Fenerbahçe Ülker Yildiz Erkek Basketbol Takimimiz Türkiye Şampiyonu

29.05.2011

Fenerbahçe Ülker Yildiz Erkek Basketbol Takimimiz Türkiye Şampiyonu

Fenerbahçe Ülker Yıldız Erkek Basketbol Takımımız, Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası’nın final maçında Galatasaray’ı 65-49 mağlup ederek, Türkiye Şampiyonu oldu.  

Kastamonu’da 24 Mayıs 2011 tarihinde başlayan Yıldız Erkekler Türkiye Şampiyonası’nın son gününde oynanan final maçında Fenerbahçe Ülker Yıldız Erkek Basketbol Takımımız ile Galatasaray karşı karşıya geldi. Mücadeleden 65-49 galip ayrılan Fenerbahçe Ülker Yıldız Erkek Takımımız, Türkiye Şampiyonu oldu.

Maçın ardından düzenlenen ödül töreninde şampiyonluğa ulaşan Fenerbahçe Ülker Yıldız Erkek Basketbol Takımımıza kupa ve madalyaları TBF Merkez Hakem Kurulu Üyesi Firuz Koçaş ve Kastamonu Vali Yardımcısı Muammer Baki tarafından verildi.

6 gün süren mücadelenin sonunda istatistiki veriler ışığında yapılan değerlendirmede ise turnuvanın "En Değerli Oyuncusu" ödülüne Takımımızdan Metecan Birsen layık görüldü. Metecan’a ödülünü TBF Temsilcisi Adnan Yakut verdi. Turnuvanın "En İyi Pivotu" Fenerbahçe Ülker Yıldız Erkek Takımımızdan Ayberk Güleryüz seçildi. Ayberk’e ödülünü Kastamonu Barosu Avukatlarından Feza İhtiyar verdi. Oyuncumuz  Berk Uğurlu ise turnuvanın "En İyi Oyun Kurucusu" seçilirken, Berk’e ödülünü Ankara Basketbol İl Temsilcisi Yardımcısı Yalçın Efe verdi.

Takımımız maça Ayberk Güleryüz ve Metecan Birsen’in basketleri ile başladı. İki ekip bu dakikalarda sert savunmalara karşı skor üretmekte zorlanırken, özellikle orta mesafeli atışlarla skor üstünlüğünü ele geçiren Fenerbahçe Ülker Yıldız Erkek Basketbol Takımımız, ilk çeyreği 16-12 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe hızlı başlayan Takımımız, Umut Aygün’ün turnikeleri ve Ayberk Güleryüz’ün isabetleri ile 11-0’lık bir seri yakalayarak 16. dakikada farkı çift hanelere çıkardı (27-12). Dışarıdan ve serbest atış çizgisinden sayı bulmaya devam eden Fenerbahçe Ülker, soyunma odasına 31-16’lık üstünlükle girdi.

Mehmet Şanlı ve Batuhan Yılmaz’ın karşılıklı basketleri ile başlayan üçüncü çeyrekte Takımımız, 25. dakikada durumu 40-25’e getirdi. İçeriden ve dışarıdan etkili oyununu sürdüren Fenerbahçe Ülker Yıldız Erkek Basketbol Takımımız, çeyreğin son bölümünde 10-0’lık bir seri yakalayarak son on dakikaya 50-25 önde girmesini bildi.

Final periyoduna Çağatay Çevik ve Batuhan Yılmaz’ın basketleri ile başlayan rakibine Mehmet Şanlı ve Berk Uğurlu’nun orta mesafeli atışları ile karşılık verenTakımımız, 35. dakikada durumu 54-33’e getirdi. Kalan bölümde de boyalı alandan ve serbest atış çizgisinden kaydettiği sayılarla oyunun kontrolünü elinden bırakmayan ve aradaki farkı korumayı başaran Fenerbahçe Ülker, karşılaşmadan 65-49 galip ayrılarak Türkiye Şampiyonu oldu.

SALON: Atatürk

HAKEMLER: Atakan Adak,Alper Tuğrul Ünlütürk

FENERBAHÇE ÜLKER(65): Berk Uğurlu 9 (4 ribaund-5 asist), Ayberk Güleryüz 16 (5 ribaund), Metecan Birsen 12 (10 ribaund-2 asist), Umut Aygün 8 (4 ribaund – 4 asist), Onur Özkapıcı 2, Tansu Aksoy 4 (2 ribaund), Mehmet Şanlı 12 (13 ribaund), Fırat Alemdağ (4 ribaund), Ziya Küçükaşçı 2 (3 ribaund)

GALATASARAY (49):Yiğit Özgür Barışık 1 (1 ribaund), Selahattin Songür 6 (4 ribaund), Berke Can Durak 7 (1 asist), Emre Akın 4 (1 ribaund – 1 asist), Canberk Sevin 10 (5 ribaund-1 asist), Göktürk Gökalp Ural 7 (4 ribaund – 1 asist), Batuhan Yılmaz 10 (6 ribaund – 1 asist), Deniz Kruszynski (4 ribaund – 5 asist), Çağatay Çevik 4 (4 ribaund)

1.PERİYOT: 16-12

2.PERİYOT: 15-4

3.PERİYOT: 19-9

4.PERİYOT: 15-24