Kadin Ve Çocuk Seyirci Uygulamasi Bu Sezon Da Devam Edecek

09.08.2012

Kadin Ve Çocuk Seyirci Uygulamasi Bu Sezon Da Devam Edecek

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından kabul edilen yeni Futbol Disiplin Talimatı yürürlüğe girdi. Buna göre geçen sezon başlatılan takımların seyircisiz oynama cezası aldıkları maçlarda,  kadın ve çocukların ücretsiz olarak stada girebilmeleri uygulaması bu yıl da devam edecek.

Ancak kadın ve çocukların ücretsiz izlediği maçlarda, disiplin kurulları tarafından saha kapatma veya seyircisiz oynama cezası verilmesi halinde, o kulüple ilgili olarak bu uygulama kaldırılacak ve maçlar seyircisiz oynanacak.

Konuyla ilgili TFF’den yapılan açıklamada, "TFF Yönetim Kurulu’nun kabul ettiği Yeni Futbol Disiplin Talimatı’nda, Disiplin Hukuku’nun güncel ihtiyaçlarını etkin bir biçimde karşılamak ve Futbol Disiplin Talimatı’nda yaşanan bazı aksaklıkların giderilmesi amaçlandı. Öncelikle diğer talimatlarla çelişkiler giderilerek talimat sistematiği gözden geçirildi. Birbirinin tekrarı veya muğlak olan madde ve ifadeler sadeleştirildi. Bunun dışında gerek disiplin yaptırımları gerekse bunların uygulanması açısından yenilikler içeren madde ve hükümler eklendi" denildi. Talimattaki önemli değişiklikler ise şöyle:

Futbol Disiplin Talimatı’nda yer alan sportmenliğe aykırı hareket, sportmenliğe aykırı açıklamalar, kişilik haklarına saldırı, hakaret ve tehdit, ayrımcılık, bilinçli kart görme, şiddetli hareket, saldırı ve kavga ihlalleri nedeniyle, ilgili maddelerde belirtilen cezalara ek olarak futbolculara ve lig statülerinde belirtilen sahaya girebilecek kişilere para cezası verilmesi öngörüldüğü gibi, sportmenliğe aykırı fiiller nedeniyle kişilere yalnızca para cezasının verilebilmesi de öngörüldü.

Bir başka değişiklik ise, geçen sezon Spor Toto Süper Final kademesi ile birlikte yürürlüğe konan, çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle verilen seyircisiz oynama cezalarının play-off müsabakalarında infaz edilmemesi ve play-off müsabakalarında çirkin ve kötü tezahürat ihlallerinin sıfırlanması uygulamalarının kaldırılması oldu. Buna göre yeni sezonda takımların seyircisiz oynayacakları müsabakalarda kadın ve çocukların ücretsiz olarak stadyumlara girebilmeleri uygulamasının devam edeceği bildirildi. Ancak bununla birlikte, kadın ve çocukların ücretsiz olarak izleyebildikleri müsabakalar nedeniyle disiplin kurulları tarafından saha olayları nedeniyle seyircisiz oynama veya saha kapatma cezası verilmesi halinde,  o kulüple ilgili olarak kadın ve çocukların stadyuma alınması uygulanmayacak olup, seyircisiz oynama cezasının uygulanacağı müsabakalarda protokol tribünü dışındaki hiçbir tribüne sezon sonuna kadar seyirci alınmayacak. Aynı şekilde, bir sezonda kadın ve çocukların ücretsiz olarak izledikleri müsabakalarda iki defa çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle disiplin yaptırımı uygulanması halinde, yine o kulübün evinde seyircisiz oynama cezasının uygulanacağı müsabakalarda protokol tribünü dışındaki hiçbir tribüne sezon sonuna kadar seyirci giremeyecek.

Yeni Futbol Disiplin Talimatı ile birlikte gelen önemli bir değişiklik de hak mahrumiyeti cezalarının infazında yaşanacak. Yeni düzenleme ile 90 gün ve daha az hak mahrumiyeti ceza alan kişilerin cezaları, iki sezon arasındaki dönemde infaz hesabında sayılmayacak, bu dönemde cezanın infazı duracak ve yeni sezonla birlikte tekrar devam edecek.