Kocaman: "mücadele Gücümüz Yeterince Yüksek Değildi"

25.01.2012

Kocaman: "mücadele Gücümüz Yeterince Yüksek Değildi"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, İstanbul Büyükşehir Belediye karşısında mücadele güçlerinin yeterince yüksek olmadığına dikkat çekti ve mağlubiyette top kayıplarının da önemli etken oluşturduğunu söyledi.

Aykut Kocaman maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında, takımın birlikte gösterdiği mücadelede zafiyet olduğunu belirterek, "Bugün takımının mücadele gücü yüksek değildi. Basit ve yüksek top kayıpları bizim için son oldu. Doğrusunu söylemem gerekirse diğer maçlara göre takımın beraber, kompakt ve beraber mücadele eden görüntüsünde zafiyet vardı" dedi.

Rakipleri karşısında bir türlü maçın ritmini yakalayamadıklarını kaydeden Kocaman, mücadeleyi özetle şöyle değerlendirdi:

"3-2'lik sonuç, açıkçası daha fazla gol de yiyebilirdik. Maç tam anlamıyla rakibimizin istediği şartların oluştuğu bir şekilde başladı. 3. dakikada gelen futbol adına garip golle dışarı doğru giden bir şutun göğüse çarparak girmesiyle rakibimizin istediği ortam oluştu. Türkiye'nin kaleye en hızlı gitmeyi seven takımıyla oynadık. Rakibimiz müthiş bir kontra atak takımı. Esas yapmamız gereken şeyler, oyunun ritmini ele almaktı. Bir türlü ritmi yakalayamadık. Bütün oyun özellikle ilk yarı rakibimizin istediği şekilde gerçekleşti. İlk yarıyı 1-0 geride kapatmak bizim için açıkçası futbol şansıydı. Attığımız gol ve golden sonraki periyot olumlu olduğumuz taraftı. İkinci golü yedikten sonra takım şuursuz bir hale geldi, pozisyonlar vermeye başladık. Oyunu bir türlü kendi istediğimiz yöne çevirecek durumu sahada yaratamadık."
 
Galatasaray yenilgisinden sonra, Bursaspor galibiyetiyle başlayan süreçte, rakiplere hükmetme becerilerinin yükseldiği bir dönem yaşadıklarını anlatan Kocaman, "Bunu sürdürebileceğimizi düşünüyordum. Benim için hayal kırıklığı buradaki kırılmaydı. Biz burada bu kadar top kayıpları yapınca bunu bekleyen rakip oyuncular için önemli bir zemin oluştu. Top kayıplarımız çok yüksek oldu"
şeklinde konuştu.

Bilica'nın yerine Bienvenu'yu oyuna dahil etmesindeki nedeninin, takımı biraz daha ofansif hale getirmek olduğunu kaydeden Kocaman, "Bilica'nın sarı kartı vardı. Rakip hızlı oynayan bir takım, oyunda kalması riskti. Ancak bundan daha önemlisi takımı daha ofansif hale getirmekti" dedi.

Serdar Kesimal ve Semih Şentürk'ün neden kadroda olmadığı yönündeki sorular üzerine, Serdar'ın dün sadece ter antrenmanına çıktığını, Semih'in de 2-3 gündür takımla çalıştığını ifade eden Kocaman, "Bunlar benim tercihlerim. Teknik direktörlük makamı da birtakım şeyleri anlatabilme makamıdır. Teker teker hesap verme pozisyonu olursa yanlış tarafa gider. Bu oyuncu grubuyla geçen hafta da oynadık ondan önceki hafta da oynadık. Her hafta yeniden bazı şeyleri çevirmenin anlamı yok. Teknik adamların pek çok tercihleri vardır. Bugün esas olarak ne Semih ne de herhangi bir arkadaşımız olmadığı için değil, futbol adına doğruları fazlasıyla yapamadığımız için mağlup olduk" şeklinde konuştu.

Aykut Kocaman, Sow ile ilgili basın toplantısındaki soruya verdiği yanıtta, "Bu turnuvadan dolayı biraz geriye doğru gidecektir. Yeni bir takıma geliyor, adaptasyon sorunu yaşayacaktır. Sow'un esas katkısının play-off evresinde olacağını tahmin ediyorum ve umut ediyorum" ifadelerini kullandı.