İtalyan Basini: "fenerbahçe Nakavt Etti"

05.04.2013

İtalyan Basini: "fenerbahçe Nakavt Etti"

Fenerbahçemizin UEFA Avrupa Ligi Çeyrek Final ilk maçında İtalyan temsilcisi Lazio'yu, İstanbul'da 2-0'la devirmesi, başta İtalyan Basını olmak üzere, Avrupa Basınında geniş yankı buldu. İtalyan gazeteleri, haberi "Fenerbahçe Lazio'yu nakavt etti" ve "Lazio 10 kişiyle Türkiye'de alabora oldu" başlıklarıyla okuyucularına duyurdu.

İtalyan Tutto Sport Gazetesi'nin internet sitesinde maçın tamamlanmasının hemen ardından yayınlanan haberde, "Lazio, kızgın ve yenik. İlk raund Fenerbahçe'nin" başlığı kullanılırken, "Petroviç'in takımı İstanbul'da 2-0 nakavt" ifadesine yer verildi.Lazio'nun aldığı yenilgiyle yarı finalden uzaklaştığı değerlendirmesinin yapıldığı haberde, "İlk yarıda maç hareketliydi. Lazio oyununu oynadı ama Fenerbahçe yanıtsız bırakmadı" ifadesi kullanıldı. İkinci yarıda Onazi'nin aldığı kırmızı kartın Lazio üzerinde soğuk duş etkisi yarattığı belirtilen haberde Fenerbahçe'nin baskılı oyununun sonunda iki golü bulduğu belirtilirken, "Lazio'nun yarı finale çıkması zor görünüyor" yorumu da yer aldı.

La Gazzetta Dello Sport internet sitesinde de "Lazio 10 kişiyle Türkiye'de alabora oldu" başlığı altında, ilk yarının Lazio açısından olumlu sonuçlandığını ancak ikinci yarıda gelen kırmızı kartın takımı bloke ettiği belirtildi. haberde, "Bu çeyrek finalin ardından yarı final çok uzak görünüyor" ifadesine yer verildi.

Corriere Dello Sport Gazetesinin internet sitesi ise maç sonucunu, "Lazio Türkiye'de soyuldu, Fenerbahçe 2-0 yendi" başlığıyla duyurdu. Haberde "Gelecek Perşembe Olimpico Stadyumu'nda gerçekleştirilecek seyircisiz maçta, Petkoviç'in takımında Onazi ve Mauri olmayacak. Takımın işi daha da zorlaşacak" ifadeleri kullanıldı.

UEFA: Fenerbahçe cezalandırdı

Fenerbahçemizin galibiyeti UEFA'nın resmi internet sitesinden ise "Güçlü Fenerbahçe 10 kişi kalan Lazıo'yu cezalandırdı" başlığıyla duyuruldu. Haberde maçın ilk dakikasından son dakikasına kadar oyunun kontrolünün Fenerbahçe'de olduğuna yer verilirken, Onazı'nin kırmızı kart görmesinin ardından Lazio karşısında daha da baskılı oynayan sarı lacivertli ekibin rövanş öncesinde büyük avantaj yakaladığına vurgu yapıldı.

Avrupa basınında yankılar

İspanyol Gazetesi Marca  "Yarı final biletinin yarısı Fenerbahçe'nin ellerinde" başlığını kullandı. İspanyol gazetesi Webo ve Kuyt'ın gollerinin 11 Nisan'da Roma'da oynanacak rövanş öncesinde Fenerbahçe'nin turu geçme adına önemli bir yol kat etmesini sağladığını belirtti. Haberde ayrıca sarı lacivertli ekibin Roma'daki maçta 1 gol bulması halinde Lazıo'nun turu geçebilmek adına 4 gole ihtiyacı olduğuna da yer verildi.

Hollanda gazetesi De Telegraf  "Kuyt'ın golü Fenerbahçe'ye avantajı getirdi " başlığını kullanmayı tercih etti. Webo'nun kaydettiği gol Roma'daki rövanşta Lazio'nun şansının devam etmesi için yeterli olabilirdi. 90. dakikada takipçiliğini konuşturan Kuyt, Fenerbahçe'nin son dörde yükselmesi adına önemli bir rol oynadı denildi.

Portekiz gazetesi Abola "Raul Meireles'in harika oynadığı maçta zafer Fenerbahçe'nin" manşetiyle Fenerbahçe'nin Lazio karşısında elde ettiği 2-0'lık galibiyeti okuyucularıyla paylaştı. Haberde maça ilk 11'de başlayan Portekizli oyuncunun bir şutunun direkten döndüğü, üç dört kez de kaleye şut çekmesine rağmen kaleci Marchettı'yi geçemediğine de yer verildi.

BBC ise internet sitesinden haberi, UEFA Avrupa Ligi'nde bu sezon deplasmanda yenilgi yüzü görmeyen Fenerbahçe'nin Lazio'ya bu yıl organizasyondaki ilk yenilgisini yaşattığını okuyucularıyla paylaştı. Haberde Fenerbahçe'nin rakibini domine ettiği ve Roma'da seyircisiz oynanacak rövanşta yarı finale yakın olan takımın Fenerbahçe olduğu vurgulandı.

Birleşik Devletler'in en önemli spor kanallarından ESPN'se haber başlığı olarak "Fenerbahçe 10 kişi kalan Lazio'yu şaşırttı" yı kullandı. Fiziksel açıdan baştan sona üstün bir oyun sergileyen sarı lacivertli ekibin Webo ve Kuyt'ın golleriyle sahadan 2-0 galip ayrıldığı ve Lazio kalecisi Marchetti'nin farkı önleyen kişi olduğu okuyucularla paylaşıldı.