"kulüpte Kapatilan Hiçbir Şube Yoktur"

23.07.2011

"kulüpte Kapatilan Hiçbir Şube Yoktur"

Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Yüksel Günay, Fenerbahçe’nin Türkiye’nin en büyük ve en güçlü sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlatarak, yürütülen soruşturmanın siyasi ortama çekilmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Fenerbahçe’yi, Türkiye Cumhuriyeti ve Anayasasına bağlı, Atatürk İlke ve Devrimlerine sadık, kamu yararına çalışan bir spor kulübü olarak tarif eden Günay, hiçbir örgüt ve yapılanmanın Fenerbahçe’nin içinde yer alamayacağını vurguladı. Sadece laik düzende ve laik anlayışla spor yapma amacını güttüklerini belirten Günay, medyada yer alan bir takım haberlerine aksine Fenerbahçe’nin kapatılan hiçbir şubesinin bulunmadığını kaydetti.

Kulübümüzün bugün gerçekleşen Yüksek Divan Kurulu Olağan Toplantısında, son günlerde yaşanan süreç nedeniyle bir açılış konuşması yapan Yüksel Günay şunları söyledi:

"Sahada 18 gencimizin alın teri, yaptığı mücadeleyi göz ardı da edemeyiz. Orada bir emek sarf edildi ve orada bir başarı kazanıldı. Bunun bu şekilde gölgelenmesinin, insanların vicdanını sızlatması gerekir. Bu davanın siyasi ortama çekilmesine izin vermeyiz. Fenerbahçe Spor Kulübü, Türkiye’nin en yaygın, en güçlü sivil toplum kuruluşu ve Bakanlar Kurulu Kararı ile kamu yararına çalışan bir spor kulübüdür. Kulübümüz, basında internette çıkan yazılara göre; hiçbir tarikat, İslam örgütü zemininde bir yapılanma bu kulübün içinde yapamaz. Günlerdir internet sitelerinde, Fenerbahçe Spor Kulübü’ne birçok şey yakıştırılmaya çalışılıyor. Fenerbahçe Spor Kulübü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve Anayasasına bağlı, Atatürk İlke ve Devrimlerine sadık ve onları koruyan, o düzende kalmayı kararlı, 23 milyon kişilik bir topluluktur. Planlanan iddialar ve tehditlere maruz kalacak kadar sahipsiz değiliz. Kulüp olarak laik düzende, laik anlayışla yalnız spor yapıyoruz. Bize, Kulübümüze, sponsor olan ulusal kuruluşlara ve sahiplerine yapılan yakıştırmalara da karşı olduğumuzu bildirmek benim yüksek divan kurulu başkanı olarak sizler adına görevimdir. Yönetim Kurulumuz, mesaisine fazlasıyla devam etmektedir. Ne ödenmeyen aylıklar, ne ödenmeyen senetler ne de ödenmeyen çekler var. Hiçbir şey yok. Fenerbahçe Spor Kulübü ayakta. Fenerbahçe Spor Kulübü, Anayasa kapsamında her kuruluşa ve her kuruma saygıyla bağlıdır. Ne Türkiye Cumhuriyeti Yargısıyle, ne de Cumhuriyetin Polisiyle bir sorunumuz yoktur. Fenerbahçe Spor Kulübü bugüne dek 2 Cumhurbaşkanı, 2 Başbakan kulüp üyesi, 117 general ve amiral, 48 bakan, 1168 milletvekili ve senatör, 27 vali, 1500’ün üzerinde yargı mensubu, 71 adet birinci sınıf emniyet müdürü, 21 adet büyükelçi çıkarmış bir kulüptür. Böyle bir kulübe, böyle bir anlayışla suç isnat ediliyor. Bu yapıya sahip ve yalnız spor yapan bir sivil toplum örgütünü paketleyemezsiniz, incitemezsiniz, rencide edemezsiniz, gururumuzla oynayamazsınız. Tek isteğimiz, Anayasada teminat hükmü olan insan haklarına yakışan şekilde adil yargılanmak ve Anayasanın temel hükmü olan serbest irade ve insan haklarından faydalanmak. Bunları elimizden almak mümkün değil. Adalete saygımız güvenimiz tam. Ama geç gelen adalet de adalet olmaz. Hazırlık maçında taraftarımızın sahaya girmesini tabi ki arzu etmedik. Ancak bu masumane hareketin anlayışla karşılanmasının gerektiği kanaatindeyim. Sabrın tahammülün dayanılmaz olduğu anlamda düşünülmesi gerekir. Bütün bunlara rağmen taraftarımıza bundan böyle yine sabırlı olmalarını, yara üzerine yara almamamızı ve bunlardan kaçınılmasını takdir ediyorum. Taraftarlarımızdan, genel kurul üyelerimizden bugünkü yönetime güvenmenizi istiyorum. Bugün medyada yer alan bir takım haberler de gerçeği yansıtmamaktadır. Bu kulüpte kapatılan hiçbir şube de bulunmamaktadır"