"her Zaman Rakibinize Saygi Duymalisiniz"

20.02.2013

"her Zaman Rakibinize Saygi Duymalisiniz"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile oyuncularımızdan Reto Ziegler, Bate maçının önemine dikkat çekerek, her zaman rakibe saygı duyulması gerektiğinin önemine değindi.

UEFA Avrupa Ligi son 32 Turu rövanş maçında sahamızda Bate Borisov ile oynayacağımız rövanş maçı öncesi Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile oyuncumuz Reto Ziegler, bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda ilk olarak söz alan oyuncumuz Reto Ziegler, yarınki maçın bir final niteliğinde olduğuna değinirken, Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman da serinin en zor maçı olacağına, Takımımızın Avrupa kupalarındaki tecrübesiyle tur atlayan taraf olacağına inandığını söyledi.

"Serinin en zorlu maçı olacak"
Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman sözlerine, Bate Brosiv ile oynayacağımız karşılaşmanın serinin en zor müsabakası olacağına değinerek başladı ve ekledi:

"Zorlu bir karşılaşma serisi olacağını söylemiştim. İlk maçta böyle oldu. İlk maç öncesi bakıldığında iki takımın da tura yakın olduğunu, özellikle Bate Borisov’un organizasyon açısından bize göre bir adım önce olabilecek duruma. Ancak tecrübe olarak avantajlı olduğumuzu düşünüyorum. İlk maçta böyle gelişti. Yarın sıfırdan başlayacağız. Kontra atakları bulabilecek ortamı düşünecekler. Ama biz de kendi sahamızda turu geçme gayretini göstereceğiz."

"Sadece orta sahadaki isimler değişecek"
Emre Belözoğlu ve Raul Meireles’in yarınki Bate Borisov maçında forma giyemeyecek olmasına da değinen Kocaman, "Bu iki oyuncunun da olmayışı ile sadece orta sahadaki isimler değişecek, sistemi değiştirmeyi düşünmüyorum. Uzun süredir birbiriyle oynamaya alışan oyuncular var, bu nedenle sistem değişmeyecek" diye konuştu.

"Tesadüf olmasını diliyorum"
Bate Borisov karşılaşması öncesinde Alex de Souza ve Daum’un ardı ardına yaptıkları açıklamalarla ilgili soruya ise, "Her iki tarafında yaptığı konuşmaların ya da açıklamaların tesadüf olmasını diliyoruz" şeklinde cevap verdi.

"Seyircinin olmaması bir dezavantaj"
Belarus temsilcisi karşısında cezamız nedeniyle seyircisiz oynamanın büyük bir dezavantaj olacağına dikkat çeken Aykut Kocaman, "Her yerde ve her şekilde belirtmeye çalıştığım gibi seyircinin olmaması avantaj olamaz. Gücümüzü taraftardan almışıztır. Her yerde destekleyen taraftardır. Dolayısıyla bu gücün yanımızda olmaması bir dezavantaj olacak. Bir şeyin altını çizmek isterim. Kelimeler bazen seçilerek üzerine konuşmalar yapılıyor. İlk maçtan sonra söylediğim cümle ve sırası yanlış anlaşıldı. Düzeltme yapmak gerekir. Fenerbahçe’nin ceza almasına sebep kimse benim kastettiklerim onlardır. Söylemek istediğim de budur. Yarın böyle bir güçten eksik mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Takımımızdaki sakat oyuncuların son durumları hakkında da bir açıklama yapan Aykut Hoca, "Sakatlıklarla ilgili şu an Sezer ve cezalı oyuncuların dışında bir sorun yok. Bu akşamki antrenmandan sonra tekrar bir değerlendirme yapacağız" dedi.

Reto Ziegler: "Tur atlama bizim için önemli bir hedef"
Toplantıda konuşan oyuncumuz Reto Ziegler, Bate Borisov ile oynayacakları maçın final niteliğinde olduğuna dikkat çekerek, şu açıklamalarda bulundu:

"Fenerbahçe’yi Avrupa’da temsil edecek olmaktan mutlu ve guruluyum. Avrupa platformda oynamak benim için çok önemli. Hem benim için, hem takım için, hem de hoca için tur atlamak önemli bir hedef. Yarın büyük ve zorlu bir maç bekliyor. Özellikle taraftarımı olmadan kolay olmayacak. Ama bu ilk kez de değil daha önce de taraftarsız maçlar oldu. Hocamız maç için bizi iyi hazırladı. Tamamen konsantre olarak yarınki maçı bekliyoruz.Yarınki maç bir final maçı olacak ve sahaya kazanmak için çıkacağız. Hocamız da her zaman rakibi küçümsememek gerektiği anlatıyor. İyi organize olan bir ekip ve hücum da etkili olduklarını gördük. Rakibe saygımız var. Burada kim kazanacak, kim kaybedecek diye yüzde vermek yanlış olur ama daha çok kazanmayı isteyen takım kazanacak ve bu da biz olacağız."

"Her ikisi de kaliteli oyunculardır"

Bir gazetecinin Milos Krasic ve Raul Meireles’in performanslarına yönelik sorusu üzerine, "Krasic’in satılacağına yönelik çıkan haberler doğru değil. Bazı oyuncuların adaptasyon süreleri kısa olabilir ya da uzun olabilir. Krasic de böyle oldu. Kalitesinden yana kuşkumuz yok ama adaptasyon sorunu var. Genel olarak hiçbir oyuncuya şu anda sezonun ilk yarısında yaptığım gibi şans vererek düzelmesini beklemeye sahip değiliz. Bu bütün oyuncular için söz konusu. Telafinin olmadığı zaman dilimindeyiz. Oyuncular  kendilerini kadronun içine sokabilecek performansı sergilemeliler. Meireles ile ilgili de şunu belirtmek isterim, sıkıntılı bir dönemde olduğu ortada ama kalitesiyle bunun aşacaktır. Takıma da katkı sağlayacak ve sağlamaya devam edecektir. Prosedür ne ise o uygulanacak. Takıma katkı yapma yolunda önemli olacaktır" cevabını verdi.

"Her zaman rakibinize saygı duymalısınız"
Düzenlenen basın toplantılarında her zaman rakibe saygı duyulması gerektiğini de belirten Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, aynı şekilde Bate Borisov’un da saygı duyulması gereken bir takım olduğunu belirterek, "Antrenörler de futbolcular da bu işin içindeler. Her şeyin rakipten önde olmak için yapıldığının farkındalar. Amaç rakibin önünde olmak. Eğer bir çaba yoksa arkada kalırsınız. Antrenörlerin bu durumda temkinli olması iyi bir şey. Rakibe karşı her zaman saygı var. Her rakip çok değerlidir ve saygı gösterilmelidir. Ben, Sayın Fatih Terim ve diğer antrenörler her zaman bu çabayı göstermeye çalışıyoruz" diye konuştu.

"Öncelik Bate Borisov maçında"
Ligde oynayacağımız Kasımpaşa maçındaki kadro özelliğinin nasıl olacağına ilişkin soruya ise, "Düşünmek demek karar almak değildir. Önceliğimiz düşünmek ve doğru karar almak. Yarınki Bate Borisov maçında istediğimizi elde etmek için oynayacağız. Bu maçın ardından da Kasımpaşa maçını düşüneceğiz. Doğru işler yapmak için iyi düşünüp, aldığımız kararları uygulayacağız" diye cevap verdi.

"Doğru olanı yapmaya çalışacağız"
Aykut Kocaman son olarak, takımımızın genç oyuncularından Salih Uçan’ın Bate Borisov maçında oynayıp oynayamayacağına yönelik soru içinse, "Yarınki maç için her türlü şeyi düşüneceğiz. Bir takım değerlendirmelerle doğru senaryolar üretmeye çalışacağız.  Bu akşamı da bununla geçireceğiz. Doğru olduğuna inandığız oyuncuları kullanmaya çalışacağız. Yarına kadar geniş bir süre var ve doğruyu bulmaya çalışacağız" değerlendirmesinde bulundu.