Kocaman: "kazanmak Zorunda Olduğumuz Bir Maçti"

26.11.2012

Kocaman: "kazanmak Zorunda Olduğumuz Bir Maçti"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, Takımımızın zihinsel ve fiziksel olarak yorgun olduğu bir dönemde güçlü bir rakibe karşı mücadele ettiklerini belirterek, "Çok organize ve hızlı bir takım.a karşı mücadele ettik. Bizim ise zihinsel ve fiziksel olarak zirvede olmadığımız bir dönemde olabilecek en ters takımlardan biriydi. Kazanma zorunluluğumuz da vardı çünkü çok fazla puanlar kaybettik" dedi.

Maçın ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Aykut Kocaman, "Maçtan evvel düşündüğümüz ve söylediğimiz gibi zorlu bir rakibin bizi beklediğini biliyorduk. Dönemsel olarak kuvvetliler ve takım olarak da güçlüler. İyi bir savunma yapıyorlar ve hızlı çıkıyorlar, bu da bizim için tedirgin ediciydi. Öncesinde oyunu rakibe kabul ettirme isteğimiz vardı ama rakip de önde sağlam baskı yarattı ve bizim oyuna kolay girmemizi engellediler. 20-30 dakika böyle geçti, geriye de düşünce stadın havası da tedirginleşti. Ama 30. dakikadan sonra takım duruma uygun reaksiyonu orta koydu. Oyunu sertleştirmeye başladık koşu ve baskı anlamında. Devre sonunda gelen gol de bizi maça bağladı. İkinci yarıda baskı artırmamız gerekiyordu ve düşündüğümüz gibi de oldu. Takımın bir vites büyüttüğünü söyleyebilirim. Bu hem benim, hem de Fenerbahçeliler için sevindirici bir durum. Şimdi kalan 4 maçın hesabını daha kolay yapabileceğiz, 12 puan var, bakalım ne olacak?" açıklamasında bulundu.

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, ’Fenerbahçe’nin antrenör takımı olmaya başladı mı?’ sorusuna ise, "Ben bir tanımlama yapmaya, tarif getirmeye çalıştım ama bu olmadı, olmayacak da. Sadece Fenerbahçe için değil, Türkiye için geçerli.. Çok kolay değil, oyuncu ve iç etkenler değil, dış etkenleri de kapsıyor bu durum. Antrenör takımı kolay kolay olmaz" şeklinde cevap verdi.

Takımımızın zaman içerisinde üzerine çok daha fazla koyarak ilerleyeceğini de söyleyen Kocaman, "Bu sezon başında da böyleydi. Ancak bir araya getiremedik çeşitli nedenlerden. Olumsuz sonuçların getirdiği olumsuz hava ve bazı etkenlerin skora yansıması da sıkıntı yarattı. Bence takım çok iyi değil, biraz daha üzerine koyacağını düşünüyorum. İlk yarı sonunda oynayacağımız 4 maç çok önemli. Önce takımın özgüven duygusunu ve bu takımın en büyük gücü olan taraftar düzenin.. İki taraf birbirine güvenli olunca performans artırıcı bir durum oluyor. Takımın biraz daha üzerine koyması gerekiyor. İkinci yarının daha çok görüldüğü bir yarı gibi oldu" diye konuştu.

Kısa vadedeki zorlukları aşarak, Ligin ikinci yarısını düşünmeye başlayacaklarını söyleyen Aykut Hoca, "Plan program yaparken önce kalan 4 maçı oynayalım ve sonra düşünerek, ihtiyaç ve yetip yetmeyeceğini göreceğiz. Kadroyu çok değiştirmeden oynatıyorum çünkü hepsini çok zor bir araya getirdik, biraz birbirlerine alışmaları gerekiyor. Bu kısa vadedeki zorluğu aşıp sonra ikinci yarı için düşünmeye başlayacağız" diyerek sözlerini noktaladı.


Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman bir gazetecinin, "Gökhan Gönül maçtan sonra; ev sahibi takımın oyuncuları tribünleri galeyana getirebiliyor, hakemi etki altında bırakabiliyor’ dedi, bu itiraflardan ne çıkartıyorsunuz" soruya; "Duymadım, dinlemedim. Ancak böyle sorulara ben genel olarak, sonuçta insanız, %99 kendi düşüncelerimi duygularımı bana sorabiliyorsunuz, cevap da alıyorsunuz. Başka yerlerde de aynı sorulara muhattap bulursunuz umarım" yanıtını verdi.

Kocaman, TFF Tahkim Kurulu’nun kendisine ve futbolcumuz Caner Erkin’e verilen cezalarla ilgili kararı hakkında, şu yorumu yaptı:

’’Gerekçeyi bilmiyorum. Ceza verilecekse ve açıklamalarım da kurallara aykırıysa ki çok da emin değilim bu konuda, çünkü bir fotoğrafı çekmeye çalıştım. Bu arada Gençlerbirliği kulübünün yaptığı açıklamayı da açıkçası anlayabilmek mümkün değil. Benim bu maç aklımın ucundan bile geçmemişti. Ama tahmin ediyorum, onlar bu maçı düşünerek bu açıklamayı yaptılar. Kullandıkları kelimeyi söylemek istemiyorum şu anda. Bence eğer ortada bir ceza olacaksa, olmayan bir şeyden dolayı bu oyuncu cezalandırılmamalıydı. Eğer kurallara aykırılık varsa, benim cezalandırılmam doğru bir karar olurdu. Şunu atlıyoruz hala. Hakem orada hakem hatası yapmadı. Görmediği şeyle ilgili ön yargılı bir karar verdi. ’Bunu bu oyuncu söylemiştir’ diye düşündü. Bunun çok vahim bir durum olduğunu Türk futbolunu yönetenlerin de anlaması gerekiyor. Bir hakem bir ses duyuyor, arkasında ne olduğunu bilmeden, ’Bu söylemiştir’ diyor içinden ve kırmızı kart gösteriyor. Anlatmaya çalıştığım buydu.’’

Aykut Hoca, bu akşamki maçta hakem kararlarına futbolcuların ve kendisinin çok itiraz ettiğinin ifade edilmesi üzerine, hakem Yunus Yıldırım’ın zaman zaman saha içinde ölçüyü kaçırdığını savundu ve ekledi: ’’Hakem sanki özellikle ilk yarıda, geçen hafta Gençlerbirliği Kulübü’nün benim soyadımdan esinlenerek verdiği cevabın bir şeyi gibiydi, hani ’Ezilmem, doğru bildiğimi çalarım’ gibi. Keşke doğru bildiklerini çalsalar. Sonra ölçüyü kaçırdı. 4. hakeme de söyledim. Zaman zaman Gençlerbirliği lehine durumları da atlamaya başladı. Çünkü ölçüyü kaçırdı. Çok net bir şekilde oyun içinde görünüyordu. İstediğim tek şey, her takım adına mümkün olduğu kadar, yüzde 100 eşitlik olmadığını bilmekle beraber, yüzde 100 eşitlik. Anlık karar veriyorlar, saygı duyuyorum. O yüzden çok fazla rencide edecek şey yapmamaya gayret ediyorum saha kenarında. Öbür taraftan bir kulüp, sanki bir hafta sonrasını düşünüyormuşum gibi aklımda bile yokken bir açıklama yapıyor. Diğer taraftan hakemlerimiz, bugünkü maçta olduğu gibi, önce şöyleyim böyleyim gibi duruyor, sonra dağılıyor, rakip takım adına yanlış kararlar vermeye başlıyor. Yanlış olan bu esasında.’’

Aykut Kocaman, kendisine yönelik ’’Oyunu okuyamıyor’’ yönündeki eleştirilere bir yanıtı olup olmayacağı sorusunu da, ’’Hiçbir cevabım yok. Ülkemizde hayat da böyle futbol da böyle akıyor. Ben yine doğru bildiğimi, gördüğümü yapmaya çalışacağım. Bazen okuyamayacağız, bazen okuyor gibi olacağız. En azından ben aynaya bakıp özeleştiri yapıyorum. Bu eleştiri yapanların da biraz özeleştiri yapmalarını istemek gibi masumane bir talebim var. Ama hiçbir zaman da yerine gelmeyeceğini biliyorum’’ diye cevapladı.