Fenerbahçe Ülker Euroleague World Basketball Tour'a Katiliyor

28.07.2015

Fenerbahçe Ülker Euroleague World Basketball Tour'a Katiliyor

Takımımız Fenerbahçe Ülker, Euroleague Basketball World Tour 2015 kapsamında NBA’in güçlü takımlarından Oklahoma City Thunder ve Brooklyn Nets ile karşılaşmak üzere Amerika’ya gidiyor.


Ekibimiz, 5 Ekim tarihinde Barclays Center’da Brooklyn Nets ile mücadele ettikten sonra, 9 Ekim tarihinde Chesapeake Energy Arena’da Oklahoma City Thunder ile karşılaşacak.

 

Fenerbahçe Ülker, Euroleague Basketball World Tour 2015 kapsamında oynayacağı iki karşılaşma ile üst üste dördüncü sezonda da NBA takımları ile mücadele etmiş olacak. Bu karşılaşmalar, sarı lacivertlilerin Amerika’da oynayacağı ilk mücadeleler olarak da tarihe geçecek.

 

Fenerbahçemiz, daha önce 2012 yılında Boston Celtics ile Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da karşılaşmış ve mücadeleden 97-91 galip ayrılarak, bir NBA ekibini mağlup eden ilk Türk takımı olmuştu. Fenerbahçe Ülker, 2013 yılında Oklahoma City Thunder’ı ağırlamış ve karşılaşmadan 95-81 yenik ayrılmıştı. Sarı lacivertliler, geçtiğimiz sezon ise San Antonio Spurs ile Ataşehir’de karşılaşmış ve mücadele 96-90 Spurs galibiyetiyle noktalanmıştı.

 

Fenerbahçe Ülker’in 5 Ekim tarihinde karşılaşacağı Brooklyn Nets ekibinde, daha önce üç sezon boyunca sarı lacivertli formayı giyen Bojan Bogdanovic de yer alıyor. Nets’in yıldız isimleri ise Joe Johnsonve Brook Lopez.

 

NBA’in en değerli oyuncularından biri olan Kevin Durant’ın de formasını giydiği Oklahoma City’nin kadrosunda Russell Westbrook ve Serge Ibaka da bulunuyor.

 

Euroleague Basketball World Tour 2015 maçları öncesi açıklamalarda bulunan Euroleague İş Geliştirme Yöneticisi Roser Queralto “NBA ile tekrar iş birliği içerisinde bulunmaktan ve Fenerbahçe’yi Oklahoma ve Brooklyn ile maçlar yapabilmek üzere Amerika’ya uğurlayabilmekten dolayı çok mutluyuz. Bu tip organizasyonlar, tüm dünya üzerindeki basketbol tutkunlarının en iyi takımların karşılaşmalarını izleyebilmelerine olanak sağlıyor. İki sezon önce Fenerbahçe Ülker Oklahoma’yı İstanbul’da ağırlamıştı, şimdi bu iki takımın Amerika topraklarındaki karşılaşmasını izlemek güzel olacak.” İfadelerini kullandı.

 

Karşılaşmalar hakkında görüşlerini paylaşan bir başka isim olan NBA EMEA Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Benjamin Morel ise “2013 yılındaki heyecanlı karşılaşmadan sonra Fenerbahçe’yi Amerika’da Oklahoma ile oynarken görmek harika olacak. Euroleague ile devam eden işbirliğimiz sayesinde tüm dünyadaki basketbolseverlerin harika hazırlık maçları izleyebilmesini ve bunun da basketbolu geliştirmesini hedefliyoruz” dedi.

 

Fenerbahçe Ülker Genel Menajeri Maurizio Gherardini ise “Brooklyn ve Oklahoma ile Amerika’da oynayacak olmak kulübümüz için tarihi bir an olacak. Bu, aynı zamanda Türkiye’deki basketbol ilgisinin gelişimi için de eşsiz bir fırsat. Elbette bu karşılaşmalarda Türk basketbolseverlerin gelip bizi desteklemelerini de bekliyoruz. Euroleague ve NBA organizasyonlarına bu fırsat için teşekkür etmek istiyorum. Aynı şekilde şimdiden, bizi ağırlayacak olan Nets ve Thunder’a da teşekkürlerimi sunuyorum” sözleriyle görüşlerini aktardı.

 

Brooklyn Nets Genel Menajeri Billy King ise “Fenerbahçe’yi ağırlayacak olmaktan dolayı mutluyuz. Bu maç, aynı zamanda Bojan Bogdanovic için de eski takımı ile bir araya gelebilme fırsatı olacak. Taraftarlarımız, Avrupa’nın en iyi koçlarına sahip takımlarından birini izleme fırsatı yakalayacak” ifadeleriyle karşılaşmanın önemini vurguladı.

 

Oklahoma City Thunder Başkan Yardımcısı ve Genel Menajeri Sam Presti ise Fenerbahçe maçıyla ilgili olarak “Fenerbahçe, iki yıl önceki İstanbul ziyaretimizde bize oldukça iyi bir ev sahipliği yapmıştı. Şimdi onların bizi ziyaretiyle, bizi biz yapan değerler ve misafirperverliğimizi gösterebilmek için müthiş bir fırsat yakalıyoruz. Hazırlık döneminde artık düzenli olarak yapılan uluslararası karşılaşmalar, basketbolun ne kadar geliştiğini gösteriyor ve biz de bu durumdan çok mutluyuz” dedi.