"kazanmak İçi Sahaya Çikacağiz"

03.10.2012

"kazanmak İçi Sahaya Çikacağiz"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile oyuncumuz Hasan Ali Kaldırım, B.M’Gladbach karşısında zorlu bir maça çıkacaklarını ve çok değerli olan Avrupa Ligi’nde başarılı olma adına, kazanmak için en iyi şekilde mücadele edeceklerini belirtti.

Aykut Kocaman ile oyuncularımızdan Hasan Ali, B.M’Gladbach ile oynayacağımız UEFA Avrupa Ligi C grubu 2.hafta maçı öncesinde karşılaşmanın oynanacağı Borussia Park Stadı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Kocaman: "Avrupa Ligi’nde başarılı olmak için sahaya çıkacağız"
Sportif Direktörümüz ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman güçlü bir takıma karşı oynayacaklarını, ancak kazanmak için sahaya çıkacaklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu:

"Uzun yıllar sonra tekrar Avrupa’da yer alan bir takım. Ancak Almanya’nın en köklü ve geçmişi başarılı takımlarından biri. Geçmişteki başarılarını arıyorlar. Avrupa Ligi’ne başlarken grupta yarışacağımız iki takımdan biri olan Marsilya ile oynadık. Çok başarılı 80 dakikalık oyundan sonra hiç beklemediğimiz anda beraberliğe düştük. Dolayısıyla başlangıç ve moral ve motivasyon açısından kötü oldu. Her iki takım da kıyasıya mücadele edecek ve kazanmak için oynayacak. Kendi tarafımızdan bir cümle ile bağlamak gerekirse; çok çok değerli olan Avrupa Ligi’nde başarılı olmak ve moralli hale çevirmek için yarın sahaya çıkacağız umarım başarırız."

"Her maça doğruları düşünerek çıkmayı öğrendim"
Spor Toto Süper Lig’de Kasımpaşa maçı sonrası alınan kararların oyuncular üzerinde olumlu ya da olumsuz nasıl bir etki yaratacağına dair de bir açıklama yapan Aykut Kocaman; "Şahsım adına uzun yıllardır futbolun içindeyim. Neredeyse 30 yıla yaklaşan bir zaman bu. Her maça çıkarken yaraları sarmayı ve doğruları düşünerek sahaya çıkmayı öğrendim. Bu anlamda olumsuz bir şekilde etkilenmeyeceğim. Ancak oyuncular genç insanlar ve bu durum onları nasıl etkiler bununla ilgili bir çıkarımda bulunmak çok doğru değil" şeklinde konuştu.

"Futbol içinde dinamikleri olan bir oyundur"
Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, kendisine yöneltilen, Takımımızın oynadığı son 3 maçta, özellikle ikinci yarılarda benzer bir oyun sergilediğine ilişkin soruya ise şu cevabı verdi:
"Belirgin bir neden söylemek doğru değil. Futbol kendi içinde dinamikleri olan bir oyun. Her zaman şunu söylüyorum. Oyuncular saatte şu kadar bir ürün ya da bir şey üreten cihazlar değildir. Futbol, psikolojik dayanıklılık gibi etkenleri olan bir oyundur. Ancak içinde bulunduğumuz dönem sıkıntılı ve etkili olduğunu düşünüyorum."

"Potansiyeli ve kapasitesi yüksek bir takımız"
Yapılan işin performans öncelikli olduğunun altını çizen Aykut Kocaman, öte yandan eleştiriye de açık olduğunu belirterek, "Performans işi yapıyoruz ve eleştiriye açıktır. Tepki olacaktır. Beklentiler yüksek. Bundan sonraki sürecin nasıl olacağı hakkında fikir üretmek zor. Potansiyeli ve kapasitesi yüksek takımız. Harekete geçirdiğimiz söylenemez şu an için. Gerekli ortam da şu an için gözükmüyor. Yeni bir takım kurduk. Bu takımın zamana ihtiyacı var ve yarışmak da gerektiğini söyledim ama sanki içimizde ve karşımızda duvarlar var ve geçmek kolay olmuyor" dedi.

"Sorunları giderme adına bir takım adımlar attık" 
Bir gazetecinin kendisine Alex de Souza ile ilgili yönelttiği soruya: "Takımımızda bir takım sorunlar vardı ve sorunları gidermek adına takım kaptanımızla yolları ayırma kararı aldık.  Bu maçı geride bıraktıktan sonra gerekli açıklamaları yapacağız" şekilde cevap veren Aykut Kocaman, hiçbir antrenörün takım kaptanıyla bu şekilde sorunlar yaşamak istemediğini de belirterek, "Hiçbir antrenör takım kaptanıyla böyle sorunların olmasının istemezdik. Bu mutluluk verici değil. İkinci boyutu da bundan yaklaşık bir TV kanalında 2,5 saatlik bir programa katıldım ve her şeyi anlattım. Sezon başında her şeyi kendisiyle konuştuk. Ve onun performansını yeterli düzeyde tutacak şekilde hareket edeceğimizi söyledim.  Bu anlamda oyuncu kendine de dönüp bakmalıdır" açıklamasını yaptı.

"Takım kaptanlığındaki kriter kıdemdir"
Geçtiğimiz sezon Türk futbolunda olağan durumların yaşandığını belirten Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman,
"Geçen sezon her maça çıkarken, farklı bir olay vardı ve sürekli üzerine çıkamaya çalışıyorduk. Şu ayrım var; geçen sezon olağan üstü sezondu ve dışarıda birtakım etkenler vardı. Bu sefer kendi içimizde bir sıkıntı var ve bu refleksi nasıl vereceğimiz hakkında bir şey söylemek zor, sadece yarın bunu bekliyorum"  ifadelerini kullanırken, takım kaptanlığı konusunda da şu açıklamayı yaptı: "Takım kaptanlığı ile ilgili ise temel görüşüm kıdem her zaman önemlidir, bu görüşte de devam edeceğim."

Hasan Ali Kaldırım: "İyi bir sonuçla sahadan ayrılmak istiyoruz"
Toplantıda konuşan Hasa Ali Kaldırım ise: "Zor bir maç olacak. Futbol altyapımı burada aldığım için çok iyi biliyorum. Ben burada oynarken, B.M’Gladbach düşmemek için oynayan bir takımdı ama son 3-4 senedir yeni hocalarıyla büyük bir çıkış yaşadılar. Son iki senedir üst sıraları zorluyorlar.  Geçen sene de Bundesliga’da takım oyunu sergileyen en iyi takmlardan biri idi. Geçen sezon çok önemli oyuncularını kaybetmelerine rağmen yine önemli isimleri kazandılar. Alman takımları disiplinden kopmayan takımlardır. B.M’Gladbach aynı zamanda takımca iyi mücadele eden bir görüntü sergiliyor. Biz de kendi kalitemizin farkındayız. İlk maçta Marsilya’ya karşı 3 puanı kaçırmamıza rağmen burada iyi bir oyun sergileyerek, iyi bir sonuçla ülkemize dönmek istiyorum" açıklamasını yaptı.