19.09.2014

Kürek Şubemiz 100 Yaşinda

Fenerbahçe Kürek Şubemiz, kayıkhanelerinin kuruluşunun 100. yılını Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri'nde düzenleyeceği bir barbekü partisiyle kutlayacak. 

 

20 Eylül 2014 Cumartesi günü, Lefter Küçükandonyadis Tesisleri'ndeki Kürek Şubemizin kayıkhane bölümünde gerçekleşecek olan barbekü partisine, Fenerbahçemizin kürek dostları katılacak. 

 

Tarihsel Gelişim

Fenerbahçe kürekçileri 20 Mart 1914'de, o zamanki Altıyolağzı'ndan Kuşdili’ndeki binaya geçince; Yönetim Kurul Reisi Dr. Hamit Hüsnü (Kayacan) Bey'in girişimiyle, dere kenarında 14 x 18 metre büyüklükte kayıkhane inşa etmesi ve bu arada, İstanbul Milletvekili Salah Cimcoz ve Prens Muhsin Yeğen Beylerin hediye ettikleri futalar, Türk kulüplerinin kürek sporuna başlamalarına olanak sağlamıştır. İlk amatör yarışlar böylelikle başlamıştır. 

 
 
Birinci Dünya Savaşı başlarında İngiliz Yacht Kulüplerinin el koyduğu teknelerin 1915'de Türk spor kulüplerine dağıtılması, Fenerbahçe’ye rakipler doğmasına ve müsabakalar yapılmasına imkan yarattı. İlk rakip Üsküdar Anadolu Kulübü olmuş ve ilk müsabaka da 13 Temmuz 1917'de 2 ve 3 çiftelerde Fenerbahçe ve Anadolu arasında Kalamış'taki idman bayramında yapılmıştır.
 
 
Spor tarihinde Türk kulüpleri arasındaki bu ilk kürek yarışlarında Fenerbahçe 2 çiftesinde Kemal Niyazi (Seyhun) ve Münir Nurettin (Selçuk), 3 çiftede de Galip (Kulaksızoğlu), Sait Salahaddin (Cihanoğlu) ve Hulki (Kultuk) yer almış, her iki teknenin dümenciliğini de Ziya (Denizeri) Kaptan yapmıştır. Bu ilk 2 yarış, dönemin ünlü sporcuları olan Fenerbahçeli kürekçiler tarafından kazanılmıştır.