Fenerbahçeli Kadinlar Tarih Yazdi

20.09.2012

Fenerbahçeli Kadinlar Tarih Yazdi

Geçtiğimiz sezon Fenerbahçemiz ile Manisaspor arasında oynanan lig maçında, kadın ve çocuk taraftarlarımızın Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nı doldurarak dünya çapında bir ilke imza attığı tarih olan ve ’Dünya Fenerbahçeli Kadınlar Günü’ olarak kabul edilen 20 Eylül, yine Fenerbahçeli kadınlar tarafından düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Dünya kamuoyunun gündemine girmişlerdi

Geçtiğimiz sezonun başında federasyonun, takımların seyircisiz oynama cezası aldıkları maçları kadın ve 12 yaş altındaki çocukların izleyebileceğini duyurmasının ardından, 20 Eylül 2011’de oynanan Fenerbahçe-Manisaspor maçında, tüm Dünya tarihi bir olaya tanıklık etmişti. Normalde Fenerbahçe’nin cezası nedeniyle seyircisiz oynanması gereken bu lig maçı, bu yeni uygulamayla kadın ve çocuklara açılmış ve Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda tıklım tıklım dolduran Fenerbahçeli kadın ve çocuk taraftarlar, Takımımıza ve o sırada cezaevinde bulunan Başkan ve yöneticilerimize verdikleri destekle dünya kamuoyunun gündemine girmeyi başarmışlardı. Dünya üzerinde sadece kadın ve çocukların tribünlerden izlediği ilk maç olarak da kayıtlara geçen Fenerbahçe-Manisaspor maçının ardından, 3 Temmuz 2011’de başlayan ve Fenerbahçelilerin birlik-beraberliğini tüm gücüyle sergilediği süreç de farklı bir boyut kazanmıştı. Kadın taraftarlarımız da UEFA’nın FIFA 2011 Fair-Play ödülüne aday gösterilmişti.

Yıldönümünde 20 Eylül’ü kutladılar

Bu olayla ve bundan sonra da Fenerbahçemize verdikleri desteği hiçbir zaman eksiltmeyen kadın taraftarlarımızı taçlandırmak adına, ’Dünya Fenerbahçeli Kadınlar Günü’ olarak ilan edilen 20 Eylül 2011 tarihi,  yıldönümünde, Yönetim Kurulu Üyemiz ve Fenerbahçe Spor Kulübü Kadın Kongre Üyeleri Çalışma Komitesi Başkanı Yasemin Merçil ve komite üyelerinin,  Fenerium Maraton Mağazası’nda düzenledikleri bir etkinlikle kutlandı. Bu tarihi olayın yıldönümünde bir araya gelerek pastalı kutlama yapan Fenerbahçeli kadınlar, kulüplerine verdikleri desteği her zaman sürdüreceklerini bildirdiler.

Merçil: "Birlikten güç doğurduk"

Toplantıda bir konuşma yapan Yasemin Merçil, kulüplerine desteklerini esirgemeyen tüm Fenerbahçeli kadınlara teşekkür etti. Merçil "Güzel bir gün. Geçen sene bugün, bizim için hem buruk hem de sevinçle hatırladığımız bir gündü.  Bugün yine Başkanımızla birlikteyiz. Bugün yine çok anlamlı bir maçta yine beraber olacağız. Bugün bir tarihin başlangıcıydı. Fenerbahçelinin bütünlüğünün, Fenerbahçelilinin başkanının yöneticisinin arkasında olduğunu gösterdiği andı. Bunu da Fenerbahçeli kadınlar yaptı. Bu olay tüm dünyada da ses getirdi, ödüle aday gösterildi. Ama bizim için bundan daha çok manevi anlamı olan bir gündü. Artık bir tarih olan o günü unutmamak için bir arada olmayı istedik ve tesadüfen bugün de bir maçımız var. Bu güzel günü hatırlatmak adına kongre üyemiz kadınlar buradayız ve unutulmaması için çalışacağız. Kadınlar olarak takımızın arkasındayız. Biz hiçbir zaman kendimizi gerisinde hissetmedik. Kadınlar, çocuklar, erkekler ve yaşlılar olarak bu savaşın içerisindeyiz. Bu süreç içinde bizden desteğini esirgemeyen tüm Fenerbahçeli kadınlara teşekkürlerimizi sunuyorum. Birlikten güç doğurduk" dedi.

Fenerbahçe Tarih Müze ve Arşiv Kurulu Üyesi Gönül Çaylı da, kurula sunulan "20 Eylül’ün ’Dünya Fenerbahçeli Kadınlar Günü’ olarak kabul edilmesi" önerisinin onaylandığını duyurdu.