Londra 2012'de İlk Altin Madalya Servet Tazegül'den

10.08.2012

Londra 2012'de İlk Altin Madalya Servet Tazegül'den

2012 Londra Olimpiyatları'nda, erkekler 68 kiloda tatamiye çıkan milli tekvandocu Servet Tazegül, final maçında İranlı Mohammad Bagheri'yi 6-5 yenerek altın madalyanın sahibi oldu.

Excel Arena'da yapılan final karşılaşmasında Servet Tazegül, İranlı rakibi karşısında ilk raundu 1-1 berabere tamamladı. İkinci raundda daha atak mücadele eden Servet Tazegül 4 puan alıp, rakibine 2 puan verince 5-3 öne geçti. Son raund büyük bir heyecana sahne olurken, üstünlüğünü koruyan Servet, bu raundu 2-1 kaybetmesine rağmen maçtan 6-5 galip ayrılıp altın madalyaya uzandı.

Servet Tazegül, karşılaşma sonrası Türk bayrağı ile tur atıp, şampiyonluğunu kutladı.

Bu kiloda bronz madalyaları ABD'li Terrence Jennings ve Afgan Rohullah Nikpah kazandı.

Servet Tazegül'ün kazandığı altın madalya Türkiye'nin Londra Olimpiyatları'ndaki ilk altın madalyası olurken, madalya sayısı da toplamda 2'ye çıktı.

Türkiye, daha önce de grekoromen güreş 120 kiloda Rıza Kayaalp ile bronz madalya kazanmıştı.

Daha önce dünya ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Servet Tazegül, olimpiyat oyunlarında ilk kez altın madalya elde etti. Tezagül, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda bronz madalya kazanırken, üst üste ikinci olimpiyatını da boş geçmeyerek, Londra'yı da altın madalyayla kapadı.

Mücadelenin ardından açıklamalar yapan Servet, "Çok mutluyum, bu tek başına gelişen bir başarı değil, 2012'de altını hedeflemiştim ve buna ulaştım çok mutluyum. Son 3 senede hiç yenilgim yok, Avrupa, dünya ve şimdi de olimpiyatlarda. Sayın başbakanımız ve bakanımız Suat Kılıç'a desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Ayrıca bileğimde bir yırtık vardı, benimle herkes çok iyi ilgilendi ve maç günü hiç bir acım yoktu. 3 haftadır idman yapamıyordum ve beni destekleyen ülkemizin dualarıyla şampiyon olduğuma inanıyorum" dedi.

2 ay önce annesini kaybederek büyük bir acı yaşayan Tazegül, "Bu şampiyonluğumu anneme armağan etmek istiyorum. 2 ay önce annemi kaybettim ve bu altını da annem için kazandım" diye konuştu.

Londra Olimpiyat Oyunları'nda ilk kez bir madalya töreninde İstiklal Marşı çalındı.

Tekvando erkekler 68 kiloda İranlı rakibi Mohammad Bagheri'yi 6-5 yenerek olimpiyat şampiyonu olan Servet Tazegül, Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'ye ilk altın madalya sevincini yaşattı.

Karşılaşma sonrası düzenlenen törende Servet Tazegül, altın madalyasını boynuna takarken, tüm salona İstiklal Marşı'nı dinletti.

Servet Tazegül'ün altın madalyasını, Rıza Kayaalp'in madalya töreninde olduğu gibi Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener taktı.

Servet Tazegül, daha sonra gümüş ve bronz madalya kazanan sporcularla birlikte seyircileri selamlayıp, basın mensuplarına madalya pozu verdi. Tazegül, eline aldığı büyük bir Türk bayrağını sallayarak, şampiyonluğunu kutladı. Salonda bulunan az sayıdaki Türk taraftar da sürekli Servet lehine tezahürat yaptı.