Kostas Sloukas: "kariyerimin En Önemli Adimini Attim"

02.07.2015

Kostas Sloukas: "kariyerimin En Önemli Adimini Attim"

Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımımızın yeni transferi Kostas Sloukas, Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da düzenlenen bir törenle resmi sözleşmeye imzayı attı.

İmza töreninde düzenlenen basın toplantısında konuşan Sloukas, takım içinde her pozisyonda savaşacağını söyledi.

Kostas Sloukas için düzenlenen imza törenine Asbaşkanlarımızdan Fenerium ve Dış İlişkiler, Basketbol Şube Sorumlusu Salih Ozan Balaban Ozan Balaban, Fenerbahçe Ülker Genel Menajeri Maurizio Gherardini, Fenerbahçe Ülker Genel Menajer Yardımcısı ve Takım Menajeri Ömer Onan katıldı.

İmza töreninde açılış konuşmasını yapan Genel Menajer Yardımcısı ve Takım Menajeri Ömer Onan “Artık transfer sezonu başladı. Bizim de uzun zamandır takip ettiğimiz ve kadromuza kattığımız oyuncular vardı. Kontrat imzalayacağımız oyuncular belli oluyor, bunlardan bir tanesi de Kostas Sloukas. Avrupa basketbolunu takip edenlerin yakından tanıdığı bir oyuncu. Genç yaşına rağmen Olimpiakos ile iki tane Avrupa şampiyonluğu var. Aynı zamanda Yunanistan Milli Takımı’nın da değişmez isimlerinden biri. Kostas artık Fenerbahçe ailesine katıldı, bizden biri olacak. Öncelikle kendisine hoş geldin diyorum, önümüzdeki uzun seneler boyunca Fenerbahçe’ye çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Ömer Onan’ın ardından söz alan Basketbol Şube Sorumlusu Salih Ozan Balaban “Benim için burada olmak çok büyük şeref ve aynı zamanda işim de çok kolay. Öyle güzel bir sistem kurulmuş ki bizim için de burada olmak büyük bir zevk. Biliyorsunuz Fenerbahçe, son 10 yılın beşinde şampiyon olmuş ve geçen sene de bize Final Four oynama gururu yaşatmış bir takım. İddiamız devam ediyor. Bu iddia çerçevesinde de önemli transferlerden bir tanesini bugün size tanıtıyoruz. Bu sezon hep beraber çok keyifli bir yıl geçireceğimizi düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
 

Takımımızın yeni transferi Kostas Sloukas ise “Bu takımın bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyum. Nereye geldiğimin bilincindeyim. 25 yaşındayım ve kariyerimin en önemli adımını attım. Bu ailenin parçası olmaktan dolayı çok mutluyum. Her idmanda ve her maçta hedeflerimize ulaşabilmek için kapasitemin tamamını parkeye yansıtacağıma söz verebilirim.” demeçleriyle görüşlerini ifade etti.
 

İmza töreninde söz alan Fenerbahçe Ülker Genel Menajeri Maurizio Gherardini ise “Bence Kostas, genç, tecrübeli, karakterli ve yetenekli oyuncu profiliyle birlikte Avrupa basketbolundaki nadir örneklerden biri ve bu da onu çok özel bir oyuncu yapıyorum. Onu genç yaşlardan beri takip ediyorum. Olimpiakos ve Yunanistan Milli Takımı ile birlikte birçok başarı kazandı. Bugün Avrupa basketbolunda çok zor bulabildiğiniz, birçok takımın aradığı özelliklere sahip. Kostas’a Fenerbahçe ailesine tekrardan hoş geldin diyorum.” dedi.
 

Ardından imza töreninde soru-cevap bölümüne geçilirken, Fenerbahçe Ülker’i tercih etme nedenine yönelik gelen soruya Kostas Sloukas “Olimpiakos’ta 7 sene boyunca bulundum ama kariyerim için en iyi adım ve en iyi takımın Fenerbahçe Ülker olduğunu gördüm. Olimpiakos’tan sonra gelebileceğim en iyi yerlerden biri Fenerbahçe Ülker’di. Fenerbahçe’nin çok iyi bir taraftar grubu var ve aynı zamanda Obradovic’in de çok büyük etkisi var. Onun gibi bir antrenörle çalışmak çok gurur verici. Elimden gelenin en iyisini yaparak kendimi geliştirmeye ve takımımı üst seviyeye çıkarmaya çalışacağım” sözlerini kullandı.
 

Ömer Onan, kendisine Kostas Sloukas transferine ve takımın geleceğine yönelik iletilen soruya ise “Biz sezonu oynarken büyük başarılar elde etsek de zayıf noktalarımızı düşünüyoruz. Gard pozisyonunda eksiklerimiz vardı. Avrupa basketbolunda şu anda ikili oyun büyük önem taşıyor. Kostas Sloukas da çok iyi ikili oyun oynayabilen, arkadaşlarına pozisyon yaratabilen bir oyuncu. Gündemimizde olan diğer oyun kurucu da bu özelliklere sahip. Saha içinde lider bir oyuncu olacak. Biliyorsunuz ki Ricky Hickman da sakatlığı olmasına rağmen önümüzdeki sezonda da bizlerle olacak. Kasım ayının sonunda bizimle birlikte olabileceğini umuyoruz. Hickman aynı zamanda iki numara da oynayabiliyor. Biz takımı kurarken antrenörümüze mümkün olduğunca alternatifli bir kadro sunmaya çalışıyoruz. Pero Antic ile de anlaştık. O da bugün Türkiye’ye geldi ve yarın imza töreni olacak. O da çok yönlü bir oyuncu; dört ve beş numaraları oynayabiliyor, dışarıdan çok net şutu var.  Avrupa şampiyonluğu yaşamış çok tecrübeli bir oyuncu. Dün FB TV’de bir dört, bir de beş numara daha düşündüğümüzü açıkladım. Ancak Semih Erden’i düşünmediğimize yönelik haberler çıktı. Bizim konuşmamızda böyle bir şey yok. Bize çok önemli katkılar sundu. Semih’in şu an için sözleşmesi sona erdi. Alternatiflerimiz arasında Semih de vardır ancak gelişen transfer stratejimize göre karar vereceğiz.” ifadeleriyle yanıt verdi. 
 

Kostas Sloukas, Fenerbahçe’yi tercih etme nedenlerine ilişkin gelen soruya karşılık “Fenerbahçe Avrupa’nın en büyük kulüplerinden biri. Kulüp olarak Avrupa’da kısa sürede birinci sırada olmak istiyor. Taraftar desteği herkesin bildiği gibi çok iyi. En önemli neden de belki de Zeljko Obradovic. O, birçok genç oyuncuyla çalıştı ve birçok kupa kazandı. Ben de en iyi koçla birlikte en iyi oyuncu olmak istiyorum. Olimpiakos’tan ayrılma kararı verdim çünkü daha fazlasını istiyorum. Bu benim en büyük adımım ve takımımın hedeflerine ulaşabilmesi için çok çalışacağım.” sözlerini kullandı.
 

Sloukas’tan beklentilerin ne olduğuna ve basında Fenerbahçe Ülker ile ismi geçen Bobby Dixon transferine yönelik gelen soruya cevap veren Ömer Onan ise “Final Four’a alışkın takımlara baktığınızda 20 sayı istatistik tutturan oyuncu bulamazsınız. Bütün sayı kralları hep alt sıralardaki takımlardan çıkıyor. 6-7 sayı önemli rakamlar, bunların üstüne sahada koyduğu karakteriyle  ve savunmasıyla ön plana çıkıyor. Euroleague çok uzun bir maraton, her oyuncudan katkı almanız lazım. Maçların 70’li sayılarda bittiğini düşünürsek 7-8 oyuncudan bu sayı katkılarını almanız sizi hedefe taşıyor. Avrupa basketbolunda topu ne kadar iyi paylaştığınız, ne kadar pozisyon hazırladığınız çok önemli. Bu açıdan da iki sene Avrupa şampiyonluğu yaşamış, hem sayı atabilen hem de pozisyon yaratabilen bir oyuncu. Bu nedenle sadece rakamlarda kalmamız lazım. Dixon da almak istediğimiz bir oyuncu. Ufak tefek pürüzlerimiz kaldı, onları da hallettiğimiz zaman 10-15 gün içerisinde son durumumuz belli olur.” dedi.
 

Son olarak söz alan Salih Ozan Balaban “Hem Sayın Başkanımız hem de Yönetim Kurulumuz bize ciddi destek veriyor ve takımımızın iddialı olması için çalışma yapıyor. Buradan taraftarlarımıza bir mesaj vermek istiyorum. Fenerbahçe bu sene geçen seneki kadar, belki de daha fazla iddialı. O yüzden bizim bu salonu geçen senekinden daha fazla doldurmamız lazım. Bu sene Final Four Berlin’de, evimiz sayılır. O yüzden taraftarlarımızdan yeni satışa çıkan kombinelerimizi yenileyip salonda bizi desteklemelerini rica ediyorum”. şeklinde konuştu.