Kongre'de İlk Gün Tamamlandi

02.11.2013

Kongre'de İlk Gün Tamamlandi

Fenerbahçe Spor Kulübü 2-3 Kasım 2013 Seçimli Olağanüstü Genel Kurulu, Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da başladı.Gündem maddelerinin oylandığı ve başkan adaylarının konuşmalarının gerçekleştiği ilk günün ardından Kongre’nin ikinci gününde oy verme işlemi yapılacak.Vefa Küçük, oybirliğiyle Divan Başkanlığına  seçildi

Açılışın ardından Kongre Divan Başkanlığı’na oybirliğiyle Ahmet Vefa Küçük, başkanvekilliklerine de Doğan Kandemir ve Adem Ceylan seçildi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, tüm şehitlerimiz, Kulübümüzün kuruluşundan bugüne vefat eden üyelerimiz, yöneticilerimiz, sporcularımız ve çalışanlarımız için yapılan saygı duruşunun ardından, hep birlikte İstiklal Marşımız okundu.

 

Aziz Yıldırım’ın yeni yaşı kutlandı

Açılışın hemen ardından kongreye katılanların büyük bir çoğunluğu, hep bir ağızdan, bugün yeni yaşına giren Başkanımız Aziz Yıldırım’ın doğum gününü ’İyi ki Doğdun Başkan’ sloganlarıyla kutladı.

 

2010-2011 şampiyonluk kupası yönetim masasında

Fenerbahçe Futbol Takımımızın; sonrasında "3 Temmuz" süreci yaşanan,  2010-2011 sezonunda kazandığı Süper Lig Şampiyonluğu Kupası, yönetim kurulu  masasına konuldu. Diğer genel kurullarda olduğu gibi, kongre salonunda başkanlık  divanının önüne sarı-lacivertli takımların bütün branşlarda kazandığı kupalar  sergilenirken, 2010-2011 Şampiyonluk Kupası yönetim masasında yer aldı.Kitaplar dağıtıldı

Kongreye gelenlere salona girişte, Aziz Yıldırım döneminde yapılan  tesisler, alınan sportif başarılar ve ekonomik atılımların yer aldığı kitapçığın  yanı sıra, gazeteci Yılmaz Özdil’in "Fenerbahçeli olsam" başlıklı yazısı  dağıtıldı.Geniş güvenlik önlemleri

Kongre için Fenerbahçe Ülker Sports Arena’nın girişinde ve içinde geniş güvenlik  tedbirleri uygulandı. Çok sayıda çevik kuvvet aracı salonun yakınında konuşlanıp çevrede  önlemler alırken, kongre üyesi kartı bulunmayanlar salona alınmadı. Başkasının  kartlarıyla girmek isteyenlerde tespit edilip engellendi.

 

Faaliyet ve Denetim raporları

Gündemde yer alan Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’nun okunması, daha önceden kulüp üyelerine basılı bir şekilde gönderildiği için oybirliğiyle okunmuş kabul edildi. Denetim Kurulu Raporu’nun okunmasının ardından Yönetim Kurulu Üyemiz Tahir Perek, kulüp borçlarıyla ilgili detaylı bilgiler verdi. Ardından raporlar hakkında görüşmelere geçildi.

 

Ali Şen: Ne kadar büyük bir kulübüz

Eski Başkanlarımızdan Ali Şen konuşma yaptı.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ı öpüp başarılar dileyen Ali Şen kürsüde kongre üyelerimize  şöyle konuştu: "Fenerbahçemiz kongre yapıyor. Her yerde her televizyonda bizim kulübümüzün kongre yaptığını yayınlanıyor. Ne kadar büyük bir kulübüz. Ali Koç konuşuyor, bütün televizyonlar, başkanımız konuşuyor, bütün televizyonlar, Mehmet Ali Aydınlar bütün televizyonlar... Divan başkanımızı, divan üyemizi seçtik. Ne mutlu böyle bir birlik ve beraberliğe sahibiz. Böyle beraberliğe sahip olduğumuz sürece hiçbir güç bizi yıkamaz. Allah beraberliğimizi bozmasın Saray gibi yerde kongre yapıyoruz. Bugüne kadar hizmetler saymakla bitmez. Aziz Yıldırım’ın hizmetlerini saymaya gerek yok. Tüm adayların çaba göstermeleri Fenerbahçe aşkıdır. Herkese teker teker teşekkür ediyorum. 50 yıla yakın Türk futboluna hizmet etmiş biri olarak, insanların çaba göstermesi beni çok mutlu ediyor. Bir Fenerbahçeli olarak gelecekten umutluyum, eminim. Hepinize saygılarımı sunuyorum, adaylara başarılar diliyorum. Yarın hepimiz başkanımızı seçeceğiz. Seçilen başkan, hepimizin başkanı olacaktır. Sanki Amerikan Devlet Başkanı seçiliyor gibi her yerde Fenerbahçe var. Hepinize saygılar sunuyorum..."Yönetim oybirliğiyle ibra edildi

Raporlar hakkındaki görüşmelerin ardından Yönetim Kurulu, oybirliğiyle ibra edildi. Çeşitli gayrimenkul alımlarında yönetim kuruluna yetki verilmesi önerisi oy çokluğuyla kabul edildi. TFF ve diğer özerk federasyonların delegelerinin seçilmesi ve sair konularda yeni oluşacak yönetim kuruluna yetki verilmesi de oybirliğiyle kabul edildi.

 

Kötü şöhret sahibi olmadıklarına oybirliğiyle karar verildi

Ardından, olağanüstü kongrenin 10. maddesi olan, İstanbul Anadolu 5.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin isteği ile Başkanımız Aziz Yıldırım ile Asbaşkanlarımız İlhan Ekşioğlu ile Şekip Mosturoğlu’nun kötü şöhert sahibi olup olmadığının kongrede görüşülmesine geçildi. Bu oylamadan önce İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu birer konuşma yaptı ve şunları dediler:

 


İlhan Ekşioğlu: "Yaşanan sürece dair söylenmesi gereken her şey söylendi. Huzurunuzda birazdan oylama yapılacak. İlhan Ekşioğlu’nun kötü şöhret sahibi olup olmadığı oylanacak. Bu oylama 3 Temmuz’dan bu yana yapılan linç kampanyasına en iyi cevap olacak. Burada oylanan, Fenerbahçe’nin manevi şahsiyetidir. Ben ve arkadaşlarım bu sürece neden olanları ve bunlara çanak tutan sözde Fenerbahçelileri asla unutmayacağını biliyorum. Bu seçimde kazanan Fenerbahçe ve Cumhuriyetimiz olması dileğiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum"

 

Şekip Mosturoğlu: "Gündemin 10. maddesisiyle benim Başkanımızın ve ilhan Ekşioğlu’nun 3 Temmuz sürecindeki yaşadıkları oylanıyor. Tarih, ilk alındığı günden beri tartışılan binlerce mahkeme kararıyla doludur 3 Temmuz da böyledir. Fenerebahçe Camiası da bunu böyle görüyor. Gündemdeki diğer popüler davalar hakkında da birçok kişi böyle düşünüyor. 3 Temmuz’dan beri hayatımızın tek amacı sürece karşı mücadeledir, yaşadıkçı da bu büyük mücadele sürdürülecektir. Benim için en büyük ceza, bu konunun çok sevdiğim kulübümün kongresine gelmiş olması. Tek bir talebim var böyle bir ithamla Fenerbahçe Spor kulübü’nü bağdaştıranlara en iyi cevabı verin. Bizlerin üzerimizden ne kadar hınç alınırsa alınsın, bu kupa bizde alınamaz. Tüm şampiyonluklar sporcularımızın alın teriyle kazanılmıştır ve hepsi lekesizdir. 2010-2011 Sezonun tek farkı ise, helal olmasının yanında bizim için en kutsal olmasıdır"

 

Ayakta alkışlanan konuşmaların ardından oybirliği ve alkışlarla, Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu’nun kötü şöhret sahibi olmadığına kongre üyeleri tarafından karar verildi. Bu sırada ’Herzaman Her yerde en büyük Fener’ sloganları atıldıİhraçlar karara bağlandı

Gündemin 12-13-14-15 maddelerinde yer alan ve tüzüğümüzün 66/b maddesi kapsamında Kulüp üyeliğinden ihraç edilen Recep Özcan, Abdülkerim Turan Kerimoğlu, Sinan Onaran ve 66/A maddesi kapsamında "Geçici ihraç" cezası alan Hulusi Belgü’nün ihraç kararının bir kez daha Disiplin Kurulu’nda görüşülmesi için oylama yapıldı.

 

Yapılan oylama sonucunda oybirliği ile sadece üyelikten ihraç edilen Sinan Onaran hakkında Disiplin Kurulu’nda tekrar görüşülmesi kararı verildi. Hulusi Belgü oylandıktan hemen sonra, kongre üyelerimizin itirazı üyerine tekrar oylama yapıldı ve oy çokluğu ile ihraç kararının kaldırılması reddedildi. Oylama sonrası Sandık kurulları açıklandı.Başkan adayları konuştu

Fenerbahçe Olağanüstü Kongresi’nin ilk gününün son bölümünde, kongrede başkanlığa aday olanlar söz alarak konuşmalar yaptı.


Aday oldu, geri çekti

Kongre sabahı başkanlığa aday olduğunu divan kuruluna bildiren ve ilk sözü alan Barış Aksen,  demokratik ortamın yürütülmüş olması için aday olduğunu belirtti. Adayların birbiriyle atışmaları yerine birbirleriyle konuşmalarını isteyen Aksen,  Mehmet Aydınlar’ın TFF başkanlığındaki uygulamalarını, Siyasilerin 3 Temmuz sürecindeki tutumlarını eleştirerek, mevcut yönetimin de hatalarının olduğunu dile getirdi. Aksen, Hulusi Belgü oylamasına tepki olarak adaylığını geri çektiğini açıkladıktan sonra konuşmasını tamamladı.

 

Yamen Uzun: "Fenerbahçe’nin sahipsiz olmadığını göstermek için aday oldum"

Başkan adaylarından Yamen Uzun, Fenerbahçelilerin, Fenerbahçelilik duruşunu 3 Temmuz sürecinde gösterdiğini belirterek, durum tespiti yapmak istediğini söyledi. Fenerbahçe’nin yanlızlaştırıldığını, taraftarın kamplara bölündüğünü, mali durumunun bozuk olduğunu ve 15 yıldır aynı kişi tarafından yönetildiğini ifade eden Yamen Uzun, karamsar tabloyu düzeltmek gerektiğini söyledi. "Her iki seçilme ihtimali olan aday da Fenerbahçe’ye bu süreçte zararlar vermiştir" diyen Yamen Uzun, mali konulara bu dönemde değinmek istemediğini söyledi. Fenerbahçe’nin sahipsiz olmadığını ve kulüp içinde bu görevi yapacak birçok kişi olduğunu göstermek için aday olduğunu belirten Yamen Uzun, Fenerbahçe’de çok adaylı sürece katkıda bulunduğunu da sözlerine ekledi.Mehmet Ali Aydınlar: "Bu kupa Fenerbahçe’nindir"

Aziz Yıldırım’ın doğum gününü kutlayarak sözlerine başlayan başkan adaylarından Mehmet Ali Aydınlar, yönetimin önünde bulunan kupanın Fenerbahçe’nin olduğunu ve hiç kimsenin Fenerbahçe’nin elinden alamayacağını söyledi. Mehmet Ali Aydınlar "2010-11 sezonu şampiyonluk kupasının kimin olduğu soruluyor. Bu kupa tartışmasız Fenerbahçe’nin. Bu kupa anayasa teminatındadır. Bu kupayı hiç kimse Fenerbahçe Spor Kulübü’nden alamaz.  Ben Fenerbahçe ve Cumhuriyet sevdalısı Mehmet Ali Aydınlar. Bu kürsüden kendim ve ekibim adına hep birlikte Fenerbahçe’yi Türkiye’nin en büyük kulübü haline getireceğimize, Fenerbahçemizin şeffaf bir kulüp olacağını sağlayacağımıza, Atatürk’ün kulübüne en parlak dönemlerini yaşatacağımıza, Fenerbahçe’yi her sıralamada Avrupa’nın en büyük 5 kulübünden birisi yapacağımıza, 3 büyük branşta her yıl çeyrek final ve yarı final oynayacak takımlar kuracağımıza, bu takımı bütün bileşenleri ile kucaklayacağımıza, sevgi ve huzur dolu bir Fenerbahçe yaratacağımıza ve bu yolda mücadelemizi hep birlikte sonuna kadar omuz omuza sürdüreceğimize büyük Fenerbahçe’nin kongre üyeleri önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim" diye konuştu.


Aziz Yıldırım: "Biz zaten şeffafız, SPK’ya bağlıyız"

Kongrenin ilk gününde son konuşmayı Başkanımız Aziz Yıldırım yaptı sözlerine, "Mehmet Ali Bey kongreden ayrıldı. Şimdi ben kime soru soracağım" diyen Aziz Yıldırım, kongrenin başında doğum gününü tezahüratlarla kutlayan üyelerimize teşekkür etti.

 

Aziz Yıldırım, Mehmet Ali Aydınlar’a yönelik olarak, "Galatasaraylılardan oy istediniz. TFF’den alışıksınız tabii. Bugüne kadar herkese saygı gösterdim. Siz de gösterin. Bu ’şeffaflık’ nedir. Fenerbahçe, SPK’ya bağlı. İşte orada her şey. Sabırsızlık etmeyin. 9 ayda doğdun, bekle. Borçları çuvalla getirdiğim parayla ödedim. Ben o parayı bir daha alamadım. Köprüyü yaptık ama parayı alamadık. Ali Şen, bu kulübün eski sıkıntılarını iyi bilir. Sayın Başkan, ben kulübü teslim aldığımda kulüp artıda mıydı, ekside miydi! Herkes her şeyi bilsin." dedi.

 

Aziz Yıldırım: "Beyanımızın üstünde borç çıkarsa ben ödeyeceğim"

Hulusi Belgü’nün affedilmemesi konusunda ise Başkan Yıldırım, "Hulusi Belgü’yü gazetede verdiği bir röportajı nedeniyle affetmedim. Kimse Fenerbahçe Başkanı hakkında böyle konuşamaz. Fenerbahçe’nin varlığı 5 ise 75 borcu vardı. Mehmet Ali Bey gitmeseydi ona bir teklif yapacaktım. Beyan ettiğimiz borcun üstünde ne çıkarsa ben ödeyeceğim. Her şeyimi satacağım ve ödeyeceğim. Öyle dışarda borçla ilgili yalan konuşmayın. Fenerbahçe benimle beraber varlık sahibi olmuştur. Öyle ’5 yıldızlı takım yapacağım’ diyorsun. Hangi parayla yapacaksın, gel anlat. 15 yıldır başkanım. Yapabilseydim ben yapardım ben. Öyle lafla Real Madrid olunmuyor. Sen bu parayı nasıl yükselteceksin gel anlat. Her insan herkesle barışık olabilir mi? Hayatta böyle bir şey var mı?" diye konuştu.

 

Aziz Yıldırım: "Fenerbahçe yeniden doğuyor"

Bu kongrenin yapılmasının nedenin bir üyenin mahkemeye başvurusu olduğunu hatırlatan Aziz Yıldırım, "Ayıp ya. Fenerbahçe’yi mahkemelere taşıdınız. ’Kongre olsun’ diye karar aldırıyorsunuz. Sonra da mahkemeye gidiyorsunuz. Recep Özcan benden 3 milyon dolar para istedi, mahkemeye başvurusunu geri çekmek için. Vermedim, vermem. Bilin bunları. Fenerbahçe’yi bu hallere getirdiniz. Bugün benim doğum günüm. Ama Fenerbahçe de yeniden doğuyor" dedi.

 

Aziz Yıldırım: "Biz şike yapmadık"

Mehmet Ali Aydınlar’a eleştirilerini sürdüren Aziz Yıldırım, "Dün sordum ’2011 şampiyonu kim?’ diye. O da ’Fenerbahçe’ dedi. Keşke bunu TFF Başkanı’yken de söyleseydi. Fenerbahçe’nin şike yapmadığını üstüne basa basa söyleyeceksin. Biz şike yapmadık. Bunu Vatan’da, Silivri’de, Metris’te söyledim" dedi.

 

Aziz Yıldırım: "Galatasaray Başkanı maça gelemeyecek"

Aziz Yıldırım, "Galatasaray Başkanı ’İyi bir Fenerbahçe Başkanı seçilirse maça gelirim’ dedi. Bahsettiği kişi Mehmet Ali Aydınlar. Bekleme, başkan olarak gelemeyecek. Ancak protokolde oturur. Mehmet Ali Bey iyi insan. Ama çevresindeki Galatasaraylılar yüzünden hatalı kararlar verdi. Çevresinde Fenerbahçeliler olsaydı, böyle olmazdı." dedi.

 

Saadettin Saran ile ilgili anısı

Saadettin Saran ile ilgili bir anısını anlatan Başkan Aziz Yıldırım, "2002’de Washington’u almaya Sadettin Saran ile birlikte Brezilya’ya gittik. Daha önce de Simao’yı aldık. 500 bin dolara alacağız. Sonra fiyatı 1.5 milyon dolara çıktı. O zaman acemiyiz. Gazetelerde çıktığı için almak zorunda kaldık. İşin gerçek yüzünü anlatınca kalan 1 milyon doları ödemedik. Paranın hesabını sormaya gittik. Sadettin Bey ’Başkan bırak bizi burada döverler’ dedi. Ben ondan korkuyormuşum ya! Boyu uzun diye böyle söylüyor herhalde. Transferde Fenerbahçe’nin çeklerini kabul etmiyorlardı. Bursa’dan Baliç’i ne zorlukla aldım. Fenerbahçe’nin çeklekrini kabul etmediler. Çeki ben imzaladım" dedi.

 

Aziz Yıldırım: "Fenerbahçe’ye sahip çıkın"

Son bölümde üyelere seslenen Başkan Yıldırım, "Bu kongreden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Sizlerden alınan destekle yola devam edeceğiz. Fenerbahçe bu sezon bütün branşlarda şampiyon olacaktır. Bu salonlar artık doluyor. Yarın hepinizi buraya davet ediyorum. İstediğiniz adaya oy verin ama Fenerbahçe’ye sahip çıkın" diyerek konuşmasını noktaladı.

 

Oy verme işlemi saat 10.00’da başlayacak

Başkan Aziz Yıldırım’ın konuşmasının ardından Fenerbahçe Seçimli Olağanüstü Kongresi’nde ilk gün tamamlandı. 3 Kasım Pazar günü kongrede doğrudan oy verme işlemine geçilecek. Kongre Üyelerimiz, 3 Kasım Pazar günü saat 10.00’dan itibaren adaylar için oy vermeye başlayacak.