ülker, 6 kez de Son 16’ya yükseldi.