04.07.2013

Kulübümüzün Açiklamasi

Dün, saat 16:00 sularında kulübümüze Türkiye Yüzme Federasyonu’ndan gelen bir karar yazısı ile yüzme şubemiz sporcularından Aziz Davut Verraszto ve Evelin Verraszto’nun isimleri, 3-6 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan Türkiye Spor Toto Yaz Yüzme Şampiyonası müsabaka listesinden çıkarılmıştır.

Türk Milli Yüzme Takımında görev almaları hedefiyle yapılan kulübümüzün başvurusu; Türkiye Yüzme Federasyonu onayı ve Bakanlar Kurulu’nun özel kararı ile Türk vatandaşı yapılan sporcularımız; 19-20 Haziran 2013 tarihlerinde Türkiye Şampiyonası ön eleme müsabakalarında Türk Sporcu Statüsü’nde yarışmışlardır.

Ancak gelinen noktada, kulübümüzün maddi manevi bir çok fedakarlığı sonucu Türk vatandaşı statüsüne geçirilen sporcularımızın, Yaz Yüzme Şampiyonası müsabaka listesinden, mesai bitimine 1 saat kala çıkarılması; tarafımıza müdahale şansı tanımamakla birlikte hem sporcularımızın demoralize olmalarına hem de haksız bir şekilde kulübümüzün tüm emeklerinin boşa gitmesine neden olmuştur.

Sporcularımızın ön eleme yarışlarındaki başarılı performanslarının ardından Türk statüsünde yarışmalarında herhangi bir engel görülmezken, bugün başlayan yarışlarda yarışamamalarından kimlerin ne gibi bir menfaat sağladığı tarafımızca merak konusudur.

Ortada herhangi bir ihmal varsa bu ihmal kulübümüze değil federasyona aittir.  Bununla birlikte sporcularımızın Türk statüsüne geçirilmesi için aylardır Federasyon ve Kulübümüz tarafından sürdürülen çalışmaların hiçbir aşamasında, bahsedilen içerikte herhangi bir prosedürsel eksik, tarafımıza  bildirilmemiştir.

Faal olduğu her branşta ülke sporuna pozitif anlamda katkıda bulunan ve ay yıldızlı bayrağı yurtdışında gurur ve başarıyla temsil edilmesi amacıyla çalışmalarını sürdüren kulübümüzün bu  sporcularının, son dakika ve alelacele alınan bir kararla müsabaka dışı bırakılmalarını manidar karşılamakta ve branş temsilcilerimize hamle şansı bırakmayan bu tutumu kınamaktayız.

Federasyonun hukuka aykırı bu tutumuna karşı her türlü hukuki haklarımızı kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.

Fenerbahçe Spor Kulübü