"mücadelemize Devam Edeceğiz"

03.04.2016

"mücadelemize Devam Edeceğiz"

Teknik Direktörümüz Vitor Pereira, 0-0 eşitlikle tamamlanan Osmanlıspor maçı sonrasında yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.


Kontra ataklarla iyi çıkan ve kendi oyununu oynamaya çalışan zorlu bir takımla karşılaştıklarını ifade eden Pereira, ofansif dinamik anlamında kalite eksikliği yaşadıklarını söyledi. Osmanlıspor karşısında soğukkanlılığın ve sakinliğin eksik olduğunun altını çizen Portekizli teknik adam, ligin henüz bitmediğini hatırlattı ve “Mücadelemize devam edeceğiz” dedi.


Zor bir maç olduğunu ve iyi bir takımla karşılaştıklarını söyleyen Pereira, “Özellikle kontra ataklarla rakibine zorluk yaratabilen bir takımla karşılaştık. Şunu söylemek istiyorum; topu kaybettiğimiz anı çok da kötü oynamadık. Bu anlamda rakibin en tehlikeli yönüne izin vermedik. Topu kaybettiğimiz anlarda tekrar kazanarak pozisyon vermedik. Ofansif dinamik anlamda kalite eksikliği yaşadık. Takımımız belki de heyecanlıydı ya da gergindi son vuruşlarda hücum bölgesinde. Denedik. Oyuncularımı suçlayamam denemedikleri konusunda. Ama soğukkanlılık ve sakinlik eksikti bu akşam. Bizim için çok önemli 2 puan kaybı oldu. Ben Beşiktaş’ın da puan kaybedeceğini düşünüyorum. Şu anda bizim işimiz daha da zorlaştı. Bu puan kayıplarını telafi edip arayı kapatmak mecburiyetindeyiz. İmkansız değil. Taraftarlarımızın verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. Onlar takımlarına güvenlerini gösterdiler maç boyunca. Düzeltmemiz gereken noktaları düzeltmeye çalışacağız. Bir sonraki karşılaşmada hedefimiz yine 3 puan olacak. Bundan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Mücadelemize devam edeceğiz. Bahane aramak yerine çalışmamıza devam etmek zorundayız. Zor bir maçtı. Osmanlıspor gibi zor bir takımla karşılaştık. Kontra ataklara iyi çıkan, kendi oyununu oynamaya çalışan bir takımla karşılaştık. Biz hücum dinamiğimizi istediğimiz gibi yansıtamadık. Bu anlamda rakibin dengesini bozacak hamleleri istediğimiz gibi yapamadık. Sonucu kabul etmek mecburiyetindeyiz. Bir sonraki maçta 3 puan istiyoruz. Hedefimiz bu. Bunun için alışacağız ve diğer rakibimizin skorlarını beklemek mecburiyetindeyiz. Lig bugün bitmedi, ligin bitimine daha var. Biz kendi maçlarımızı kazanmak istiyoruz” dedi.


Sezon başından beri birçok pozisyona girdiklerini hatırlatan Vitor Pereira, “Özellikle bugünkü maça kıyasla sezon başından beri çok pozisyona girdik. Birçok gol attık ve çok daha fazlasını atabilirdik eğer oluşturduğumuz pozisyonları istediğimiz gibi bitirebilseydik. Bu akşam bunu kabul ediyorum; ofansif dinamiğimizde bir kalite eksikliği vardı ama Fenerbahçe’nin sezon boyunca böyle bir sıkıntı yaşadığı söylenirse buna gülerim. Bu doğru bir analiz olmaz, futbolu az bilen birinin analizi olur” ifadelerine değindi.


Basın Toplantısı

Maç sonrasında düzenlenen basın toplantısında karşılaşmayı değerlendiren Vitor Pereira,  “Zor bir maçtı. İyi bir takımla karşılaştık. Ön tarafta hızlı oyuncuları olan, iyi savunma yapan bir takım olduklarını biliyorduk ve buna göre hazırlandık. Rakibe kontra atak fırsatı da vermedik. Biz ise son kararda eksiklikler yaşadık. Bugün 2 puan kaybettik. Ligin bu döneminde kaybedilen puanlar takım üzerinde duygusal etkiler bırakır ama biz sakin olmalıyız. Lig henüz bitmedi. Oyuncularım denediler, çabaladılar, uğraştılar ama olmadı. Ligin kritik dönemindeyiz ve kalitemize inanmalıyız, sakin kalmalıyız. Önemli bir maçtı ama her şeyi belirleyecek bir maç değildi” ifadelerini kullandı.


“Mücadelemize devam edeceğiz” diyen Portekizli çalıştırıcı, “Çok önemli maçlar bizi bekliyor, henüz hiçbir şey bitmedi. Mehmet Topal ve Volkan Şen’in verdikleri reaksiyonları vermemeliyiz. Duygusal taraflarını anlıyorum ve eminim ki bir sonraki maçta her şeylerini vermeye devam edecekler. Konya maçında güçlü cevap vermeliyiz. Şu an yapmamız gereken; yıkılmamak. Taraftarlarımızı da anlıyorum, bugün sahaya 3 puan hedefli ile çıktık. Panik havası ve acelecilik olmamalıydı. Takım kimliğini ve kişiliğimizi sahaya yansıtmamız gerekiyor. Kendi çalışmamıza inanmalıyız. Goller kaçabilir, istediğimizi yapamayabiliriz ama yıkılmışcasına  görüntüler vermek olmamalı. Tarafatarlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bahaneler olsun diye söylemiyorum; soğukkanlı olmalıyız, çalışmaya devam etmeliyiz ve inanmalıyız” dedi.


Türkiye’de ve Fenerbahçe’de olmaktan dolayı mutlu olduğunun altını çizen Vitor Pereira,”Bu akşam konsantrasyon eksiliği yoktu. Buna katılmıyorum. Bu sezon UEFA Avrupa Ligi'nde yüksek hedeflerimiz vardı. Braga maçında duygusal sert hatalar gördük. Braga maçında bende dengemi duygusal olarak kaybettim. Bugün maç öncesi takımla konuşmamda da oyuncularımdan duygusal dengelerini korumalarını istedim. Ligler sadece yürekle kazanılmıyor. Duygusal dengemizi koruduk, kafamıza hakemi takmak yerine oyuna konsantre olduk. Rakip takımın kontra ataklarını durdurduk. Eksik olan ise top bizdeyken sakin kalabilmekti. Bu nedenle istediğimiz golü bulamadık. Zaman azaldıkça taraftarlarımız da gerildi. Bu ülkede bu takımda olmaktan çok mutluyum. Etrafımdaki insanlar bana çok destek oldu. Yönetimle, taraftarla burada mutluyum. Terör konusuna gelirsek tabi ki çocuklarımızı, ailemizi düşünüyoruz. Bunun bu maçla alakası yok. Sorumluluğu üstümüze almalıyız. Yapmamız gereken tek şey çalışmaya devam etmek” şeklinde konuştu.

 

Şampiyonluk yarışının devam ettiğini dile getiren Vitor Pereira, “Fenerbahçe ve Beşiktaş aynı seviyede iki takım. Sezon başında yeni bir takım, yeni bir hoca ve yeni bir ligdi bizim için. Avrupa’da yoluna en uzun süre devam eden Türk takımı olduk. Kupada ve ligde yolumuza devam ediyoruz. Mücadelemize son haftaya kadar devam edeceğiz. Braga sonucunu ve öyle bir hakemi beklemiyorduk. Lig ise, elimizi kolumuz sallayarak ilerleyecek bir lig değil. Benim ülkemin liginden de  çekişmeli. Para oyuncu getirir ama takım yapmaz. Takım olmak bambaşka bir şey. İsimlere bakarsak Real Madrid gezen üstünde oynamalı” diyerek sözlerini noktaladı.