Fenerbahçe Universal'den Anlamli Etkinlik

14.10.2011

Fenerbahçe Universal'den Anlamli Etkinlik

Fenerbahçe Universal Bayan Voleybol Takımımızın oyuncuları, Meme Kanseri Haftası etkinlikleri kapsamında, meme kanseriyle mücadelede düzenli kontrol, erken teşhis ve tanının önemine dikkat çekmek amacıyla, Universal Hastaneler Grubu’na bağlı Çamlıca Alman Hastanesi’nde meme muayenesinden geçti.

Fenerbahçe Universal Bayan Voleybol Takımımızın tüm oyuncularının ve İdari Menajer Violet Duca’nın yer aldığı etkinlikte, Universal Genel Müdürü Dr. Mahir Turan da hazır bulundu. Voleybolcularımız, meme muayenesi kapsamında bir yandan rutin kontrollerini gerçekleştirirken, aynı zamanda erken teşhisin meme kanseri tedavisinde taşıdığı öneme dikkat çektiler. Meme kanseriyle mücadele sembol haline gelen pembe kurdeleleri formalarının üzerine takarak ve pembe ojeli tırnaklarıyla taramadan geçen oyuncularımız, bu hastalıkla mücadelede topluma anlamlı mesajlar vermeyi de ihmal etmediler.

Oyuncularımız ayrıca erken teşhisin meme kanserinin tedavisinde taşıdığı önem hakkında Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sadık Yıldırım’dan bilgi aldılar.  Hastalık hakkında genel bilgiler veren Doç Dr. Yıldırım, "Meme kanserlerinin yüzde 10’u kalıtımsaldır. Eğer meme kanserli hasta 30 yaşın altında ise bu oran yüzde 25’e çıkar. Yaşı 40’ın üzerinde olan kadınların rutin taramaları meme kanserine bağlı ölümleri yüzde 35 azaltır. Meme kanseri ile ilgili temel risk faktörlerini yaş, doğum yapmamak, emzirmemek, ileri yaşlarda doğum yapmak, bazı selim meme hastalıkları, akrabalarında meme kanseri bulunmak, erken yaşta adet görmek, geç menapoza girmek, östrojen hormonu tedavisi görmek, obezite, diğer memesinde kanser bulunmak ve fazla alkol  kullanımı olarak sıralayabiliriz. Rutin taramalarda, henüz belirti vermemiş erken dönemdeki kanserler yakalanabilir. Erken teşhis edildiğinde, meme kanseri yaşamı tehdit eden bir hastalık olmaktan çıkar. Rutin taramalarda genel cerrahlar tarafından memenin ve koltuk altlarının fiziksel muayenesi yapılır. 40 yaş üzerindeki kadınlara mamografi çekilir. Mamografinin iki yılda bir yapılması yeterlidir" diye konuştu.

Öte yandan, Fenerbahçe Universal Bayan Voleybol Takımımızın oyuncularının, Aroma Bayanlar 1. Ligi’nde 17 Ekim Pazartesi günü Vakıfbank Türk Telekom ile oynayackları maça, meme kanseriyle mücadeleye dikkat çekmek amacıyla, yakalarına pembe kurdele  takarak çıkacakları da duyuruldu.