Kocaman: "galibiyete İhtiyacimiz Vardi"

19.11.2011

Kocaman: "galibiyete İhtiyacimiz Vardi"

Sportif Direktörümüz ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, galibiyete çok ihtiyaçları olan bir haftayı 3 puanla kapatan oyuncu arkadaşlarını tebrik etti.

Maçın ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulunan  Aykut Kocaman, "Trabzonspor’un puan kaybetmesi, Beşiktaş ile Galatasaray’ın karşılaşacak olması bizim için maçın önemini daha da artırdı. Son maçlarla puan kayıplarımız vardı. O nedenle 3 puana çok ihtiyacımız vardı. Eskişehirspor ise son 2 maçını kazanmıştı ve genel görüntüleri blok halinde oynayan ve pozisyonu az veren sert bir takımdı. Takımımız maça istekli başladı. Golü istediğini gösterdi. Golü bulduk, kırmızı kart olayı maçı bizim açımızdan maçı çok kolaylaştırdı. Uzaktan vuruşlarla ikinci golü aradık ancak bulamadık. Galibiyete çok ihtiyacımız vardı. Onun için oyuncu arkadaşları tebrik ediyorum" dedi.

Maç esnasında Emre ile Gökhan arasında yaşanan diyalog ile ilgili soru üzerine Aykut  Kocaman, "Hem kulüp olarak hem Türk futbolu olarak çok sağlıklı durumlar geçirmediğimiz ortada. Sinirlerin yıpranması kadar; olağan demeyeyim ama anlayışlı olmak zorundayız. Tabi durumu kendi içimizde değerlendireceğiz" diye konuştu.

BASIN TOPLANTISI

Aykut Kocaman, Eskişehirspor maçının ardından düzenlenen basın toplantısında karşılaşmayı değerlendirip, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Fenerbahçe’nin özellikle rakipleri 10 kişi kaldıktan sonra konsantrasyonunun neden bozulduğu sorusuna verdiği yanıtta Kocaman, "3 Temmuz’dan beri öyle bir süreçten geçiyoruz ki sadece Fenerbahçe değil Türk futbolu da dengesi bozulmuş durumda. Bence bu psikolojinin hem bizim üzerimizde hem de bütün takımlar üzerinde daha çok olumsuz etkisi oluyor. 3 Temmuz’da Türk sporu ve futbolunun dengesi bence çok. Tebrik etmek lazım çok güzel bir şekilde bozuldu" ifadelerini kullandı.

Kocaman, Emre Belözoğlu’nu maçlarda yaşadığı gergin halleri nedeniyle bir sorun olarak görüp görmediği sorusuna verdiği yanıtta, "Emre’yi bir sorun olarak görmüyorum. Gördüğüm andan itibaren beraber olmanın da bir anlamı yok" dedi.

Bu yöndeki soru üzerine, Türk futbolunun içinde bulunduğu şartlar nedeniyle yaşanan gerginlik ve sıkıntıların üzerine, Hırvatistan ile yapılan milli maçında yaşananların da eklendiğini anlatan Kocaman, Türkiye-Hırvatistan maçları sürecinde yaşananlara eleştiriler getirerek özetle şöyle konuştu:

"Fenerbahçe’de oynayan oyunculara biraz daha fatura kesildi demeyelim ama faturanın büyük kısmı bu tarafa doğru geldi. Emre de bunlardan birisi. Bunlar bir şekilde insan. Bazen Emre de dahil olmak üzere bu insanların, oyuncuların sıkıntıları olabiliyor. Bu konularda bizim yapmamız gereken olayları kavramak ve ona uygun davranışlar göstermek. Emre’yi sorun olarak görmüyorum. Gördüğüm andan itibaren beraber olmanın da bir anlamı yok. Hırvatistan maçından sonra bizim oyuncularımıza gelen oklar, 2-3 gün sonra sakatım deyip ikinci maçta oynamayan oyunculara doğru dağılsa bu oyuncular biraz daha moralli ya da soğukkanlı hale gelirlerdi. Şu aşamada bu şikayeti dile getirmek zorundayım. Oyuncularımı korumak zorundayım. Hem Fenerbahçe’ye karşı hem oyuncularıma karşı birazcık yargısız infaz oluyor. Ama bizim işimiz, başta Emre olmak üzere bütün olaylar karşısında dahi gücümüze inanarak soğukkanlılığımızı korumak olmalı."   

Kocaman, gol yollarındaki sıkıntı nedeniyle devre arasında transfer isteği olup olmadığı sorusunu, "Transfer yapmayı çok istiyorum. Böyle bir düşüncemiz var. Kulübün bu konudaki olanaklarını ben de merak ediyorum. Ortak bir yere varabilirsek transfer yapmak açıkçası çok istiyorum ön tarafa. Sadece nitelik olarak değil aynı zamanda nicelik olarak da sayısal olarak da böyle bir transfere ihtiyacımız var" şeklinde yanıtladı.

Kocaman, Emre Belözoğlu ve Gökhan Gönül arasında yaşanan tartışmayla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

Biraz önce dengelerin bozulduğundan bahsettim. Ancak dengeler yerindeyken de pek çok takımda bizim takımda olduğu gibi oyuncular arasında tartışmalar olabiliyordu. Bu oyun sert bir oyun, sinirlerin çok kolay bir şekilde gerilebildiği bir oyun. Esas olan artarak sürmemesi, dozajında ve tadında kalması."    

Kocaman, A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörlüğü görevine getirilen Abdullah Avcı ile ilgili soru üzerine de, Avcı’nın zor bir görevi devraldığını belirterek, "Bugünkü şartlar hem büyük takımların teknik direktörlüğünü hem de milli takım teknik direktörlüğünü iğneli fıçı haline getiriyor. Abdullah Avcı’ya önce şans sonra da başarılar diliyorum" değerlendirmesini yaptı.