25.07.2015

Kürekçilerimizden Tarihi Başari

Bulgaristan'da düzenlenen U23 Dünya Kürek Şampiyonası'nda sporcularımız milli formayla büyük başarılara imza attı.


Kürekçilerimizden Fatih Ünsal ve Mert Kaan Kartal'dan oluşan hafif kilo iki tek ekibi Dünya ikincisi oldu. Fatih Ünsal-Mert Kaan Kartal ikilisi iki tek A finalinde 6 dakika 54 saniye 49 saliselik derecesiyle İtalya'nın 1.35 saniye gerisinde ikincilik elde ederek gümüş madalya kazandı. Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Hollanda gibi dünya küreğinin lokomotif ülkelerini geride bırakan Fenerbahçeli kürekçiler Türk kürek tarihinde bir ilki gerçekleştirdi ve tarih yazdı.


Fenerbahçeli sporculardan Yiğit Arın, Doğuş Köker, Erencan Aslan ve Sarp Sümer ile milli sporcu Cengizhan Sungurlu'nun yer aldığı 4 tek dümencili ekibi ise A finalde Dünya dördüncüsü oldu. Bu yarışta sırasıyla İtalya, Yeni Zellanda ve Almanya ilk üç sırayı aldı. 4 tek dümencili ekibi 6 dakika 27 saniye 71 saliselik derecesiyle Almanya'nın ardından madalyayı saniyenin yüzde 47'si ile kaçırdı.


Ayrıca geçtiğimiz yılda Hollanda’nın Amsterdam şehrinde yapılan  Dünya Büyükler Kürek Şampiyonası'nda hafif kilo 8 tek ekibindeki kürekçilerimiz Engin Özkan, Dogşah Bölük ve Mert Kaan Kartal, LM8+ Final yarışında Dünya 3.’sü olmuşlardı.