Lefter, Saracoglu'ndan Uğurlandi

15.01.2012

Lefter, Saracoglu'ndan Uğurlandi

Fenerbahçemizin ve Türk futbolunun unutulmaz efsane futbolcusu, "Ordinaryüs" lakaplı değerli büyümüz Lefter Küçükandonyadis, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda, binlerce kişinin katıldığı bir törenle sonsuzluğa uğurlandı. Her kulüpten temsilcilerin katıldığı cenaze töreninde duygusal anlar yaşandı. Lefter’in naaşı, Profesyonel Futbol Takımımızın oyuncuları tarafından sahaya getirildi ve yine oyuncularımız tarafından stattan uğurlandı.

Tüm yöneticilerimiz ile diğer kulüplerden yönetici ve taraftarların hazır bulunduğu cenaze törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve milletvekilleri, belediye başkanları, Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Yüksel Günay, eski başkanlarımızdan Faruk Ilgaz ve Ali Şen, eski yöneticilerimiz, UEFA Asbaşkanı ve TFF Onursal Başkanı Şenez Erzik, Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, yüksek divan kurulu üyeleri, tüm branşlardan altyapıdaki sporcularımız, eski sporcular, kulüp çalışanları, Lefter’in ailesi ve yakınları ile basın dünyasından birçok isim ve binlerce taraftarımız katıldı.

Naaşı, çimlere futbolcularımız getirdi

Tören öncesinde Lefter’in naaşı, Türk ve Fenerbahçe bayraklarına sarılı olarak Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’na getirildi. Ardından Asbaşkanlarımızdan Ali Koç, taraftarlara yönelik olarak yaptığı konuşmada, "Buraya acımızı paylaşmaya gelen herkese teşekkürler. Camiamıza yakışan bir şekilde Lefter’i uğurluyoruz. İyi ki varsınız" dedi. Daha sonra Lefter’in naaşı, Profesyonel Futbol Takımımızın oyuncuları tarafından sahanın ortasına taşındı. Bu anı ayakta alkışlayan taraftarlarımız, "Lefter ölmedi kalbimizde yaşıyor" tezahüratında bulundu. 

Dede’ye son sesleniş

Cenaze töreni saygı duruşu ile başladı. Ardından Lefter Küçükandonyadis’in özgeçmişi okundu. Daha sonra konuşmalara geçildi. İlk olarak Lefter Küçüaknadonyadis’in torunları Özlem ve Özcan Katmer, ’Dedemize son sesleniş’ başlıklı şu konuşmayı yaptılar:

"Türk futbolunu, daha doğrusu Türk sporunu yüceltmiş bir insanın torunları olmanın her zaman yaşadığımız gururunu bugün burada, bu kez yüreğimiz burkularak yaşıyoruz.

Dedemizi, aklımız ermeye başlayana kadar, sadece bir dede olarak olarak biliyorduk haliyle.

Fakat bilinçlenmeye başlayıp, onun yaptıklarının farkına vardıktan sonra dünyanın en şanslı torunları olduğumuz gerçeğini anlamıştık.

Kendisini, hayata bıraktığı bunca büyük izlere rağmen, hiçbir zaman, ama hiçbir zaman bir büyüklük kompleksi içinde görmedik. Tam tersine o, mütevazilik denilen unsurun önde gelen bir temsilcisiydi adeta. Bu nedenle, bizler topluma mal olmuş olan dedemizin topluma mal olmuşluğunu dedemizin tavırlarından değil çevremizdeki insanlardan anlardık hep.

Hayata dair, kendince yapması gerekenleri fazlasıyla yapmış ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Lefter Küçükandonyadis olarak, Büyükada’sında, her zaman bağlı olduğu ailesiyle, sade bir yaşamı tercih etmişti dedemiz.

Sade bir yaşamdı seçtiği, ama her zaman, hareketli ve yorulmak nedir bilmeyen bir canlılıkta idi bu sadelik. Bu özelliği, geçen hafta hastaneye kaldırıldığı güne kadar gözlemlediğimiz bir durumdu. Rahatsız olmasına rağmen, evden dışarı çıkmak için bizimle mücadele ederdi. 3 sene öncesine kadar, bisikletiyle adada dolaşmaktan kimse onu alıkoyamazdı. Daha geçen Temmuz ayında, denizde yüzerken biz yorulmuştuk, o yorulmamıştı. Adının anlamı gibi, her zaman "Özgür"dü bizim dedemiz.

Bize her zaman vatanına milletine yakışır bireyler olmamızı öğütlerdi. Mustafa Kemal Atatürk onun en değer verdiği varlıktı. Çocukluğu ile ilgili anıları ona sorulduğunda hep anlattığı, Atatürk Büyükada’ya geldiği zaman çocukluk arkadaşı Emin Adakan’la, Atatürk’ün elini tutma, yada elbisesine deyme yarışı yapmasıydı. Bir keresinde de bunu başarmıştı ve Atatürk’ün onun başını okşaması, onun hiçbir zaman unutamadığı en özel çocukluk anısıydı. Bunun en güzel göstergesi evindeki salonun baş köşesinde ve yeri hiçbir zaman değişmeyen Atatürk büstü idi. Hayatının yazılmasına izin verdiği kitabında, olmasını istediği ilk resim bu büst olmuştu dedemizin.

Bundan dolayıdır ki Ata’mızın "Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim" sözlerinin içinde yer alan "Zeki", "Çevik" ve "Ahlaklı" olmak onun en büyük düsturlarıydı.

Bugün, artık bir daha sana "Hoş geldin dede" diyemiyeceğimizi bilerek, güle güle demek ne kadar da zormuş bilemezsin.

Sen her zaman rekorların, ilklerin bir simgesiydin. Bugün de simgesi olduğun Fenerbahçe’nin tarihine, bu dünyadan göçerken dahi, bu törenle bir ilki daha yaşatıyorsun. Artık bu sensiz saatlerin ve yılların başlangıcında sevdiklerinle dolup taşan gelenler, arayanlar, yanımızda hissettiğimiz milyonlar, tek yürek oldu bizimle.

Seninle gurur duyuyoruz demenin yetersiz olduğu bir noktadayız. Kelimelerin gerçekten kifayetsiz olması, bu olsa gerek.

Bizlere çok büyük onurlar bıraktın. Bunların bir kısmını seninle beraber yaşama şansına eriştik. Büyükada’da oturduğun sokağa adının verilmesi, stadımızın tam karşısında yer alan, seninle beraber katıldığımız heykelinin açılış töreni, Fenerbahçe’nin kutsal ocağı olan Dereağzı Tesisleri’ne senin adının verilmesi bizlere bıraktığın sayısız mirasın en anlamlılarıydı.

Maçlara gelip hayranlıkla seyrettiğimiz Alex’in senin elini öpmeye Büyükada’ya gelmesi ise bize yaşattığın bir başka gururdu. Daha dün, bize yaşattığın sayısız gururlara bir çok yenilerini daha ekledin. Bayan voleybol takımımız dün oynadığı maçın seramonisinde "Rahat uyu çubuklu bize emanet" pankartını açarak Vakıfbank takımı ile birlikte saygı duruşunda bulundu. İtalya’da oynadığın Fiorentina Kulübü ve Fransa’da oynadığın Nice Kulübü, sana minnettarlıklarını ve üzüntülerini bildiren  taziye bildirilerini yayınladı. Yunanistan’da oynadığın AEK kulübü ise dün oynadığı maçtan önce senin için bir saygı duruşu yaptı ve taraftarları tribünlerine Türkçe olarak "Ver Lefter’e Yazsın Deftere" pankartını açtı.

Ve ezeli rakibimiz Galatasaray, ismini ve resmini skorbordunda göstererek  kendi sahasında oynadığı Karabük takımı ile beraber maç öncesi senin için bir saygı duruşunda bulundu.

Hayatını adadığın Fenerbahçe’nin yaşadığı bu sancılı sürecin seni ne kadar üzdüğüne biz torunların şahidiz. Yaşamının son dönemecinde bile, şu anda uzun zamandır eli kolu  bağlı olan ve sana çok büyük vefakarlık gösteren başkanımız Aziz Yıldırım’a gidip  moral vermek için ne kadar çaba sarfettiğine, ve sana sağlığın için gitmene izin vermeyen doktorlarına ne kadar kızdığına yine bizler, torunların şahidiz.

Aziz Yıldırım’ı çıkarsınlar beni alsınlar oraya

Bu durumda, en azından satırlarında ifade ettiğin mektubundaki düşüncelerine ve son yaptığın röportajında söylediğin "Aziz Yıldırım’ı çıkarsınlar beni alsınlar oraya" diyerek verdiğin mesaja ise tüm Türkiye şahittir.

Senin efsanen: dürüstlüğün, başarıların, güzel yüreğinle hayatımıza kattığın değerlerle birlikte milyonlara mal olan büyük sevdan ve örnek insanlığındır.

Peşinden kuşaklar boyu giden milyonlar, seninle öğrendi, seninle güldü, seninle sevindi, seninle coştu ve seninle ağlıyor bugün.

Ruhumuza kazandırdığın bu derin duygular, yaşamımızda ki kilitleri açan anahtarlar olacaktır.

Bugün burada sana içi saf sevgiyle dolu olan bu toplulukla tek yürek olarak bu karşılıksız sevgiyi kalplerimizde hissetmek, dedemizin bizlere yaşattığı bunca onurun en zirvede olduğu bir andır şüphesiz.

Son yolculuğuna çıkarken bizlere yaşattığın bu duyguları ve bizlere bıraktığın bu paha biçilmez mirası, yaşadığımız sürece  koruyarak bizden sonrakilere bırakacağımıza söz veriyoruz sevgili dedemiz.

Dedemiz Lefter Küçükandonyadis’i ebediyete yolcu ettiğimiz bugün, buraya gelenlere ve gelemeyen ama  kalbi burada olan milyonlara, tüm ailemiz adına minnet ve teşekkürlerimizi sunarız. Rahat uyu, hepimizin efsanesi sevgili dedemiz. Haklarınızı helal ediniz.

Alex: "Çubuklu’yu en iyi şekilde taşıyacağız"

Lefter’in takım arkadaşı Şükrü Ersoy’un duygusal konuşmasının ardından Profesyonel Futbol Takımımız adına konuşma yapan Kaptanımız  Alex de Souza ise "Lefter’i Ada’da ziyaret ettiğim gün, Türkiye içerisinde bulunduğum günler içerisinde, belki de yaşadığım en mutlu en onurlu ve en gururlu olduğum anlardan bir tanesiydi. Özelikle son zamanlarda kendisinin sağlığı açısından yaşadığı zor günler ve vefatı beni çok üzdü. Fenerbahçe gibi büyük taraftara sahip olan kulüplerde böyle büyük efsaneler hiçbir zaman öldürmezler. Burada onun son yolculuğunda, şunun sözünü vermemiz gerekiyor ki, onun büyük başarılarla bıraktığı çubuklu formayı en iyi şekilde taşıyacağım. Bunun yapılması için de elimden geleni yapacağım" diye konuştu.

Futbolcularımızın omuzlarında Büyükada’ya uğurlandı

Törende daha sonra söz alan Yüksek Divan Kurulu Başkanımız Yüksel Günay ise,"Öncelikle hepiniz hoş geldiniz.Acımızı paylaştınız. Sizler taraftar olarak sevdanızı bir kere daha gösterdiniz. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

Ardından Lefter’in, hastaneye kaldırılmadan önce Başkanımız Aziz Yıldırım’a yazdığı mektup okundu. Bu mektuba cevaben Başkanımız Aziz Yıldırım’ın Lefter Küçükandonyadis’e yazdığı mektup ise Başkanımızın kardeşi ve Yönetim Kurulu Üyemiz Ali Yıldırım tarafından okundu.

Daha sonra Lefter’in naaşı Profesyonel Futbol Takımımızın oyuncularının omuzlarında ve binlerce taraftarımızın tezahüratları altında cenaze aracına götürüldü. Lefter’in naaşı törenin ardında defnedileceği Büyükadaya’ya doğru yola çıktı.