Mahmut Uslu: "türk Adaletine Teşekkür Ediyoruz"

23.06.2014

Mahmut Uslu: "türk Adaletine Teşekkür Ediyoruz"

Genel Sekreterimiz ve Basın Sözcümüz Mahmut Uslu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sözde şike davasında, Başkanımız Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu sanıkların, Yeniden Yargılanma ve İnfazın Durdurulması talebini kabul etmesi üzerine,  "Çok güzel bir gün.Türk Adaletine ve Yargısına teşekkür ederim" dedi.

Kararın açıklanması üzerine FB TV'de canlı yayına katılan Mahmut Uslu, Fenerbahçe'nin bu sezon Avrupa'da mücadele etmesi konusunda ise "Göreceğiz, önümüzdeki dönemlerde çok şeyler değişecek" ifadelerini kullandı.

"Her babayiğidin, her kulübün harcı değildi"

13. Ağır Ceza'nın kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Mahmut Uslu, "Çok güzel bir gün.Türk Adaletine ve Yargısına teşekkür ederim. Sayın Başkanımız içeri girdiğinde 'Biz yapmadık, biz masumuz' dedi. Fenerbahçe Camiası şike yapmadığı halde maalesef  karar alındı ve biz yeniden yargılama ile uğraştık. Biz şimdi adaletli bir şekilde yargılanmak istiyoruz. Biz af istemedik. İnşallah göreceksiniz ki Fenerbahçe Camiası, arkasında durduğu Başkanı ve Yönetim Kurulunun bu işleri yapmadığın, adaletli bir yargı ortamında görecektir. Bu vesileyle, bu adaletli yargı ortamına vesile olan başta Sayın Bakan olmak üzere herkese teşekkür etmek lazım. Bu değişiklikler yalnız Fenerbahçe Başkanı, arkadaşları ve Fenerbahçe için değil, bütün bu şekilde yargılananlar için de iyi. Balyoz. Ergenekon gibi davalar da yeniden yargılanıyor. Diğer davaların da yargılanmasını biz gönlümüzden geçiriyoruz, istiyoruz, Çünkü biz bunları yaşadık; hem hapiste hem de dışarıda. Maalesef bunların artçı şokları devam ediyor. Yani şimdi bir başka kulübün bu işlere ilgisi olmadan müdahale etmeleri, medyanın bazı kişilerinin tweet atmaları, infaz oluyor demeleri, bazı televizyonların yaklaşık 10 dakika okudukları metinleri anlamamaları; nasıl hukukçuları var anlamıyorum, bunları vermeleri. Bizim önümüzde de zorlu günlerin olduğunu ve bu mücadelemizin devam etmesi gerektiğini bir kez daha gördük. Ben şahsen 3 Temmuz sürecinde kişi olarak yoktum. O süreç içinde olan tüm arkadaşlara, tüm yönetime ve bugüne kadar Sayın Başkan'ın arkasında dimdik duran Fenerbahçe Camiasını kutlamak istiyorum. Her babayiğidin, her kulübün harcı değildi. Biz bunu yaptık. Yeniden yargılanacağız ve tüm kamuoyu görecek, şu anda bizim aleyhimizde olan yüzde 15-20; -Türk Halkının yüzde 80'i bizim haklı olduğumuza inanıyor-, onların da biz gönüllerini kazanarak inşallah bitireceğiz önümüzdeki dönemde" diye konuştu.


"UEFA ile birkaç kez görüştük"

Fenerbahçe'nin bu sezonki Avrupa şansı hakkında ise Mahmut Uslu, "Ben burada ilk defa açıklayayım. Sayın Başkan'ın talimatıyla biz çok gizli bir şekilde gittik UEFA ile birkaç kez görüştük. Bize dosyanın kapandığını söylediler. Biz de o zaman ilave bir ceza olmayacağını, herhangi bir şey olmayacağını çok rahat bir şekilde herkese anlatıyorduk. Ama bizden söz aldıkları için biz bu konuları kamuoyu ile paylaşmadık, bunu ilk defa duyuyorsunuz. UEFA ile konuşmalarımızın hukuki yönü dışında, biz bizzat Başkan ve Kulübümüz adına gittik konuştuk ve biz mahkemeye gideceğiz dedik, izah ettik. Onlar bir şey yapamayız dediler. Nedenini sorduk. Polis raporlardı var diyorlar. Diyoruz ki polis raporları şu kadar maç diyordu, polisin özel müdür şöyle diyordu, o öyle bu böyle diyordu ama şimdi bir tanesi görevde değil. Şu anda siz demişsiniz 8 maç, CAS diyor 4 maç. Ortada bir adaletsizlik ve yanlış var. Peki biz yeniden yargılanma olursa ne olur diye sorduk. O zaman zaten şaşkınlık içinde baktılar. Göreceğiz, önümüzdeki dönemlerde çok şeyler değişecek. Bu yalnız Fenerbahçe'yi, Aziz Yıldırım'ı ilgilendirmiyor. Biz Türkiye'yi sattılar dediğimiz zaman boş bir şey söylemedik. Bilinçli söyledim ve söylemeye devam ediyorum. Bazı kişiler ve kurumlar, bazı kurumların aşağıya giderek kendilerinin yukarı çıkması sağlamak için yapılan operasyonlar bunlar. Ve maalesef bunlar servis edildi. Sivas, Eskişehir gidemiyor. Günah değil mu bunlara. Hepsi bana göre bu şike davası adı altında ucube, ne olduğu belli olmayan dava nedeniyle. Bu kararın Türk Futbolunun, Türk Sporunun önünü açacağına inanıyorum. Bu kısa vadede mi olur orta vadede mi olur bilemem. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde böyle bir dava yoktur, böyle bir yargılama yoktur. Yargılamanın önü açıldığı için ben bir kere daha bu kararı verenleri kutluyorum. Bir kere daha yargıya inanmaya mecbur olduğumuzu söylüyorum" dedi.