İlk Şampiyonluğumuzun 100. Yili

31.03.2012

İlk Şampiyonluğumuzun 100. Yili

Fenerahçemiz tarihindeki ilk şampiyonluğuna 31 Mart 1912’de ulaştı. Ligin son haftasında Strugglers’ı 1-0 mağlup eden Takımımız, tarihimizdeki ilk şampiyonluğunu elde etti.

O dönemde yaşanan zorluklara rağmen 1911-1912 sezonunda şampiyonluk mücadelesi veren Fenerbahçemiz, ilk maçında eski şampiyon Kadıköy’ü 3-1 ile geçmiş ve herkesin dikkatini çekmişti. İkinci maçında Rumblers ile 2-2 berabere kalan Takımımız, üçüncü maçında ise Progress’i 2-0’la geçmişti. 4 . maçında Strugglers ile 0-0 berabere kalan Fenerbahçemiz, şampiyonluk mücadelesi vermeye başlamıştı.

İki devreli ligin ikinci yarısına 4-0’lık Kadıköy galibiyeti ile başlayan Takımımız, Rumblers ile ise 1-1 berabere kalmış ve ligde henüz yenilgi yüzü görmemişti. Progress maçını da kazanan Fenerbahçemizin lider Rumblers ile arasında bir puan bulunuyordu. Strugglers’ı yenmesi durumunda şampiyon olacak Fenerbahçemiz, rakibini Sait Selahattin’in rövöşatası ile 1-0 mağlup ederek, tarihindeki ilk şampiyonluğuna ulaştı.

Fenerbahçemizin futboldaki ilk şampiyonluğunun 100. yılında, şampiyon kadrodaki büyüklerimizi ve idarecilerimiz rahmetle anıyoruz.

Kaynak: Asr-ı Fener ve Rüştü Dağlaroğlu’nun Fenerbahçe tarihi