Kulübümüzün Yüksek Divan Kurulu Toplantisi Yapildi

30.04.2016

Kulübümüzün Yüksek Divan Kurulu Toplantisi Yapildi

Fenerbahçe Spor Kulübü Nisan Ayı Yüksek Divan Kurulu Olağan Toplantısı, Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde yapıldı. YDK Başkanı Vefa Küçük’ün rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı toplantıya, Yüksek Divan Kurulu Başkanvekili Nejat Akdoğan başkanlık etti.  Toplantıya Başkanımız Aziz Yıldırım, Yöneticilerimiz ve çok sayıda kurul üyesi katıldı.


Nejat Akdoğan: “İşi öbür tarafa bırakmak istemiyoruz”

Toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşının hep bir ağızdan okunmasının ardından, YDK Başkanvekili Nejat Akdoğan’ın konuşmasıyla baladı.  Son toplantıdan bu yana üzücü ve sevindirici olaylar yaşadıklarını söyleyen Akdoğan, üzücü olan durumun ülkede yaşanan terör olayları olduğunu söyledi. Sevindirici tarafı ise Fenerbahçe’nin tüm unsurlarıyla 3 Temmuz sürecinde gösterdiği direnişin sonuçlarının alınmaya başlaması olarak gösteren Akdoğan, “İnşallah bu iş bir daha tekerrür etmez. Fenerbahçe aklandı. Bu karalar bize, 3 Temmuz sürecinde ağzından salyalar akarak basında hatta UEFA’lara kadar giderek bizi karalayan bu yaratıkların durumu şimdi ne olacak sorusunu getiriyor. Ben bu işi öbür tarafa bırakmak istemiyorum, bu tarafta görülmesini istiyorum. İnşallah bunları bu tarafta göreceğiz ve rahatlayacağız” diye konuştu.  

 

Fenerbahçe’nin Türkiye’nin en büyük kulübü olduğunu söyleyen Akdoğan, “Türkiye’de amatör branşlarda bir kulüp şampiyon olmak istiyorsa mutlaka Fenerbahçe ile mücadele etmek zorunda. Bu kadar büyük bir kulübüz. Alt yapıdan sporcu yetiştirirsek daha da büyük bir kulüp olacağız” diyerek sözlerini tamamladı.


Şekip Mosturoğlu: “Takipçisi olacağız”

Son toplantıdan bu yana vefat eden üyelerin isimlerinin okunmasının ardından Asbaşkanlarımızdan Şekip Mosturoğlu Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunu okudu. Sözlerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ‘Şikede Kumpas’ operasyonuyla başlayan Şekip Mosturoğlu, “3 Temmuz Sürecinde başta siz YDK Üyelerimiz olmak üzere büyük bir mücadele sürdürdük. Haklılığımız ortaya çıktı. Fenerbahçe şike yapmamıştır. Bu davanın bir şike davası değil, memleketin kurumlarının karanlık bir illegal yapı tarafından ele geçirilmeye çalışılması olduğu ortaya çıkmıştır. Büyük Fenerbahçe’nin direnişi ile bunlar amaçlarına ulaşamamışlardır. Kulübümüze kast eden bu illegal yapının aleyhinde bir dava açılması halinde, bunu sonuna kadar takip edeceğiz. Onlar hesaplarını verene kadar biz bu işin takipçisi olacağız. Asla kulübü ele geçiremeyeceksiniz” dedi.

 

Mosturoğlu: “12 Mayıs 2012 ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız”

12 Mayıs 2012 tarihinde stadımızda oynanan Süper Lig final maçı sonrası yaşanan, taraftarımıza yönelik akıl almaz şiddet olayları hakkında kapsamlı suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Mosturoğlu, önümüzdeki günlerde bu hukuki süreçle ilgili açıklamalar yapacaklarını belirtti. Yaklaşık 1 yıl önce takım otobüsümüze yapılan silahlı saldırının da henüz aydınlatılmadığını hatırlatan Şekip Mosturoğlu, yetkili birimlerle olayın perde arkasıyla ilgili görüşlerini paylaştıklarını belirterek, “Sanıyoruz ki bunun da arkasında derin yapı var. Beklentimiz bu olayların aydınlatılmasa ve faillerin ortaya çıkartılmasıdır” dedi.

 

Mosturoğlu: “Futbol Akademisi’nin arazisi 200 dönüme ulaştı”

Fenerbahçe Üniversitesi’nin kuruluş başvurusunun YÖK tarafından kabul edildiğini hatırlatan Mosturoğlu, üniversite kuruluşuyla ilgili çalışmaların başlatıldığını Silivri’de eğitim hayatına başlayacak Fenerbahçe Üniversitesi’nin şehir yerleşkesi için arazi arama çalışmalarının devam ettiğini, kuruluş sürecindeki yol haritasının belirlenmesi aşamasında değerli Fenerbahçeli akademisyenlerle gerçekleştirdikleri çalıştaydan da çok önemli fikirler aldıklarını ifade etti.

 

Tüzük Tadili Kongresiyle, Genel Kurul tarafından Fenerbahçe Tüzüğünün kabul gördüğünü söyleyen Mosturoğlu, “Yeni tüzük yürürlüğe girdi hayırlı olsun” dedi. Kenan Evren Lisesi ile ilgili yargı sürecinin devam ettiğini belirten Mosturoğlu, Hedef 1 Milyon Üye Projesi kapsamında arazi alımlarının devam ettiğini, son olarak Antalya’da alınacak bir arazi için pazarlıkların son aşamada olduğunu kaydetti. Mosturoğlu 3 Temmuz Futbol Akademisi için Tuzla’da satın alının arazilerin 200 dönüme ulaştığını da kaydetti.

 

Mosturoğlu: “Şampiyonluğa inanıyoruz”

Takımlarımız ve sporcularımızın başarıları hakkında da bilgiler veren Mosturoğlu, Profesyonel Futbol Takımımızın UEFA Avrupa Ligi’nden, tüm kesimlerin kabul ettiği gibi taraflı bir hakem yönetimi neticesinde elendiklerini söyledi. Türkiye Kupası ve Lig Şampiyonluğunu kazanacaklarını belirten Mosturoğlu, “Ligde takımımızın kalan 4 maçı da kazanarak şampiyonluğu kazanacağına inanıyoruz. Takımımızın, şanlı tarihimize bir şampiyonluk daha yazdırmasını istiyoruz. Taraftarlarımızı da son maça kadar takımımızı desteklemeye çağırıyoruz” dedi.

 

Mosturoğlu, sezon başında  Shakhtar Donetsk ile oynadığımız Şampiyonlar Ligi ön eleme maçında rakip takımın dopingli oyuncu Fred’i oynatması nedeniyle yaptıkları CAS başvurusunun da tazminat talebine dönüştürüldüğünü kaydetti.

 

Mosturoğlu: “Hem Euroleague Hem Lig şampiyonluğu bekliyoruz”

Erkek Basketbol Takımımızın üst üste 2. kez Final Four’a kalma başarısı gösterdiğini belirten Mosturoğlu,  “Takımımızdan hem Euroleague hem de lig şampiyonluğu bekliyoruz” diye konuştu.

 

Kadın Basketbol ve Kadın Voleybol Takımlarımızın Avrupa 3.’lükleri kazandığını hatırlatan Mosturoğlu, bu takımlarımızdan lig şampiyonlukları da beklediklerini belirterek, Erkek Voleybol Takımımızın da genç bir kadroyla mücadele etmesine rağmen ligde derece alarak, gelecek sezon Ülkemi CEV Cup’ta temsil etmeye hak kazandığını hatırlattı.

 

Diğer amatör branşlardaki sporcularımızın başarılarından da bahseden Mosturoğlu, şu ana kadar 15 Fenerbahçeli sporcumuzun Rio Olimpiyatlarına katılmaya hak kazandığını, barajların geçilmesi halinde bu sayınını 32’ye çıkma ihtimalinin bulunduğunu da sözlerine ekleyerek konuşmasını tamamladı.
 

Tüm Tesislere ‘Atatürk’ Adının Eklenmesi Önerildi

Denetim Kurulu Raporunun okunmasının ardından, üyelerimiz söz alarak okunan raporlara ve gündeme ilişkin görüşlerini dile getirdi. Üyelerimizin, son günlerde ülke gündemine giren tartışmalar kapsamında, devletimizin laik yapısıyla ilgili düşüncüleri ve Fenerbahçelilerin laiklik ilkesine sahip çıkacağı yönündeki görüşleri tüm katılımcılar tarafından alkış aldı. Ayrıca üyelerimiz başta statlar olmak üzere ülkedeki tüm tesislerden ‘Atatürk’ ibaresinin çıkarıldığını belirterek, bir vefa örneği teşkil etmesi amacıyla Fenerbahçe’nin tüm tesislerine ‘Atatürk’ isminin eklenmesi yönünde Yönetim Kurulu’na öneride bulundu. Üyelerimizin konuşmasının ardından toplantı sona erdi.