Kurumsallik Ve Sürdürülebilirlik Sunumu Gerçekleştirildi

10.10.2013

Kurumsallik Ve Sürdürülebilirlik Sunumu Gerçekleştirildi

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Türk Spor Kulüpleri arasında bir ilke imza atarak yeni bir ekiple hayata geçirdiği, spor kulüplerindeki organizasyonel yapılanmaya dair emsal model,  Kulüp CEO’muz Hasan Hakkı Yılmaz’ın "Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Kurumsallık ve Sürdürülebilirlik" isimli sunumu aracılığıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

 

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’ndeki sunuma Kulüp Başkanımız Aziz Yıldırım, Dernek Başkanımız Ali Y. Koç, Kulüp ve Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyeleri, Teknik Direktörümüz Ersun Yanal, Kulübümüz eski  yöneticileri, Yüksek Divan Kurulu ve Kongre Üyeleri ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

 

Organizasyon şemalarının slaytlarla tanıtıldığı sunumda CEO Hasan Hakkı Yılmaz, şirketlerimiz hakkında da önemli bilgiler aktardı. Yılmaz, kurumsallaşmanın bir amaç değil, sürdürülebilir başarı için bir araç olduğu söyledi.

 

Hasan Hakkı Yılmaz: "Verdikleri destekten ötürü yöneticilerimize teşekkür ederim"

 

Spor kulüplerinin Dünyanın içinden geçtiği müthiş değişimden kendilerini soyutlayamayacağını söyleyen Hasan Hakkı Yılmaz, "Böyle gelmiş böyle gider diyemeyiz. Kurumsallaşma çok önemli bir kavram ama son zamanlarda biraz ağızlarda sakız oldu. Kurumsallaşma bir amaç değil, uzun vadeli sürdürülebilir başarılar için bir araçtır. Şeffaf olmak, verimli olmak, hesap verir olmak gibi çok önemli faktörleri var kurumsallaşmanın içinde. Tek kişiyle yönetilen kurumlar çok daha kolay karar verilebilir, risk alırlar ama kurumsal yapılar hesap yaparlar güçlü zayıf yanlarının bilirler. Kurumsallaşma bir aç kapa düğmesi değil, bir kültürel değişimdir; kafa yapısının alışkanlıklarımızın değişmesidir. Bu da iyi bir ekip, destek ve camianın düşüncesi ve sabrı ile gerçekleşir. 10 ay önce burada Yüksek Divan Kurulu toplantısında yaptığım konuşmada hiç tanımadığım yöneticilerin böyle güçlü bir destek vereceğini hiç düşünmüyordum. Bugün verdikleri destek ve inisiyatife teşekkür ediyorum. Onların destekleri olmasaydı kısa sürede bu kadar yol alamazdık" diye konuştu.Hasan Hakkı Yılmaz: "Amaç sonsuza kadar sürdürülebilirlik"

 

Kurumsallaşmanın ihtiyaçtan doğduğunu söyleyen Hasan Hakkı Yılmaz, Fenerbahçe’nin son 15 yılda müthiş bir büyüme gösterdiğini faal üye sayısının 2.5 kat, çalışanlarının 10 kat arttığını ve 8 tane yeni şirketi bünyesinde barındırmaya başladığını söyledi. Bununla birlikte bütçelerin de büyüdüğünü belirten Yılmaz, "Fenerbahçe Türkiye Ekonomisi ve spor endüstrisinin kat bet kat üstünde büyüdü ve çok büyük bir yapı haline geldi. Fenerbahçe deyince aklımıza profesyonel futbol takımımız geliyor ama ben Fenerbahçe deyince bir sürü takım ve bir sürü şirket ve bunları büyük bir özveriyle yöneten başkan ve yönetim kadrosu görüyorum. Bizim işimi bu yapıyı bu kaynağı yönlendirmek. Sorumlulukları ve tanımlamaları gerçekleştirdik. Bağlı kurum ve şirketlerin başına yeni arkadaşlar getirdik. Birimleri hesap verilebilir hale getirdik. Fenerbahçe’nin amacı sonsuza kadar sürdürülebilir olmak her zamafn başarılı olmaktır. Mali başarı her zaman gereklidir. Mali başarının sportif başarıya dönüşmesi ve burnun sürdürülebilir olması gerekir" dedi.

 

Hakkı Hasan Yılmaz: "Futbol Takımımız teknolojiyi çok iyi kullanıyor.

 

Fenerbahçe’nin faaliyet gösterdiği spor branşlarındaki takım ve sporcularımızın son 15 yılda kazandığı ulusal ve uluslar arası başarıları sıralayan Hakkı Hasan Yılmaz, Futbol Şubemizin teknolojiyi en iyi kullanan takım olduğunu belirterek "Kurumsallık ve teknolojik bakımdan çok ileri seviyede bir futbol takımımız var" dedi. Futbol altyapı takımlarından da bahseden Yılmaz, Fenerbahçe’nin futbolcu yetiştirme yaşının 8’e indiğini de kaydetti.

 

Hakkı Hasan Yılmaz: "Fenerbahçe bir holding gibi"

 

Fenerbahçe’nin şirketlerinden de söz eden Hakkı Hasan Yılmaz, en bilinen şirketi Fenerbahçe Futbol A.Ş.’nin  800 milyon Lire piyasa değeriyle borsadaki en değerli spor kulübü şirketi olduğunu,  Fenerbahçe Spor Ürünleri A.Ş.’nin (Fenerium) 89 mağaza, 10 bin metrekare satış alanı ve 90 milyon liralık yıllık cirosuyla  en değerli şirketlerimizden bir diğeri olduğunu ve yapılan piyasa araştırmalarına göre bu şirketin şu andaki değerinin de 300 milyon Lira olduğunun tespit edildiğini anlattı

 

"Fenerbahçe’nin çok ciddi bir medya yapılanması var" diyen Hakkı Hasan Yılmız, Fenerbahçe Televizyonu, www.fenerbahce.org , Fenerbahçe Dergisi, Radyo Fenerbahçe ve Fenerbahçe sosyal medya hesaplarının ulaştığı mecralar, örnekleriyle kıyaslanamayacak reyting, takip edilme ve tirajları hakkında bilgiler verdi.

 

İlk kulüp GSM şirketi olan Fenercell’in 750 bin aboneye ulaştığını önümüzdeki yıl hedefin 1 milyon abone olduğunu belirten Yılmaz Fenerbahçe Kart’ın da 300.000 üye sayısını aştığını söyledi. Yılmaz, Fenerbahçe Spor Okulları’nın bir koordinatörlük altında toplandığını ve yurt genelindeki 140 spor okulunde her sene 13 bin çocuğa spor eğitimi verildiğini kaydetti

 

Fenerbahçe Eğitim Kurumların da bahseden Yılmaz, Fenerbahçe Koleji’nin başarılarını sıraladı "Yüksek öğretim de yerimizi almalıyız" dedi. Fenerbahçe Üniversitesi’nin kuruluşu için en yakın sanmada YÖK’e müracaat edileceğini belirten Yılmaz, "Türkiye’nin en başarılı ve en iddialı üniversitelerinden biri olacağız" dedi.

 

Hakkı Hasan Yılmaz, "Tüm bu şirketlerimizin her biri için büyüme planlarımız, yatırımlarımız var. Fenerbahçe, bir spor kulübü olmasının çok ötesinde aslında çok büyük bir holding, çok yaygın ve güçlü bir camia; bu gücü de büyük taraftarlarından alıyor" diyeekledi.

 

Yenilenen ve Yeni Oluşturulan Birimler

 

"İşte bu yapıyı kafanızdan yönetemezsiniz. Çok iyi bir koordinasyon ve insan kaynaklarıyla birlikte Fenerbahçe artık tek başına yönetilebilecek bir yapının çok ötesine geçmiştir.Tüm şirketlerimize hizmet edecek, kararları keyfi olarak değil organizasyonun tümünü düşünerek verecek bir yapıya ihtilaç var" diyen Hakkı Hasan Yılmaz, kulüp içinde yeni kurulan ve yenilenen birimleri şöyle sıraladı:

 

"İç Denetim Kurulu: Yapılanların, değişimin denetlenmesi harcanan her kuruşunu denetlenmesi lazım. İç denetim departmanını tamamladık. Hazırlanan raporlar yönetim kurulana sunuluyor. Bu departman yönetim bana değil yönetim kurulana bağlı çalışıyor. İç denetim kurulu uzman denetim şirketleri ve iç denetim mekanizmasıyla çalışıyor

 

Reklam Pazarlama Departmanı ve İnsan Kaynakları Koordinatörlüğü de yeniden organize edildi. Markamızı gözümüz gibi bakmalı, doğru kullanmalıyız. Fenerbahçe’yi bugünlere getiren en önemli faktör insandır 200’ün üstündeki teknik kadrosu ve 1100’ün üzerinde çalışanı ile Fenerbahçe’nin çok önemli bir insan kaynağı var. Bunun için organizasyon yenilendi. Her pozisyon için gereken yetkinlikler belirlendi. Modern insan kaynakları sisteminde ne varsa bunlar uygulandı. Fenerbahçe sahip olduğu kanallarla, mecralarla en önemli medya kuruluşlarındandır. Reklam Pazarlama Departmanınız tüm mecraları ölçmektedir. Geçen sene reklam pazarının çok üstünde yüzde 16 gibi bir büyüme gösterdik.

 

Bilgi Teknoloji ve İş Gelişme Departmanımız, bizim için kurumsallaşmanın bayraktarlığını yapıyor, bilgiyi en hızlı şekilde bize sunuyor. Bir portal oluşturuldu. İş süreçlerinin tanımlandığı bu portalda her şeyi kayıt altına alınıyor, kişilerden bağımsız olarak kurumsal hafızanın oluşturulması ve aktarılması işlevine yürüten bu sistem, bir spor kulübü tarafından ilk defa uygulanmaktadır. Bir futbolcu transferinden altyapı çalışmalarına kadar hepsinin tanımlandığı ve nasıl yapılması gerektiğini kayıt altına almışlardır. Portala girdiğinizde her hangi bir sürece ulaşabiliyorsunuz. Adeta Fenerbahçe’nin kurumsal hafıza ve beyni buraya yerleştirilmiş vaziyette.

 

Fenerbahçe İnterneti, gerçek anlamda kurumsallaşmanın bir tanesi de iletişim Fenerbahçe’deki her birim ve kişi Fenerbahçe interneti, Fenerbahçe intraneti üzerinden bir biriyle haberleşebilmektedir.. Derneklerimizi ve spor okullarımıza da buraya entegre ettiğimizde tamamen tek çatı altında olacağız.

 

Kurumsal Yönetim Sistemi ve  SAP Yazılımı ile bütçe mali işler sisteminin hayata geçirildi. Oluşturduğumuz bütçe tahmin sistemi, spor ve sporcu takip sistemi sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da sayılıdır. Fenerbahçe’de bilgi artık tek noktadan dağıtılıyor.Kokpit: Kullanımı gayet kolay bir tablet uygulamasıyla Buzdağının tepesinde çalışacak bir kokpit geliştirdik. Yöneticilerimizin her zaman, her yerde bul bilgiyle çok kolayca ulaşabilecekleri bir tablet uygulaması geliştirdik. Yöneticilerimiz ve kurum içindeki yetki haritasına göre yetkili kişiler buradan bilgileri anında görebilecek. Ödeme ve nakit akışını da buradan görebiliyoruz.  Ayrıca bir sporcu pörtföyü de oluşturuldu.

 

Hakkı Hasan Yılmaz: "Dileyen federasyon ve kulüplerle bu sistemi paylaşabiliriz"

 

Hakkı Hasan Yılmaz konuşmasının sonunda, "Sonuç olarak kurumsallaşma Türk Spor Kulüpleri için çok önemli. Ülke olarak sportif başarılarımızı ne yazık ki  bir çok sektörümüzün gerisinde. Son 10 yılda ekonomik olara çok büyük bir gelişme yakaladık. Dünyanın 17. büyük ekonomisiyiz. Ancak iş spora gelince çok gerilerde kalıyoruz. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olmamıza rağmen sporda geri kalıyoruz. Dünyada sporda da yerimizi alacaksak, spor kulüplerimiz spor yönetim sistemlerini kurumsallaştırmaya önem vermeli. Spor kulüplerinin doğru yatırımlar yapması ve finansal fair-play da bunu gerektiriyor. Fenerbahçe’nin geleceği, sürdürülebilir büyümesi için gereken yönetim sistemlerinin tümüdür. Kurumsallaşma bizim işimiz. Sistemi yürütmek için bu daha başlangıç ve daha çok yapacak çok işimiz var. Fenerbahçe demokratik sistemin işlediği bir kurum. Artık üzülme zamanı değil harekete geçme zamanıdır. Bu yeni sisteme devlet dahil olmalı, her kulüp hesap verebilir olmalı. Halka açık spor şirketlerin durumu iyi değil.  Fenerbahçe bu konuda gayet iyi konumunda ve lider. Dana başarılı, şeffaf ve hesap verebilir bir spor endüstrisi için, burada kurduğumuz sistemi gerek federasyonlar ve isteyen her kulüple paylaşmaya hazır olduğumuz söylemek isteriz" diye konuştu.

 

Hakkı Hasan Yılmaz: "İtibarsızlaştırma çalışmaları sonuç vermez"

 

Sunum sonrası Sorularını da yanıtlayan Hakkı Hasan Yılmaz, son dönemlerde Kulübümüz üzerinden gelişen olaylarla Fenerbahçe markasının itibarsızlaştırma çalışmaları hakkında yöneltilen bir soruya,"Bu benim konum değil ama ben şunu biliyorum ki Fenerbahçe markasının bu itibarsızlaştırma çabalarıyla zarar göreceğini sanmıyorum. Fenerbahçe altın bir liradır. Altın liranın üstüne her türlü kötülüğü sürebilirsiniz ama çıkardığınızda o yine altın liradır. Bu markaya zarar gelmesi için çalışanlar şunu bilmelidir ki Fenerbahçe o markasını itibarsızlaştıramazlar" diye yanıt verdi.