Kocaman: "üçüncü Bölgede Zayif Kaldik"

12.02.2012

Kocaman: "üçüncü Bölgede Zayif Kaldik"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, topa hükmederken 3. bölgede çok zayıf kaldıklarını ifade ederek, yakaladıkları pozisyonları da değerlendiremeyince maçtan mağlup ayrıldıklarını söyledi.

Maçın ardından yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulunan Aykut Kocaman, "Maç ilk yarı itibariyle istediğimiz gibi gitmedi. Karabük takımı ilk 15 dakikalık periyotta özellikle fazla istekli sert kontrataklar yaptı. Sonra maç bizim adımıza toparlandı ve devre sonuna doğu daha çok bize doğru geldi. Ancak topa hükmederken 3 . bölgede pozisyon olarak çok zayıf kaldık. İkinci yarıda ne yapacağımızı düşünürken de 1 dakika içinde arka arkaya iki gol her şeyi tam anlamıyla terse çevirdi; umutlarımız anlamında. İkinci yarıda 3. golü yememeliydik çünkü kontrataktan iyi geliyorlardı ve 1 golle tutunup ritmin bize dönmesini beklemeliydik. İstediğimiz gibi de gelişti her şey. Golü bulduk ve eşitliği sağlayacak pozisyonları da yakaladık ama bunu değerlendiremeyince rakibin de direnci arttı. İkinci yarıda şampiyonluk isteyen Fenerbahçe arzusu ile oynadık ama 2-0’dan maçı geri getirmek de kolay değildi" dedi.

Kocaman, "Bizim saha dışındaki isteklilik konusunda sıkıntımız yok ama bir tarafıyla deplasman için bunu sergileyemiyoruz. İrademizi devreye sokacak şartlar gerekebiliyor, taraftar desteği gibi. Ayrıca rakipler içinde bulunduğumuz ortamda bizim kırılgan halimize sertleşerek karşı koyması da eklenebilir. Bu da dışarıdaki isteği sahaya yansıtmada sıkıntı yaşatabiliyor" diye konuştu.

"Fenerbahçe takımının yaratıcılığından memnun musunuz?" sorusuna "Son derece evet diyemem ama yetersiz olduğunu da söyleyemem" diyen Kocaman sözlerini şu ifadelerle tamamladı:

"Erozyonun yüksek olduğu bir dönemdeyiz. Bugün bunu çevirecek havayı gördüm ama 45 dakikanın sonunda çok kolay hatalarla ki Fenerbahçeli futbolcuların kolayca yapmayacağı hatalarla 2 farklı geriye düşmek, yaratıcılıkla beslenmiş istekli hali sahaya çekecek hali bozdu. İkinci yarı gemileri yakıp rakip kaleye gittik, sonra frikik golü oldu ama yakalanan fırsatlarla beraberliği yakalayamayınca isteklilik-yaratıcılık ve benzer konularda olumsuz konuşmak kolaylaşıyor"

BASIN TOPLANTISI
Aykut Kocaman, maç sonrası düzenlenen basın toplantısında ise son dönemlerde deplasman maçlarında zaafları olduğunu, istedikleri sonuçları alamadıklarını söyledi.

Kardemir Karabükspor maçı öncesi deplasmanda yaşadıkları sıkıntıları tersine çevirmek istediklerini anlatan Kocaman, şöyle devam etti:

"Maçı isteyen bir takım havası vardı. İlk 20 dakikalık periyot Kardemir Karabükspor’un maçı isteme konusunda daha canlı olduğu bölüm olarak gerçekleşti. Özellikle orta sahada kaptırdığımız toplarla kalemizi tehdit ettiler. Daha sonra oyun hakimiyetini ele aldık ama ilk yarı atak açısından kısır geçti. Art arda gelen 2 gol her şeyi alt üst etti. Topun kontrolünü ele aldığımız dönemde goller geldi. İkinci yarıda öncelikle pozisyon yaratmaya çalıştık. Beraberliği elde edecek ve galibiyet getirecek pozisyonlardan yararlanamadık. Önümüzdeki rakibimizle puan farkımızaçıldı. Deplasmandaki sıkıntılarımızı biraz daha büyüten akşam oldu. Önümüzdeki hafta Sivasspor maçıyla seri yakalamak zorundayız"

Alex’in çift forvete dönülmesi konusundaki önerisiyle ilgili soruyu Kocaman, "Alex, Fenerbahçe’yi çok iyi tanıyor. Görüşlerine saygı duyuyorum. Buna cevap vermek pek doğru değil. Alex’in bunları söylemesi ne kadar yanlışsa, benim cevap vermem de o kadar yanlış olur" diye cevapladı.

"Eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ile puan pazarlığı konusu külliyen yalan demiştiniz, Rıdvan Dilmen dün gece görüşmenin detaylarını açıkladı, bununla ilgili görüşlerin nelerdir" sorusu üzerine Kocaman, "
Ben görüşme için demedim. Polemikle beslenen bir toplumuz. Çok fazla konuşmak istemiyorum. Ben böyle puan pazarlığının içinde olamayacağım şeklinde tavrımı koydum. Toplantı için cevap vermedim ama toplantıda benim pazarlık içinde olduğum söylenince söylemek istediğim oydu" karşılığını verdi.

"Mehmet Ali Aydınlar’ın görüşmesinin kamuoyunun pazarlık olarak algılaması normal değil mi" sorusunu da Kocaman, şöyle cevaplandırdı:

"3 Temmuz’da bu olay gerçekleşti. 7-8 Temmuz’da basın toplantısında bunlardan farklı bir şey söylemedim. Bugün de aynı şeyleri söylüyorum. Şike yapıldıysa, bu somut şekilde de ortaya konulduysa, bunun cezası neyse herkes çekmeli. Eğer somut bir şey varsa sahada bunu gösterebiliyorlarsa kazandığımız 16 maçtaki takımlardan birisi bize şike yaptıysa zaten onun cezası yasalarla açık. Şikeyle beslenen insanlar değiliz. Yoksa suç yaratmaya çalışmanın anlamı yok. Şike sahada olur, sahaya bakılsın. Türk futbolunda hız sınırı aşılmış ama radar bir takıma tutulmuş, asıl dert orada."

Kocaman, Rıdvan Dilmen, Aydınlar ile olan toplantının içeriğini açıklamasını nasıl değerlendirildiği sorusu üzerine de "Ben 3 kişinin olduğu toplantıdaki konuşulanlarla ilgili diğer iki kişiye saygılı olarak hiçbir yerde konuşmadım. Bunların dışındaki muhatapların yaptığını değerlendiremem" ifadelerini kullandı.

"Rıdvan Dilmen açıklama yapmadan önce sizinle konuştu mu" sorusuna ise Kocaman, "Rıdvan her zaman konuştuğum arkadaşım ama bunları bu şekilde açıklamanın doğru olduğunu düşünmüyorum" yanıtını verdi.