10.10.2012

John Parker Fenerbahçe'de

Kürek şubemiz, Amerika’lı coach John Parker ile anlaştı. 20 yıllık başarılı  koçluk deneyimini Fenerbahçe’ye aktaracak olan Parker’ın Ekim ayı sonu itibariyle ile teknik direktör olarak Fenerbahçe Kürek şubesinde göreve başlayacağı açıklandı.

John Parker Kariyeri:
1998 ağır kilo dört tek ekibinde Curtis Jordan ile birlikte antrenörlük ve Dünya Şampiyonası ağır kilo sekiz tek ekibinde Mike Teti’nin yardımcı antrenörlüğü..
• 1999 yılı Ağır kilo dümencili iki tek ekibinde Dünya Şampiyonu’nun antrenörü. Mike Teti’nin altın madalya kazanan sekizli tek ekibinde yardımcı antrenör.
• 2000 yılında olimpiyatlarda erkekler iki tek’te gümüş madalya kazanan ekibi seçti.
• Columbia Üniversitesi 2005 yılında okul tarihinin en iyi performansını gösteren, Eastern Sprints yarışlarında gümüş ve bronz madalya kazanan Freshmen hafif kilo sekiz tek ekibinin antrenörü. Okul için bir rekor olarak yeni yılda takıma 22 sporcu kazandırdı ve bunlara diğer milli takım kürekçilerinden 2012 Amerikan Olimpiyat sporcusu Nick Lacava da dahil.
• 28 yılda 2006 yılında ilk defa Durand Kupasını kazanan Rutgers Üniversitesi hafif kilolarda en iyi takımın antrenörü.
*2008 yılı Dünya Şampiyonası Hafif kilo Erkekler Sekiz Tek ekibinin antrenörü (altın madalya).
• 2009 Hafif kilo Erkek Sekiz Tek  (gümüş) ve Hafif Kilo Bayan dört çifte (bronz) ekiplerinin antrenörü
* 2009 yılında U23  Dünya Şampiyonası’nda Hafif kilo Bayan dört çifte ile  gümüş madalya,
2010 yılında bronz madalya kazanan U23 Hafif kilo erkekler dört tek ve A final’de yarışan Hafif kilo erkek iki tek ekiplerinin antrenörü.
• 2010 yılında Amerikan M8+ ekibinde (6.) Kris Korzeniowski’nin yardımcı antrenörü ve M2- (9.) ve M2+ (4.) ekiplerinde antrenör.
• 2011 yılı Slovenya’nın Bled şehrindeki Dünya Şampiyonası’nda Amerikan Hafif kilo batan tek çifte kategorisinde dördüncü olan, 2011 yılı Amsterdam Hollanda’da Holland Beker yarışlarında Bayan iki çifte kategorisinde gümüş madalya kazanan ekiplerin antrenörü.

DÜNYA STANDARTLARINDAKİ KÜREK TAKIMI ÇALIŞMA MERKEZİNİ OKLAHAMA CİTY YÜKSEK PERFORMANS KÜREK MERKEZİNİ SIFIRDAN KURDU.

300 elit kürekçinin antrenman yapmasına imkan sağladı,  şu anda 2012 Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat Takımında Oklahoma City’den 8 sporcu bulunmaktadır.
EMIL KOSSEV VAKFI

Performans teknolojisini ve kürekçilikteki uygulamalarının sınırlarını zorlayan kişi olan Emil Kossev’in son isteklerine ithafen kurulan, biomekanik, sporcu beslenmesi, kardiyovasküler fizyoloji, kas fizyolojisi, sporcu psikolojisi ve sosyoloji konularında çalışmalar yapan Kossev Vakfı’nın kurucu üyeliği.

• RTC olarak bilinen Güney Hollanda Bölgesi’nin Kürek  Baş Antrenörlüğü gibi görevlerde bulunmuştur. Aynı zamanda kürek çektiği  yıllarda da  pek çok başarıya imza atan Parker,
1989 yılında üniversitenin son senesinde Amerikan milli takımı sekiz tek ekibinde hamla olarak kürek çekti.
• 1991 yılında Erkekler dümencili dört tek kategorisinde (dünya rekorunun kırıldığı yarış) 6:02
sürelik dereceye sahip.
• 1992 BARSELONA Olimiyatlarında  Amerikan erkekler ağır kilo sekiz tek hamlalığını yaptı.