Maurizio Gherardini: "takim Kimyamiz Her Geçen Gün Gelişiyor"

15.12.2015

Maurizio Gherardini: "takim Kimyamiz Her Geçen Gün Gelişiyor"

Fenerbahçe Televizyonu’ndan yayınlanan 40+ programına katılan Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımızın Genel Menajeri Maurizio Gherardini, Takımımız ile ilgili birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu.
 

Maurizio Gherardini, takım olma yolunda önemli adımlar atıldığının altının çizerken, Takımımızın yetenekli ve atletik oyunculardan kurulu bir takım olduğunu da dile getirdi.
 

“Takım olma yolunda önemli adımlar attık”

Takımımızın gerek Euroleague’de gerekse de Türkiye Basketbol Ligi’nde gösterdiği performansa dikkat çekerek sözlerine başlayan Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımızın Genel Menajeri Maurizio Gherardini, “Geçtiğimiz yıla oranla bu sezon daha yeni bir kadro ile mücadele ediyoruz. Euroleague’de belki de takımların birbirine en denk olduğu grupta yer aldık. Şu ana kadar gösterdiğimiz performans gayet iyiydi. İyi maçlar oynadık ve güzel galibiyetler aldık. Bir yandan da takım olma yolunda önemli adımlar attık. Takımımızın performansı çok iyi diyebilirim” şeklinde konuştu.
 

"Yetenekli ve atletik oyunculardan oluşan bir takım kurduk”

Yetenekli ve atletik oyunculardan kurulu bir takım olarak her geçen gün takım kimyasının geliştiğine de dikkat çeken Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımızın Genel Menajeri, “Geçtiğimiz sezon sonunda yetenek, atletizm ve kadro derinliği anlamında takımı geliştirmek istiyorduk ve bu nedenle yaz döneminde uzun çalışmalar yaptık. Geldiğimiz noktaya baktığınızda beklentileri karşıladığımızı düşünüyorum. Bizim istediğimiz daha geniş, daha atletik ve daha yetenekli takımı oluşturduğumuzu düşünüyorum. Elbette bu süreçte sakatlıklar da yaşadık. Özellikle Ricky Hickman uzun bir sakatlık süreci yaşadı ama iyi bir şekilde geri döndü. Takım kimyamız her geçen gün daha da gelişiyor. Önümüzde TOP 16 var ve bu anlamda daha da zorlu maçlar bizi bekliyor. Umuyorum ki takımımız bundan sonra daha da iyi gelişerek, iyi sonuçlar almaya devam edecektir” açıklamasında bulundu.
 

“Avrupa’nın en iyi takımlarından biriyle karşılaşacağız”

THY Euroleague’de grubumuzda oynayacağımız son maç olan Khimki Moskova karşılaşmasına ilişkin de konuşan Maurizio Gherardini, “Khimki Moskova, Avrupa’nın en iyi takımlarından biri ve özellikle iç sahada etkili bir oyun ortaya koyuyorlar. TOP 16 turunda çok iyi bir performans sergileyeceklerini düşünüyorum. Perşembe günü Khimki Moskova ile karşılaşacağız ancak bizim gruptaki durumumuzu değiştirmeyecek bir müsabaka. Zorlu bir deplasman olacak bunu biliyoruz, çünkü savaşçı bir takımla karşılaşacağız. Kadrolarında da çok kaliteli oyuncula var. İstanbul’daki ilk maç hatırlarsanız çok çekişmeli geçmişti ama kazanmayı başardık. Şu an form durumumuz çok iyi ve umuyorum ki bu maçı kazanarak grubumuzu 8 galibiyetle tamamlarız” dedi.
 

“Fenerbahçe için heyecan verici bir deneyim olacak”

Gherardini, önümüzdeki yıl Euroleague’de uygulanacak olan yeni format hakkında ise şu ifadeleri kullandı: 
Fenerbahçe gibi bir kulüp için heyecan verici bir deneyim olacak diyebilirim. Avrupa’nın en iyi takımlarıyla 10 yıl boyunca aynı platformda mücadele edeceğiz. Önemli bir basamak. Format ile ilgili takımların, oyuncuların ve yöneticilerin aklında bazı sorular olabilir ama sezon sonuna kadar bu sorular cevap bulacaktır. Bizim için bu formatın bir parçası olmak son derece önemli. Yeni bir adım atacağız ve heyecanla bunu bekliyoruz. Avrupa’nın en üst düzey liginde bulunmak çok önemli ve bu ligin gelişimi için atılan adımlar da mutluluk verici diyebilirim."
 

“NBA ile aradaki farkı kapatmak için ortak bir değer yaratılmalıdır”

Son olarak NBA ile Avrupa arasındaki farkın ortak bir değer yaratılarak kapatılacağına değinen Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımımızın Genel Menajeri Maurizio Gherardini, “Geçmişe oranla geldiğimiz noktada genç oyuncular için NBA hedefi daha gerçekçi, çünkü süreç artık çok daha kısa ve çok daha hızlı gelişiyor. Oyuncuları bağlayıcı kontratlar da yapılamıyor. Eğer ki gerçek bir değeri Avrupa’da yaratabilirsek, genç oyuncular kendilerini Euroleague’de daha iyi hazırlayıp, hazır bir şekilde NBA’e gitmeyi düşünebilirler. Avrupa’da sadece 1 sezon değil daha fazla oynayarak NBA’e gitmeyi tercih edebilirler. NBA dışında dünyanın en iyi ligi; Euroleague. Ancak buna rağmen aradaki rakamsal farkla çok fazla diyebilirim. Özellikle NBA’deki yayın anlaşmasından sonra bu farkla giderek büyüyor. Aradaki farkı kapatmak için bütün kulüplerin bir araya gelerek ortak bir değer ya da marka yaratması gerekir. Bu sayede oyuncuların NBA’e gidişini geciktirmiş oluruz” diyerek sözlerini noktaladı.