Londra 2012'ye Muhteşem Açiliş

28.07.2012

Londra 2012'ye Muhteşem Açiliş

İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen 30. Yaz Olimpiyatları, 80 bin kişilik Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilen muhteşem bir açılış töreni ile başladı.

Sanat yönetmenliğini 8 dalda Oscar ödülü kazanan ’Slumdog Milyoner’ isimli filmin yönetmeni Danny Boyle’un yaptığı ’Harikalar Adası’ temalı açılış töreninde İngiltere Tarihinden kesitler sunuldu. 27 milyon Sterline mal olan ve aralarında Paul McCartney’in de bulunduğu bir çok ünlü sanatçının görev aldığı açılış törenini, Dünya üzerinde yaklaşık 1 milyar kişi izledi. Geçit töreninde Türk kafilesinde Bayrağımızı Milli Voleybolcu Neslihan Darnel taşıdı. Her ülke kafilesinin geçit töreni sırasında getirdiği taçlardan stadyum ortasında oluşturulan dev olimpiyat meşalesini ise genç İngiliz sporcular yaktı. 17 gün sürecek Oyunlarda 10 binden fazla sporcu madalya için yarışacak.

Fenerbahçeli 18 sporcu Londra’da madalya mücadelesi verecek

Türkiye 30. Yaz Oyunları’na, tarihindeki en fazla sayıda sporcuyla katılıyor. 16 branşta 114 sporcu, Türkiye adına madalya mücadelesi verecek. Türkiye, 2012 Londra Olimpiyatları’nda atıcılıkta 5, yelkende 5, atletizmde 33, boksta 6, yüzmede 6, badminton, okçuluk ve jimnastikte 1’er, basketbol ve voleybolda 12’şer, bisiklet ve tekvandoda 3’er, güreşte 13, halterde 9, judo ve masa tenisinde ise 2’şer sporcuyla temsil edilirken; Türk Milli Olimpiyat Takımına en fazla sporcu veren kulüp ise 18 sporcusuyla Fenerbahçe Spor Kulübü oldu.

Fenerbahçeli Milli Atletlerimiz Fatih Avan, Hüseyin Atıcı, Gamze Bulut, Tuğçe Şahutoğlu, Nimet Karakuş, Karin Melis Mey, Burcu Ayhan ve Nevin Yanıt; Fenerbahçeli Milli Boksörlerimiz Ferhat Pehlivan(49 Kg), Yakup Şener(64 Kg) ve Adem Kılıççı(75 Kg);  Fenerbahçeli Milli Kadın Basketbolcularımız Birsel Vardarlı, Yasemin Horasan ve Esmeral Tunçluer; Fenerbahçeli Milli Masa Tenisçimiz Melek Hu; Fenerbahçeli Milli Bayan Voleybolcumuz Eda Erdem Dündar ile Fenerbahçeli Milli Yelkencilerimiz Nazlı Çağla Dönertaş ve Alican Kaynar, Londra’da Türkiye adına madalya mücadelesi verecek.