Melek Hu, 2012 Londra Olimpiyat Oyunlari'na Direkt Katilacak

18.05.2011

Melek Hu, 2012 Londra Olimpiyat Oyunlari'na Direkt Katilacak

Çin Halk Cumhuriyeti'nde yapılan 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi masa tenisi bayanlarda temsil eden ilk sporcu olan Fenerbahçemizin Bayan Masa Tenisi Takımı'nın milli oyuncusu Melek Hu, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda direkt katılma hakkını kazandı.

Masa Tenisi Federasyonundan yapılan açıklamada, 8-15 Mayıs 2011 tarihleri arasında Hollanda'nın Rotterdam şehrinde yapılan Dünya Ferdi Şampiyonası'nda gösterdiği performans nedeniyle dünya sıralamasında 29. sıraya yükselen Melek'in olimpiyatlara direkt katılma hakkını kazandığı bildirildi.

Açıklamaya göre, Dünya Masa Tenisi Federasyonu kuralları gereğince 2012 Londra Olimpiyatlarına dünya sıralaması Haziran 2011 listesinden ilk 28 sporcu katılacak. Ancak kurallar gereği her ülkeden en iyi olan 2 sporcunun katılabilecek olması nedeniyle Melek'in, yeni oluşturulan olimpiyat listesinde 17. sıraya yükseldiği ve 2012 Olimpiyat Oyunları'na direkt katılma hakkını kesin olarak kazandığı kaydedildi.

Türkiye'yi masa tenisi bayanlarda olimpiyatlarda ilk temsil eden sporcu olan Melek, bu başarısıyla masa tenisinde olimpiyatlara direkt gitme hakkını kazanan ilk sporcu unvanını da aldı.

Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen, Melek'in olimpiyatlara direkt olarak gitme hakkını kazanarak, bir ilke daha imza attığını belirterek, "Çok mutluyuz. Bu zorlu mücadelede bizlerden desteğini hiçbir zaman esirgemeyen başta Spordan Sorumlu Devlet Bakanımız Faruk Nafiz Özak'a, Gençlik ve Spor Genel Müdürümüz Yunus Akgül'e, ayrıca masa tenisi branşına yaptığı yatırımlar ve destekleri için Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a çok teşekkür ediyorum" dedi.