Milli Takimimiz Avrupa Atletizm Şampiyonasi'ni 12 Madalyayla Tamamladi

11.07.2016

Milli Takimimiz Avrupa Atletizm Şampiyonasi'ni 12 Madalyayla Tamamladi

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da düzenlenen 23. Avrupa Atletizm Şampiyonası son gün yarışlarıyla tamamlandı. 
 

Ay-yıldızlı ekibimiz şampiyonayı 4’ü altın, 5’i gümüş ve 3’ü bronz madalya olmak üzere toplamda 12 madalyayla Polonya, Almanya ve Britanya'nın ardından 4. sırada tamamlarken, Fenerbahçeli milli atletlerimiz 1 altın, 1 de gümüş madalya kazandı.
 

Bugüne dek toplam 12 madalyası bulunan milli takım, bu sayıya bir şampiyonada ulaşarak tarihi bir başarı elde etti.
 

Türkiye, şampiyonanın son gününü 3 madalyayla tamamladı. Sabah yapılan erkekler yarı maratonunda yarışan milli atlet Kaan Kigen Özbilen, 1:02.27’lik derecesiyle ikinci oldu ve gümüş madalya kazandı. Aynı zamanda kadınlar yarı maratonunda Türkiye, takım halinde üçüncü sırada yer aldı ve bronz madalya kazandı. 3000 metre su engelli kadınlarda yarışan Özlem Kaya da 9:35.05’lik derecesiyle üçüncü oldu ve bronz madalya elde etti. Ayrıca çekiç atmada 73.10’luk derecesiyle finale yükselen Fenerbahçeli genç atletimiz Özkan Baltacı, final mücadelesinde 71.35’lik derecesiyle Avrupa 9.’luğu elde etti.
 

Fenerbahçeli atletlerden 1 altın, 1 de gümüş madalya

Beş gün süren şampiyonada Fenerbahçeli milli atletlerimiz Yasmani Copello Escobar ve Ramil Guliyev’den 1 altın, 1 de gümüş madalya geldi. 400 metre engelli finalinde piste çıkan milli atletimiz Yasmani Copello Escobar, yarışını ilk sırada tamamlayarak Avrupa Şampiyonu oldu. Olimpiyat Stadı’ndaki yarışlarda yarı final serisinde Avrupa’da sezonun en iyi derecesine imza atarak finale yükselen Yasmani Copello Escobar, kontrollü başladığı finalde 48.98 ile finiş çizgisini ilk sırada geçti ve altın madalyaya ulaştı.
 

Bir diğer Fenerbahçeli milli atlet Ramil Guliyev ise erkekler 200 metrede gümüş madalyanın sahibi oldu. Yarı final serisinde 20.69'luk derecesiyle birinci olarak finale yükselen Ramil Guliyev, 200 metre finalinde 20.51'lik derecesiyle yarışı üçüncü tamamlamasına rağmen birinci olan atletin koşarken iç kulvarı geçerek çizgi ihlali yapması nedeniyle ikinci sıraya yükseldi ve gümüş madalya kazandı. Yarışta kürsünün ilk basamağına İspanyol Bruno Hortelano, üçüncü basamağına ise Britanyalı Danny Talbot çıktı.
 

Öte yandan kadınlar 10 bin metrede 31.12.86'lık derecesiyle altın madalya kazanarak Avrupa şampiyonu olan Kenya asıllı milli atlet Yasemin Can, 5 bin metre finalinde de yarışını ilk sırada tamamladı ve altın madalya kazandı. 100 metre finalinde yarışan ay yıldızlı sporcu Jak Ali Harvey, 10.07 koşarak Avrupa ikincisi oldu. Gülle atmada ise milli atlet Emel Dereli 18.22’lik derecesiyle üçüncülük elde etti ve bronz madalya kazandı.
 

Erkekler 10000 metrede ilk 2 sıra milli takımımızın oldu. Milli atletlerden Polat Kemboi Arıkan altın, Ali Kaya ise gümüş madalya elde etti. Erkekler 3000 metre su engellide milli sporcu Aras Kaya gümüş madalya kazanırken, Fenerbahçeli milli atlet Hakan Duvar yarışı 12. sırada tamamladı.
 

Cirit atmanın sürpriz finalisti Fenerbahçeli sporcu Eda Tuğsuz ise, büyüklerdeki ilk önemli deneyiminden Avrupa 11’inciliği ile ayrıldı. Henüz 19 yaşında olan Türkiye rekortmeni atletimiz, 56.97’lik derecesiyle yarışmayı tamamladı.