Mehmet Topal: "çok İyi Bir Kamp Dönemi Geçirdik"

12.01.2013

Mehmet Topal: "çok İyi Bir Kamp Dönemi Geçirdik"

Profesyonel Futbol Takımımızın oyuncularından Mehmet Topal, iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini belirterek, saha dışında kurulan arkadaşlığın saha içine de yansıyacağını söyledi.

FB TV’de yayınlanan ve Fatih Demirkol’un hazırlayıp sunduğu "Günün Röportajı" isimli programda; Antalya kampının takım üzerinde olumlu etkiler yarattığını, Takımdaki birliktelik duygusunu da arttırdığını dile getirdi.

Sözlerine ilk olarak KRC Genk karşılaşmasında geçirdiği sakatlığa değinerek başlayan Mehmet Topal, şu an için hiçbir şikâyetinin olmadığını, birkaç güne kadar çok daha iyi olacağını belirtti.

"İyi bir hazırlık dönemi geçirdik"
Ligin ikinci yarısına Antalya’da hazırlanana Takımımızın kampını da değerlendiren tecrübeli oyuncu, "Öncelikle iyi bir ortamdayız. İyi idmanlar yaptık. Benim şahsi görüşüm, sezon başında göre çok daha iyi bir şekilde kenetlenmiş durumdayız. Takımdaki her oyuncu istekli çalışıyor. Bir hazırlık maçı oynama imkânımız oldu. Takım yavaş yavaş hazır duruma geliyor. Hafta sonunda 1461 Trabzon ile Kupa maçında karşılaşacağız ve en iyi şekilde hazırlanmaya çalışıyoruz. Ben çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğimizi düşünüyorum. Bu emeğimizin karşılığını ikinci yarıda alacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.

"İkinci yarıda farklı bir Fenerbahçe olacak"
İlk yarıya oranla ikinci yarıda daha farklı bir Fenerbahçe olacağının sinyallerini veren Mehmet Topal, "İlk yarıda farklı bir Fenerbahçe olacak. Ligin ilk yarısında kendi hatalarımızdan kaynaklı puan kayıpları yaşadık. Bu hatalarımızın bir daha tekrarlanmamasını istiyoruz. Hocamızın verdiği taktikler doğrultusunda daha çok isteyen bir Fenerbahçe takımı olacaktır. Saha içinde herkes eşit görev üstlenmeli diye düşünüyorum. Çalışmalarımızı da bu doğrultuda yapmaya çalıştık. İyi de hazırlandık ve yapmak istediğimiz şeyleri de sahaya yansıttığımızı düşünüyorum. İkinci yarıda herkes üzerine düşen görevi yerine getirecektir" dedi.

"Saha dışındaki arkadaşlık, saha içine de yansır"
Saha dışında kurulan iletişimin, arkadaşlığın her zaman saha içindeki performansa yansıyacağını söyleyen Topal, "Zamanımızın birçoğunu sohbet ederek geçiriyoruz. Zaman buldukça farklı organizasyonlar düzenliyoruz. Saha dışında birlik ve beraberliğimizi ne kadar çok arttırırsak bu o kadar çok sahaya yansıyacaktır. Bence başarı, çok iyi dostluk ve arkadaşlıktan geçiyor. İyi bir aile ortamı kuruyorsanız, hem saha içinde hem de saha dışında birbirini taşıyabilecek güce sahipseniz bu maçlara ve performanslara yansıyacaktır.  Şu an ilk ayrıya göre verdiğimiz sözlerden dolayı bu birlikteliği arttırmış durumdayız. Hocamıza ve teknik ekibimize söz verdik ve yerine getirmek zorundayız. Umuyorum ki her şey böyle iyi gider" şeklinde konuştu.

"İlk yarıdaki hataları, ikinci yarıda yapmayacağız"
İlk yarında deplasmanlarda yaşanan puan kayıplarını ve bunların önlenmesine yönelik bir değerlendirme yapan Mehmet Topal, "Benim şahsi fikrim, deplasman maçları gerçekten zor geçiyor. Takım içinde de konuşuyoruz, rakip takımlar bize karşı bir hırslı çıkıyorlar. Herkes kendini göstermek zorunda. Artık kolay maç ve kolay takım diye bir şey yok. Kaliteli bir Ligimiz ve kaliteli takımlar var. Şu an için puanlar birbirine çok yakın. Bu da Anadolu takımlarımızın iyi bir seviyeye geldiğini gösteriyor.  Deplasmanda maç kazanmak zor bir hale geldi. İlk yarıda deplasmanlarda sıkıntı yaşadık ama ikinci yarıda bunu telafi edeceğiz. Önemli puan kayıpları yaşadık. Ligin ilk yarısında yapılan hataları, ikinci yarıda yapmayarak daha farklı bir Fenerbahçe olarak oynayacağız. Şampiyonluğun en büyük adaylarından bir tanesiyiz. Yolumuza 3 kulvarda da devam ediyoruz" açıklamasında bulundu.

"İspanya ve Türk futbolu arasında farklılıklar var"
İspanya ve Türk futbolu arasındaki farklara da değinen başarılı oyuncu, "Arada belli farklar var. İspanya’daki takımlara baktığınızda, bütün takımların futbol oynamaya çalıştığını görüyorsunuz. Futbolun içinde yapılması gereken şeyleri yapmaya çalışıyorlar. Kulüpler ve camialar çok profesyoneller ve bunu daha da yukarıya çekmeye çalışıyorlar. Ben İspanya’ya ilk gittiğimde çok zorlanacağımı düşünmüştüm ama böyle olmadı. İşinizi doğru yapıyorsanız işiniz kolaylaşıyor. Türkiye Ligi, İspanya’ya göre daha zor. Avrupa’da futbolcuya ve futbola nasıl yaklaşılması gerektiğini iyi biliyorlar. Türkiye Ligi’nde ise skora dayalı bir oyun anlayışı hâkim.  Belli zorlukları var. Alışmanız için belli bir süre gerekiyor. Önemli olan kendinizi işinize, futbola vermenizdir" ifadelerini kullandı.

"Futbolun bir değer olduğu unutulmamalı"
Futbolun evrensel bir değer olamasına ilişkin soruya,"Futbolun birleştirici bir özelliği var ama saha dışında da belli şeyler yaşanıyor. Türkiye’deki futbol anlayışı Avrupa’dakinden çok farklı bir yerde. Kendinizi futbola vermeniz önemli. Futbolun içinde olan bir insan kendini futbola vermeli.Örnek vermek gerekirse, İspanya’da Deportivo ile bir maçımız vardı ve Deportivo düşme hattındaydı. Biz maçı kazandık ama Deportivo taraftarı kalkıp alkışladı. Buradakinden farklı bir anlayış söz konusu" cevabını verdi.

"Önemli olan takımıma yapacağım katkıdır"
Önceliğinin kendisine verilen görevi yerine getirmek olduğunu belirten tecrübeli oyuncu, "Zaman zaman hücuma da katıldım ama oynadığım mevkii gereği, defans organizasyonunu yapmaya çalışıyorum. Hocamın bana verdiği görevleri yerine getirmeye çalışıyorum. Zaman zaman ileriye çıkıp, şut atma imkânlarım da oldu. Eğer hocamız ofansif oynamamı isterse öyle de oynarım. Takımım adına gol atmak ve daha fazla katkı sağlamak isterim. Ancak şu an için bana verilen görevi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum" şeklinde konuştu.

"İyi bir takımla oynayacağız"
UEFA Avrupa Ligi 2.Turdaki rakibimiz Bate Borisov’u değerlendiren Topal, "Evet, hava şartları etkili olacaktır ama bu mücadele etmemek için bir sebep değil. Sahaya çıktığımızda en iyi şekilde mücadele edeceğiz. Ben iyi bir rakibe karşı oynayacağımızı düşünüyorum. Zaman zaman kolay bir rakiple eşleştiğimiz söyledi ama ben kolay bir rakip olduğunu düşünmüyorum. En iyi şekilde konsantre olup, bu şekilde maça çıkmalıyız. İyi bir rakibe karşı oynayacağız.  Mücadeleci bir oyun oynarsak, inanıyorum ki turu geçen taraf olacağız" dedi.

"1641 Trabzon maçı önemli bir maç"
Ziraat Türkiye Kupası’ndaki grubumuzu da değerlendiren Mehmet Topal, "Sezon başından bu yana çok fazla maç yoğunluğumuz oldu. Buna bağlı olarak performansta az bir düşüş yaşanmış olabilir. Tabi bunlar hiçbir şekilde bahane değil. Pazar günü 1461 Trabzon ile oynayacağız ve zor bir maç olacağını düşünüyorum. Hem Türkiye Kupası’na hem de Lige iyi bir başlangıç yapmak için bu maçı kazanmalıyız. Maç kazandıkça özgüven yerine gelecektir ve bu da performansa katkı sağlayacak. İyi hazırlandık, iyi bir şekilde maça çıkarak, güzel bir başlangıç yapmak istiyoruz" diye konuştu.

"İkinci yarı daha da zor geçecektir"
Ligin ikinci yarısında oluşabilecek şampiyonluk senaryosuna ilişkin de, "Ben Ligin ikinci yarısını sert geçeceğini düşünüyorum. Puanlar birbirine yakın olduğu için takımlar hatalarını en aza indirecekler. Kolay kolay maç kayıplarının yaşanacağını düşünmüyorum. Şu an için şampiyonluk yarışı ortada. Puanlar birbirine çok yakın. Hatayı en az yapan takım şampiyon olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"Fenerbahçe çok büyük bir camia"
Şampiyonluk yarışında Fenerbahçe’nin avantajlarına yönelik soruya ise, "Ben ilk yarıda yaptığımız hatalardan ders aldığımızı düşünüyorum. İkinci yarıda çok farklı olacaktır. Fenerbahçe çok büyük bir camia. Bunu gerek geçmişte yaşadığı şampiyonluklar, gerekse de Şampiyonlar Ligi’nde elde ettiği başarılardan anlıyoruz. Bundan sonra daha iyi olacağına inanıyorum" şeklinde cevap verdi.

"Taraftarımız her zaman yanımızda olsun"
Son olarak her koşulda takımın yanında olan taraftara mesaj gönderen Mehmet Topal, "Taraftarımız her zaman Takıma ve camiamıza sahip çıkıyor. Bizleri yalnız bırakmıyorlar. Onlar her zaman 12’nci adam. Maç kazanmadaki en önemli desteğimiz taraftarımız. İlk yarıda taraftarımızı çok üzdük, ikinci yarı alacağımız galibiyetlerle kendimizi affettirmek istiyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.