Kulübümüzün Mali Genel Kurulu Yapildi

11.05.2013

Kulübümüzün Mali Genel Kurulu Yapildi

Fenerbahçe Spor Kulübü Olağan Mali Genel Kurulu, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde yapıldı. Divan başkanlığına oybirliğiyle Suat Müftüoğlu’nun seçildiği genel kurula Başkanımız Aziz Yıldırım, yöneticilerimiz ve çok sayıda genel kurul üyesi katılıdı.

Mali Genel Kurulda, Yönetim Kurulu faaliyetleri oybirliğiyle ibra edildi ve 173 milyon 212 bin lira olarak belirlenen Kulübümüzün 2013 yılı bütçesi de yine oybirliğiyle kabul edildi.


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden üyelerimiz için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Genel Sekreterimiz Talat Yılmaz, kürsüye gelerek yönetim kurulünun faaliyet raporunu okudu.

Talat Yılmaz: "Her yerde Fenerbahçe var"

Fenerbahçe’nin Türkiye’nin en büyük spor kulübü olduğunu söyleyen Talat Yılmaz, daha önce tüm genel kurul üyelerine gönderilen kitapçıkta da yer alan geçen yıl tüm takım ve sporcularımızın kazandığı başarılardan, kulübümüz tesisleşme hamlelerinden söz etti. Talat Yılmaz şunları söyledi:

"Göğsümüzü kabartan başarılar, uluslararası zaferler, spor bilinci edinmiş nesiller ve gıpta edilen, gururlandıran tesisler olarak bugün armamızın Fenerbahçemizin tartışılmaz bir değeri var. Sizlerin yürekten katkısı ve milyonlarca taraftarımızın desteği büyük bir Fenerbahçe meydana getirdi. armasındaki sarı rengin hakkını verircesine gıpta edilen Fenerbahçe, tartışılmasız türkiye’nin en büyük spor kulübüdür. Müzemiz, bu vizyonun meyvalarıyla dolu. Amatör sporcularımız ve bunlara bağlı binlerce sporcu heyecanımızı zirveye, bazen sarı lacivert bazen kırmızı beyaz renklere taşıdı.Bu tarifsiz başarı, bir günde olmadı. Bu, muhakkakki sistematik bir çalışmanın, istikrarın, alın terinin, inancın zaferi olarak, kulübün amatör branşlara yaptığı ve maddi getirisi olmayan çok büyük fedakarlıklarla ortaya çıktı. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün amatör sporlara verdiği önem, pekçok kulübün bu branşlarda aktif olmasını sağlamış, rekabeti getirmiş; rekabet salonlara, pistlere, ringlere, sulara taşınmış ve binlerce gencin sporcu olmasına imkan tanımıştır. Bu işin öncülüğünü Fenerbahçe yapmaktadır. Fenerbahçesiz amatör sporlarda başarı elde edilmesi mümkün görünmemektedir. Bu vizyon, sporcuların yetiştirilmesiyla sınırlı kalmadı. Kamp yapacağı tesislerle de devam etti. Fenerbahçe Türkiye’nin spora açılan kapısı. Kulüp olarak olimpiyatlara en çok sporcu gönderen kulübüz. Kadın masa tenisi Takımımız Avrupa Şampiyonu, Basketbol Bayan Takımımız final oynadı. Her yerde biz varız. Bundan da gurur duyuyoruz. İstanbul’un 2020’ye adaylığına en büyük katkıyı bu vizyonla hiç kuşkusuz Fenerbahçe Spor Kulübü ve bizler yapacağız. Gerçekten yönetim olarak tüm Fenerbahçeliler olarak, 2020’nin istanbul’da olmasını canı gönülden, Türk Milletinin ve gençliğinin hayrına olduğu için istiyoruz. Çalışmalara yürekten katılıyoruz. tesislerimiz ve bütün üyelerimiz inanıyoruz ki bu programın arkasındayız.

Kullanmamıza tahsis edilen kamu arazilerinin mülkiyetini kulübümüze kazandırmak için ciddi girgşimlerde bulunuyoruz. Şükrü Saracoğlu Stadının genişleme alanı olarak kulübümüze tahsisini sağladığımız Kenan Evren Lisesi arazısi, teslim edilecek hale geldi, okullar yapıldı. 3. okul inşaatını bitirdik ve teslim ettik. 4. inşaat olarak da çok amaçlı bir spor salonu yapıyoruz. Bu ay sonu bitirip teslim etmiş olacağız. Şartları yerine getirmiş bir kulüp olarak lise arazisinin teslimi için ciddi baskı yapıyoruz. İnşallah HFenerbahçe kulübüne 49 yıllık tahsisi gerçekleştirilmesini sağlayacağız. Spor genel müdürlüğü tarafından bize tahsis edilmiş Florya Şenlikköy’deki arazinin, üyelerimiz ve o bölgedeki vatandaşlar için spor alanı olarak kullanılması için çalışmaları takip ediyoruz. Fenerbahçelilerin bayrağı ile halkın hizmetine sunmuş olacağız"

Yönetim Kurulunun ibrası istendi

Daha sonra Denetleme Kurulunun Raporu, yine kitapçıkta yer aldığı şekliyle okundu. Denetleme Kurulunun, Kulübümüzün 144 milyon 500 bin lira olan geçen yıl bütçesinde bir aşım olmadığını bildirmesinden ve yönetim kurulunun geçen yılkı faaliyetlerinden ötürü ibra edilmesini istemesinin ardından raporlar hakkında görüşmelere geçildi. Üyelerimiz kürsüye gelerek duygu, düşünce ve görüşlerini dile getirdi.


Müftüoğlu, ’Annelerimiz’ için şiir okudu

Üyelerin konuşmaları sırasında Divan Başkanı Suat Müftüoğlu, yarın kutlanacak Anneler Günü nedeniyle, merhum annesi için daha önce yazdığı bir şiiri okudu ve ’Annelerimizin’ değerini bizlere bir kez daha hatırlattı.

Abdullah Kiğılı: "Fenerium’un şu anki değeri 312 milyon lira"

Üyelerin konuşmalarının ardından kürsüye gelen Başkanvekilimiz Abdullah Kiğılı, Fenerium hakkında bilgiler verdi. Kiğılı, "Fenerium Fenerbahçe’nin gülen yüzüdür, İnanılmaz başarılara imza atmıştır. Cirosu 80 milyon, karı da 15 milyon liraya ulaşmıştır. Şu anda 52 ilde bulunan Fenerium mağazalarını 81 ilin 81’inde de açacağız. Fenerium’un bugünkü değeri 312 milyon liradır. 81 vilayette ve karayolları üzerindeki yatırımlarla 500 milyon liranın üzedrinde bir değere ulaşacağız. Fenerium çok büyük, daha da büyüyecek ve gelecek Fenerium’un olacak" dedi.


Başkan Aziz Yıldırım da ’Annelerimizi’ unutmadı

Ardından üyelerin ayakta alkışları arasında kürsüye gelen Başkanımız Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’nin kısa, orta ve uzun vadedeki geleceği, planlar, tesisleşme, yeni projeler ve gündemdeki konulara değinen uzun bir konuşma yaptı.

Söze yarın kutlanacak Anneler Günü’nü hatırlatarak başlayan Aziz Yıldırım, "Tüm annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyorum. Ölmüşlere rahmet,  hayattakilere de sağlıkıkı uzun yılla diliyorum" dedi.

Aziz Yıldırım. "2 yıl daha buradayım"

Aziz Yıldırım, "2011’de burada bir konuşma yapmıştım. O gün Karabük’e gittim, sonra Sivas’a gittim ve şampiyon olduk. Ondan 1 yıl sonra; başıma gelenlerden sonra burada olamadım. Bu arada Kulübümüze yeni üye olan üyeler var. Onlardan biri de Celal Doğan. Fenerbahçe’nin geleceği ile ilgili düşüncelerimi buradan anlatmak istiyorum. Fenerbahçe büyüyor, büyüyecek de. Basında her gün ’Geliyorlar, gidiyorlar, genel kurula gidecekler’ gibi söylentiler çıkarılıyor. Bunlar bilinçli ve yıpratma amaçlı. Ben verdiğim sözleri her zaman tutmuşumdur, devam edeceğim ve 2 yıl daha buradayım" dedi.

Fenerbahçe Pendik’e taşınacak

Yönetim kurulundaki arkadaşları ile birlikte aldıkları kararları aktarmak istediğini söyleyen Başkan Yıldırım, ilk olarak Tesisleşme projelerini anlattı. Fenerbahçe’nin tüm tesislerinin Pendik’te kulübe tahsis edilecek 600 dönümlük araziye taşımayı planladıklarını söyleyen Başkan Yıldırırım, "Tüm tesislerimizi, Pendik’te 600 dönhümlükü bir arazi alarak oraya taşımak istilyoruz. 300 dönümüzü de yeşillik halinhde bırakacağız. Bunun için planlama yaphılıyor. Gerekle mercilerle görüşmeler yapıldı. Bu arazi kulüba tahsis ve satın alma yoluyla yapılacak. Uzun zaman içinde Samandıra ve Dereağzı’nı oraya taşıyacağz. Kapalı salon, açık solan tüm şeyler bu tesisin içinde olacak. Tüm sporcular ve kulüp binası da bu bunun içinde olacak. Arazinin son durumu bu yılın sonuna kadar elimize geçmiş olacak Atkaşehir’deki okulun arazisin de Milli Emlak’tan alacağız. Kayışdağı’ndaki 26 dönümlük arazi önümüzdeki aylarda kulübümüzün olacak.Topuk Yaylası’ndaki 70 küsur dönüm araziyi de alacağız. Gerekli kişilerle görüştük ve bu arazi de kulübümüze kazandırılacak. Bunu da bir kaç içinde gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Başkan Aziz Yıldırım, "KEL arazisi için 30 trilyon lira harcama yaptık"

Kenan Evren Lisesi’nin arazisi ile ilgili olarak kamuoyunda "Fenerbahçe’ye peşkeş çekiliyor" gibi yanlış bir algı yaratıldığını söyleyen Başkan Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’nin bu okulun arazisi için bu okuldan daha büyük 3 okulu yaptığını, son olarak da bir spor salonu inşaatının devam ettiğini söyleyen Aziz Yıldırım, "Tüm taahütterimizi yerine getirdik. KEL arazisinin Fenerbahçe’ye maliyeti 30 trilyondur ve biz bunları ödedik. Burada yapılacak iş merkezi veya otelden dolayı da devlete pay vereceğiz. Yani bu arazi Fenerbahçe’ye peşkeş çekilmemiştir. Fenerbahçe, yapması gerekenden daha fazla şekiltde devlete destek olmuştur" dedi. Başkan Yıldırım, arsanın Fenerbahçe’ye geçmesiyle birlikte buraya bir AVM ve otel yapılması için projeler bulunduğunu, bunlar için ihaleye çıkılacağını, heyetlerin en iyi teklifi değerlendireceğini söyledi. Başkan Yıldırım, Florya’daki arazinin tahsisinin alındığını ve sırf üyelerin kullanabileceği bir tesis için çalışmaların sürdüğünü de belirtti.

Başkan Yıldırım: "50 Yılın faturası bize çıkarılamaz"

Yargıdaki davasının devam ettiğini belirten Başkanımız Aziz Yıldırım, "Davam devam ediyor. Konuşmamam, konusunda bana telkinler alıyorum.Ben de aynı fikirdeyim ama konuşmamız lazım ve ben de buradan bir şeyler söyleyeceğim. Biz hiçbir zaman diğer kulüplerin işleriyle ilgili konuşmadık. 2006’da Denizli’de şamphiyonluğu kaybettik, sonra öğrendik ki odrada bazı olaylar olmuş. Belgeler ortada ama olay yine kapandı. 209-2010 sezonunda aynı travmayı yaşadık ve çok kısa sürede atlattık. Başka kulüp bu trvamları atlatamazdı. Ama biz fenerbahçeliler her düştüğümüz noktada dimdik ayağa kalktık ve dimdik ayaktayız. Bundan sonraki yıllarda da bunu tüm Fenerbahçeliler olarak devam ettireceğiz. 2009-20120 son maçı Trabzon’la oynadık ve stadımızı kaybettik. Bakan bile çıktı şaibe var dedi. Sonra Bursa şampiyon oldu ve şaibee filan kalmadı. Fenerbahçe’nini her şampiyon olduğu yılda medyada- güya medya da Fenerbahçeli- şike ve teşvcik var dendi. şike ve teşvik olayları incelenecekse, bir temizlik olacaksa 30 yıldan bu yana temizliğe başlanması  lazım. 30 yılda benim dönemimde Fenerbahçe’de her hangibir yanlışlık varsa ben çekmeye hazırım. Ama diğer kulüpleri de inceleyelim. 2 aylık düzenle 30 yılın, 50 yılın faturası bize çıkartılamaz. Böyle bir şey kabul edilemez" dedi.

Başkan Aziz Yıldırım’dan Galatasaray’a cevap

Başkan Aziz Yıldırım genel kuruldaki konuşmasında Galatasaray ile ilgili son günlerde yaşanan polemiklere de cevaplar verdi. Başkan Yıldırım, "Hep birlikte göreceğiz. Hapse girtdik yattık. Galatasaray Kulübü Başkanı 2-3 hafta önce çıktı ’Bizim önümüzü kaseiyorlar’ dedi. Federasyon Başkanıyla konuşuyor. Bu devletin savcıları nerede? Nerede savcılar? Bir şey görüyor ki söylüyor. O zaman ben buradan savcıları göreve çağırıyorum. Göreviniz 6222’yi uygulamaksa buyurun yapın. Aykut Hocamız çıktı ’Biz alkışlamayacağız’ dedi bir GS’lili yazar da çıktı ’Aykut Kocaman bu sözü için 6222’den yargılamak lazım’ diyor. Tiyatro oynuyorlar. Biz gittik oraya yağmurlar yağdı onları hiç söylemediler. Bunları insanların vicdanlarına bırakmak lazım. Zorla insanları ne alkışlatabilirsiniz, ne de sevdirebilirsiniz. Sahada ne olacaksa olur. Galatasaray anenenesidir, kendileri her şeyi yaparlar sonra ellerini uzatma numarası yaparlar. Fenerliler de bildiklerini okurlar. ’Lizbon’a beni davet ederlerse gelirim’ filan diyor. Bunlara gerek yok. Gelmek istiyorsaniz ararsınız, bana telefon açarsınız. Ben de ’Buyurun gelin’ derim. Bu iş gazetelerden olmaz. Gazetede söylenenler kamuoyunda belli bir düşünce oluşturabilir. Ama bu bizde bir şey oluşturmaz. Çünkü ben ne olduklakrın iyi bilyorum. Sizin yaşadıklarınızdan öğrenmemiz gereken çok şey var diyenler, şimdi başka şeylere söylemeye devam ediyorlar" diye konuştu.

Başkan Yıldırım: "Tüm Kulüpler denetlensin"


Sözlerini sürdüren Başkan Yıldırım, "Havuzdanh size para kazandırıyoruz. Fenerbahçe havuzdan çıksın bakalım ne oluyor. Fenerbahçe Spor Kulülübü son 10 yılda 376 trilyon lira devlete tüm kurumları olarak vergi vermiştir. Bu sene de 87 milyon devlete vergi vermişiz. Herkesin durumunu açıkça kamuoyuna bildirmesi lazım. Kriterlere kimler uyuyor, kimler uymuyor ben bilmek istiyorum. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak da tüm kulüplerin denetlenmesi gerektiğini buradan bir kez daha istiyorum. 2006’da ağlıyorlardı, paraları yok gibi biz de şımarık zengin aile çocuğu gibi gösterilmeye çalışıldık. Sanki bir tarafta fakir düşmüş bir kulüp imajları. Şimdi biz Fenerbahçe’yi geçeriz diylorlar. Fenerbahçe neler yapmış söylüyor. SPK var. O konulara girmeden söylemek sityorum. Bunların yaptığı işler doğruysa SPK bizlere de aynı yolu göstersin. Bizler de buna yapalım. 350-400 tirilyon oluyormuş. Biz de yapalım. Bedavadan stata sahip oldular ve devletle yaptıkları hiçbir protokole de uymuyorlar. Kiralarını ödemediler. Stata sizin değil, devletin stadı. Ondan sonra Fenerbahçe’yi geçiyoruz diyorlar. Geçersiniz tabii (Gülüşmeler) Onları kutluyorum! Siz Fenerbehçelilere, harcadıkları her şeyden emeklerden verdiklerin paralarından dan dolayı teşekkür ediyorum. İyi ki ben Fenerbahçeliyim" dedi.

Başkan Yıldırım: "1 milyon üye projesiyle bankada 2 milyar lira paramız olur"

Fenerbahçe’nin bundan sonra daha da büyüyebilmesi için yeni projelere ihtiyaç olduğunu belirten Başkan Yıldırım, "Büyümek için Fenerbahçe’nin yeni tüzük tadilatı ile üye sayısını artırması lazım. Yeni üye satatüsüyle 1 milyon üye, 5-10 senelik bir prajeyle olacak. Bundan 1.5  ile 2 milar arasında bir gelir elde edilecek. Tüm Anadolu’ya çıkıp ev ev gezeceğiz. Amaç 1 milyon kişiye buna çıkaramak. O zaman en az 1 milyar dolar bankada nakdi olan bir Fenerbahçe ortaya çıkar. 1 milyar dolar, 50-60 milyon faiz demektir. Bunun için bir seçim prosedürü uygulaması üzerinde çalışıyoru. Eski üyelerin de haklarını elinden almadoan degele sistemi gelecek. Sizden de isteğim desteklemeniz. Bu benimle bitecek bir proje değil.Sizin de desteklemeniz gerekli. Siz ne derseniz onu yapacağız" diye konuştu.