İsmail Kartal: "47 Maçlik Seride En Çok Aykut Kocaman Vardi"

01.11.2012

İsmail Kartal: "47 Maçlik Seride En Çok Aykut Kocaman Vardi"

Profesyonel Futbol Takımımızın yardımcı antrenörlerinden İsmail Kartal, Antalyaspor maçını yitirdikleri ve 47 maçlık seriyi bozdukları için üzgün olduklarını belirterek, "47 maçlık bu unvan sırasında takımın başında, teknik sorumlu olarak en fazla kim çıkmış? İnsanlar ilk önce oraya bakmalı. Tabii ki Aykut Hocamız vardı" dedi.

Bu sezon lige iyi başlayamadıklarını ancak Avrupa Ligi’nde gruptaki en iddialı takım olduklarını belirten İsmail Kartal, Aykut Kocaman’ın teknik sorumlu olarak başında bulunduğu 3 sezonda Fenerbahçe’nin 1 şampiyonluk ve 29 yıldır kazanılamayan Türkiye Kupası’nı kazandığını ve takımdan ayrılan oyunculara rağmen geçen sezon şampiyonluğun son anda kaçtığını hatırlatarak, eleştirilerin biraz daha saygılı ve sağduyulu yapılmasını istedi.

Avrupa’da gruptan çıkacağız

Radyo Fenerbahçe’de yayınlanan ve Fenercell’in sunduğu ’Fenerbahçe Günlüğü’ isimli programa bağlanarak konuşan Profesyonel Futbol Takımımızın yardımcı antrenörlerinden İsmail Kartal, Antalya yenilgisi ve 47 maçlık serinin bozulmasını şu cümlelerle değerlendirdi:

"47 maçlık bu unvan sırasında takımın başında, teknik sorumlu olarak en fazla kim çıkmış? İnsanlar ilk önce oraya bakmalı.Tabii ki Aykut Hocamız vardı. Dünyada her takım her maçı kazanacak ya da kaybedecek diye bir şey yok. Keşke kaybetmeseydik. Biz evimizde, kazanmamız gereken bir maçı kaybettiğimiz için üzgünüzüz. Bunun dışında hedeflerimizde zihinsel olarak, düşünce olarak bir sapma yok. Biz sadece, şu atmosferde kazanmamız gereken bir maçı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kazansaydık 2 puan farkla Galatasaray’ın arkasında 2. sıraya yerleşecektik.  Bizim üzüntümüz bu. Bu mağlubiyeti hiç birimiz kabul edemeyiz. Evimizdeki seri bozulduğu için de üzgünüz. Ancak Avrupa’da grupta lideriz ve gruptan çıkacağımıza da inanıyoruz. Ligde bir yara aldık ve bu sezon başlangıç itibarıyla da istediğimiz yerde değiliz. Ama bir tarafta da ta Avrupa’da alınan 7 puan var ve biz bu gruptan çıkağımızı düşünüyoruz. Hedeflerimiz var, dik durmaya çalışıyoruz"

Saygılı ve sağduyulu eleştiri yapılsın

Aykut Kocaman’ın Fenerbahçe’de başarılı bir teknik adam olduğunun altını çizen İsmail Kartal, "3 Temmuz’dan bu yana yaşanalar ortada. Yaşadıklarımız bizde kalacak. Biz bu süreçte bir tarih yazdık. Belki çoğu kimse farkında değil ama bir tarihin içinden geçiyoruz. Kulübümüze yapılan bir linç kampanyası var. Kazanılmış bir şampiyonluk ve 29 yıl aradan sonra kazanılan kupa var. Geçen sezon da eksiklere rağmen ligi ikinci sırada bitirdik. Bu sene lig kötü gidiyor ama Avrupa’da zirvedeyiz. İnsanlar hep kötü yönüne bakıyor. Aykut Hoca, yönetim, kulüp bu eleştirileri hak etmiyor. Eğer bizim hatalarımız varsa bu hatalardan ders çıkarmasını da biliriz. Biz Fenerbahçeliyiz, buraya para pul için gelmedik.  Tek hedefimiz buraya faydalı olmak, Kulübümüzü ileriye taşımak. Buradan maddi bir beklentimiz yok, sadece manevi beklentimiz var. Bunları yapmak ve bundan gurur duymak; tek hedefimiz. budur. Bizi en çok yıpratan da kendi camiamızın içindeki insanların bazı şeyleri çok abartarak ve bazı şeyleri görmezden gelerek bizim ve Aykut Hoca’nın üzerine çok gelmeleri. Biz bunları hak etmedik. Biraz daha saygılı ve sağduyulu olmalarını tavsiye ediyorum. Zaten Aykut Hoca da ’Bizim verecek bir şeyimiz kalmayınca ayrılırız’ dedi. Daha ne desin bir teknik adam" şeklinde konuştu.

Akhisar maçından 3 puanla döneceğiz

Futbolcuların da üzgün olduğunu belirten İsmail Kartal, takımın sürekli oynayan oyuncularının yüzde 45’nin sakat olduğu ama hiçbir zaman bu bahanelere sığınmadıklarını belirterek. "Böyle şanssızlıklar da yaşıyoruz. Ama biz bunları dile bile getirmedik, getirmeyeceğiz de. Oyuncu kardeşlerimizle istenilen seviyeye geleceğiz" dedi.

Akhisar hazırlıklarına da değinen Kartal,  3 aydır neredeyse 3 günde bir maç oynayan oyuncularının hem fiziksel hem de ruhsal olarak çok yıprandığını belirterek, "Antalya maçı sonrası oyuncularda 1 gün izin verdik. Henüz maça zaman var. Bu sürede oyuncularımızla konuşarak, Limassol maçı öncesi Akhisar maçından 3 puanla döneceğiz. Bu hem bize hem de taraftarlarımıza moral kazandıracak, kendimize olan güvenimizi artıracak" dedi.