Kulübümüz Savunmasini Yapti

10.07.2013

Kulübümüz Savunmasini Yapti

Fenerbahçe Spor Kulübü, UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu'nun verdiği Avrupa Kupaları'ndan 2+1 yıl men cezasından dolayı UEFA Tahkim Kurulu'nda savunma yaptı. Savunmaya Başkanımız Aziz Yıldırım, Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Avukat Deniz Tolga Aytöre, Almanya'nın önemli hukuk bürolarından Martens'in avukatları, hukukçular ve tanıklar katıldı.

12 hukukçudan oluşan UEFA Tahkim Kurulu'nun 3 üyesi ve disiplin müfettişi İspanyol Miguel Lietard Fernandez Palacios duruşmalı toplantıda yer aldı.

Fenerbahçe heyeti UEFA'nın İsviçre'nin Nyon kentindeki merkezine TSİ 14.40 sularında geldi. Tahkim Kurulu'ndaki duruşmalı toplantı ise saat 15.00'te başladı...

Savunmada UEFA Disiplin ve Kontrol Kurulu'nun kararındaki haksızlık vurgulanarak çelişkiler ve tutarsızlıklar ortaya kondu. Kurulun gerekçelerinin çürütülmesi için tanıklardan ve görüntülerden destek alındı. Cezaya gerekçe gösterilen maçlarla ilgili gerçekleri tanıklar, Asbaşkanlarımızdan İlhan Ekşioğlu, Mali İşler Müdürümüz Tamer Yelkovan, Futbol Takımı İdari Menajerimiz Hasan Çetinkaya, Fenerbahçe Kaleci Antrenörü Murat Öztürk, gazeteci Ertuğrul Özkök, Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay, Kasımpaşaspor'da forma giyen Gençlerbirliği ve Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Orhan Şam, Gençlerbirliği'nin eski kalecisi Serdar Kulbilge, Sivasspor’un eski futbolcusu Mehmet Yıldız ve menajer Ümit Aydın ile Yusuf Turanlı anlattı.

Fenerbahçe heyeti, duruşmalı toplantıda Kontrol ve Disiplin Kurulu'nun sormadığı maçları, verdiği cezanın gerekçesi olarak göstermesini de gündeme getirdi. Savunmada benzer davalarda izlenilen yol da hatırlatıldı.

UEFA Tahkim Kurulu'ndaki duruşmalı toplantıya yaklaşık 3 saat sonra 10 dakikalık ara verildi.

Aranın ardından savunma devam etti. Bu sürede Başkanımız Aziz Yıldırım da yaklaşık 50 dakika savunma yaparak men kararının gerekçelerinde yer alan çelişkilere dikkat çekti.

Tanıklar ayrıldıktan sonra toplantıya yeniden kısa bir ara verildi. Aradan sonra Fenerbahçe heyetindeki avukatlar son sözlerini söyledi. Avukatlar genel bir değerlendirme yaparak ceza gerekçelerinin tutarsızlığını ve dayanağı olmadığını belirtti. Duruşma saat 22.00 sularında sona erdi ve yaklaşık 7 saat sürdü. UEFA Tahkim Kurulu'nun kararını en kısa sürede açıklaması bekleniyor.


Deniz Tolga Aytöre: “Bizce  gayet iyi ve önemli bir duruşmaydı”

Duruşmanın ardından açıklama yapan  Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyemiz Avukat Deniz Tolga Aytöre şu ifadeleri kullandı:

“Uzun ve yorucu bir gündü. Disiplin Kurulu kararına karşın savunmamızı yaptık. Diğer yargılamalardan biraz daha farklı olmasının sebepleri vardı. Disiplin Kurulu müfettişinin dün akşam 6-7 sularında tekrar ikinci dilekçe ile ek delillerini sundu. Bu deliller, daha önceki olmayan deliller, konuşma tapeleri.. Sadece 1. Etik Kurulu Raporu’na dayanan delillerdi. Bizde bunlara karşı savunmalarımızı sunduk. Tanıklarımızı dinlettik. Burada geçen kişilerin ifadelerini ortaya koyduk. Bu şekilde geçti.  Bizce gayet iyi ve önemli duruşmaydı.

Bizim kurullara güvenmemek, mahkemelere güvenmemek gibi… Sonuçta Disiplin Kurulu’da, UEFA Tahkim Kurulu da UEFA’nın kurulları. Tahkim Kurulu’na güvenmiyoruz gibi söz kullanmadık. Kendi savunmamıza güveniyoruz.  Bizim delillerimiz çok net ortada. Sizin cımbız ile çekip aldığınız bazı konuşma tapeleri ile koskoca camiayı, bu kadar önemli spor adamlarını bu şekilde ağır cezalarla yargılayamazsınız dedik. Diğer bize örnek gösterdiğiniz kararlardaki uygulamalarınızı niçin konu Fenerbahçe olunca, bu uygulamalarda bulunmadığınızı,  Fenerbahçe’ye niye bu kadar ağır cezalar istediklerini sorduk. Yanıtı ancak birkaç gün sonra alacağız.

Süreyle ilgili bunu olumlu ya da olumsuz anlamında değil. Dediğim gibi birçok kişiye ait konuşma tapesi kullanıldı bu sefer. Bu çok önemli bunun altını önemle çiziyorum. Bugün farklılık vardı. O farklılık şuydu. Disiplin müfettişinin daha önce kullanmadığı argümanları kullanmaya başlamasıydı. Biz disiplin müfettişinin ilk raporunda değişik argümanlarla karşılaştık. Sonra karşımıza Disiplin Kurulu kararı çıktı. Orada farklı sonuçlar vardı. Şimdi yeni bir disiplin kurulu müfettişi raporu geldi, bu daha farklı argümanlar, daha farklı maçlar var. Biz bugün disiplin kurulu müfettişine sorduk. Niçin bu maçlar daha önce yoktu diye? ‘Ben istediğim maçı gösteririm, daha önce belirttiğim maçlarda sınırlı kalmak zorunda değilim’ gibi cevap verdi. Yargılama esasları bugüne kadar UEFA’da çok alışılmış, yargı usulleri şeklinde gelişmediğini düşünüyorum. Bu nedenle savunmalarımız da uzun sürdü.

Bu rahatsızlıklarımız artarak maalesef devam ediyor. Şu maç, bu maç demeyelim ama sadece şunu söyleyim. 'Yeri geliyor disiplin müfettişi , polis fezlekesibe dayanıyor, yeri geliyor iddianameye dayanıyor, yeri geliyor birden dönüyor, hayır  TFF kakarı baz alınması geliyor' diyor. Çok değişken iddialarla karşı karşıya olduğumuz için savunmamızda; sürekli her şeye hazır olduğumuz, her soruya cevap verebileceğimiz geniş bir savunma oldu.  Kararı bekleyeceğiz. Bizler hukukçuyuz. Kararla konuşuruz."