İsmail Kartal: "inşallah Sezon Sonunda Şampiyon Olacağiz"

11.01.2015

İsmail Kartal: "inşallah Sezon Sonunda Şampiyon Olacağiz"

Teknik Direktörümüz İsmail Kartal Spor Toto Süper Ligi’nin ikinci yarısı hazırlıkları kapsamında çalışmalarını sürdürdüğü Antalya Regnum Carya Golf Resort Otel’de bir basın toplantısı düzenledi.

Spor Toto Süper Ligin ilk yarısını değerlendiren ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Teknik Direktörümüz İsmail Kartal sezon başlarken kısa,orta ve uzun vadede üç hedef koyduklarını ve ilk ikisini gerçekleştirdiklerini ifade etti.

İsmail Kartal: “İnşallah sezon sonunda şampiyon olacağız”

Sözlerine ilk yarı değerlendirmesi yaparak başlayan İsmail Kartal, “Ben ve arkadaşlarım kendimize fiziksel ve taktiksel anlamda ligin 6. ve 8. haftasına kadar hedefler koymuştuk. Bu hedefler doğrultusunda çalışmalara devam ettik. Bu çalışmalar sonucunda da ilk yarı itibariyle ligi birinci bitirdik. Koyduğumuz ikinci hedef ise kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli hedeflerdi. Kısa vadeli hedefimiz, 2 senedir kazanamadığımız Süper Kupa’yı kazanmaktı. Orta vadeli hedefimiz 6. ve 8. haftadan sonraki teknik, taktik ve fiziksel olarak takımımızın yükselişiyle ilk yarıyı lider bitirmekti. Uzun vadeli hedefimiz ise ligi şampiyon bitirmek. Baktığımız zaman kısa ve orta vadeli hedeflerimize şimdilik ulaşmış bulunuyoruz. Şuandan itibaren de önümüzdeki son hedefimize, uzun vadeli hedefimize ulaşabilmemiz için de şuan Antalya’da hep beraber güzel bir ortamda çalışıyoruz. İnşallah sezon sonunda şampiyon olacağız.” şeklinde konuştu.

Sezon başında dünya kupasından geç gelen oyunculara vurgu yapan Teknik Direktörümüz, “Bu arada sezon başında dünya kupasından geç gelen oyuncularımız oldu. Mesela Dirk Kuyt, Emenike. Kolay değildi. Futbolda maalesef her şeyi kolay gerçekleştiremiyoruz. Biraz zamana ihtiyacımız var. Bu zaman içerisinde çok çalıştık. Oyuncularımla birlikte, ekibimle birlikte çok uğraştık. Şuan geldiğimiz konum itibariyle oyuncularıma da, ekibime de, personelimize de çok teşekkür ediyorum.  Yine altını çizerek söylüyorum, geldiğimiz noktadan itibaren son hedefimize gidebilmemiz için çok iyi bir ortam var, çok çalışıyoruz. Hedefimizi gerçekleştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İsmail Kartal: “Transferle ilgili çalışmaları Başkanımız ve yöneticilerimizyapıyorlar”

Transfer konusuyla ilgili soruları da yanıtlayan İsmail Hoca, “Transferde gelişmelerin ne durumda olduğunu Başkanımız ve yöneticilerimiz biliyor” dedi. Takımdan ayrılacak kimsenin olmadığını belirten Kartal, genç Hakan’ın Adana Demirspor’a kiralık verildiğini, takımdan ayrılacak başka oyuncu olmadığını ve aynı oyuncularla devam edileceğini belirtti.

İsmail Kartal: “Diego bu takımın bir oyuncusudur”
Diego Ribas’ın ilk on birde yer bulamamasıyla ilgili soruyu yanıtlayan İsmail Kartal, “Biz 24 kişilik bir kadroya sahibiz, Diego da bizim oyuncumuzdur. Daha önceki basın toplantılarında da açıklamıştım, Türkiye ligi sert bir lig. O’da buraya adapte oluyor. İlk yarı oynadı. Ligde oynadı, kupada oynadı. Bir ara oynamaya başlarken bir sakatlık yaşadı. Sakatlıktan sonra tekrar ara vermek zorunda kaldı. Diego iyi çalışıyor. O da bu takımın bir oyuncusudur, her an oynayabilir.” dedi.

İsmail Kartal: “Biz teknik direktörlerin görevi oyuncuları kazanmaktır”
Emenike’yle ilgili çıkan haberleri değerlendiren İsmail hoca şu ifadeleri kullandı “Emenike oynamadığı zaman mutsuz olabilir. Bu çok normal bir durum. Emenike de bir an önce oynamak istiyor, gol atmak istiyor, başarılı olmak istiyor. Oynamadığı için, gol atamadığı için, dışarıda kaldığı için her oyuncu gibi  o da zaman zaman tepki gösterebilir. Bu ilk olmayacak, son da olmayacak. Bunlar dünyanın her takımında olabilen olağan şeylerdir. Biz teknik direktörlerin görevi oyuncuları kazanmaktır. Biz teknik adamlar tavrımızı oyuncularımızı kazanmaktan yana ortaya koymalıyız. Yoksa kaybetmek çok kolaydır.Emenike’nin kalbi çok temizdir. Aramızda hiçbir sorun yoktur. Hiçbir oyuncuyla aramda hiçbir zaman hiçbir şey olmaz. Ben şeffaf bir insanım. Açık bir insanım. Herkesin yüzüne karşı konuşan bir antrenörüm. Biz sürekli konuşuyoruz. Biz bir aileyiz. Bir sorun varsa bugüne kadar hallettiğimiz gibi içimizde hallederiz. “

İsmail Kartal: “İkinci yarı daha zor hava koşulları ve saha koşulları altında maçlar oynayacağız”
İkinci yarı daha zor hava koşulları ve saha koşulları altında maçlar oynanacağını belirten Teknik Direktörümüz, “İkinci yarı maçlarının 8 tanesini içeride, 10 tanesini deplasmanda oynayacağız. İkinci yarı için bir puan hedefim yok. Ancak içerideki derbileri kazanıp deplasman maçlarında da kazanabildiğimiz kadar kazanmalıyız. İlk yarıdaki gibi değil, daha fazla maç kazanmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Şampiyon olmamız için hem içerideki derbileri kazanıp hem de dışarıdaki maçları kazanabilirsek şampiyon olabiliriz. Bunun bilincindeyiz. Bunun da matematiksel olarak ekibimle beraber hesaplarını yapıyoruz. İçerideki maçları kazanıp, dışarıdaki maçlardan da ilk yarının daha üzerinde puanlar alarak şampiyonluk hedefine emin adımlarla ilerlemek istiyoruz. Biz şampiyonluğa giden bir takımız. Küçük de olsa bir avantajımız var. Artık bu avantajımızı sezon sonuna kadar kullanıp daha fazla maç kazanarak hedefimizi gerçekleştirmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

İsmail Kartal: “Başkanım ve kulübüm hep beraber araştıracağız”
Yabancı sınırlamasıyla ilgili önemli ve derin bir konu diyen İsmail Kartal şu şekilde konuştu: “Şuan ben buna cevap vermek istemiyorum. Başkanımız ve kulübümüz hep beraber araştıracağız, irdeleyeceğiz ve zamanı gelince kulüp olarak sizlere bir açıklama yapacağız. ”
 
İsmail Kartal: “İstatistiklerde rakiplerimizin önündeyiz”
İstatistiklerle ilgili Türkiye Ligi’nin ortalamalarının üzerinde olduğumuzu belirten Kartal, “Futbol bilime dayalı bir spor dalı değildir. Ancak bilimden her zaman faydalanması gereken dipsiz bir kuyudur futbol. Bununla beraber istatistiklere ve rakamlara önem veriyorum. Zaman zaman dile getirdim. Teknik anlamda bir çok parametrelerde ve istatistiklerde şuanda Türkiye’de birinci konumdayız. Fiziksel anlamda da rakiplerimizin üzerindeyiz. Bunun haricinde teknolojiden üst düzeyde faydalanan bir futbol takımı olduğumuz için kendi koşu ve sprint mesafelerimizi, anlık performanslarımızı, antrenmandaki performanslarımızı teknolojinin getirmiş olduğu kolaylıklarla takip edebiliyoruz. Sadece yayıncı kuruluşun yayınladığı mesafelerde de Türkiye Ligi'nin ortalamalarının üzerindeyiz. Rakiplerimizin de önündeyiz.” dedi.

Penaltı tartışmalarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan İsmail hoca, “3. Bölgede topla en çok oynayan takım Fenerbahçedir. 3049 kere topla oynamışız. Türkiye Ligi’nin ortalaması 2164. Biz tabiî ki bu kadar penaltıyı alacağız. 3. bölgede gol atmak için üretken olan, arayış içerisinde olan takım Fenerbahçedir. Ama bize verilen penaltıların dışında asıl verilmeyen penaltılar var. Attığımızdan daha fazlasını bize vermediler. Zaman zaman Fenerbahçe’ye çok rahat penaltı veriliyor diye konuşuyor ama verilmeyenler için konuşmuyor. 3. bölgede en üretken takım olarak o penaltıları olmamız çok doğal ama bir de verilmeyenler var.” şeklinde konuştu.