"nefes Nefese Geçecek Bir Tur Maçi Olacak"

03.04.2013

"nefes Nefese Geçecek Bir Tur Maçi Olacak"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile oyuncularımızdan Reto Ziegler, İtalyan temsilcisi Lazio ile Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynayacakları ilk maçtan avantajlı bir skorla ayrılmak istediklerini söyledi.

Fenerbahçemiz ile İtalyan temsilcisi Lazio arasında 4 Nisan Perşembe günü Stadımızda oynanacak UEFA Avrupa Ligi Çeyrek Final ilk maçı öncesinde Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile oyuncularımızdan Reto Ziegler, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda basın toplantısı düzenledi.

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ilk olarak iki takım arasındaki dengeleri değerlendirdi..

"Zorlu ve değerli bir maç"
Zorlu bir maçın kendilerini beklediğinin altını çizen Aykut hoca, "Son derece zorlu, bir o kadar da değerli bir maç oynayacağız. Yarın burada hem oyuncu grubumuzla, hem yüksek istekli taraftar grubumuzla; hem iyi oynamak, hem iyi sonuç almak, hem de burada bitmeyeceğinin bilinciyle sahada olacağız. İtalya’nın önemli temsilcilerinden, iyi oyunculara sahip bir takım Lazio. Hem bizim adımıza, hem rakibimiz adına bireysellik değil takım oyunu önemli olacak. Her zaman her şekilde, her yerde söylediğimiz şey; taraftarımızla daha iyi olduğumuz. Özellikle oyuncuların teşvik edildikçe, yaptıkları doğru işler onaylandıkça ve ödüllendirildikçe, olumsuzlukta da destek devam ettikçe daha verimli oldukları unutulmamalıdır. Taraftarın gücünü sahada hisseden oyuncularla daha güçlü olacağız. Kilit maç, burada oynanan maç olacak. Avantajlı bir skor elde etmeliyiz" dedi

"Klose’den bahsetmeye gerek yok"
Klose ile ilgili soruya Kocaman, "Klose’den bahsetmeye gerek yok. Özellikle itibariyle çok bilinen bir oyuncu. Uzun süren bir sakatlık sürecinden geçti. Cantania maçında oynadı. Lazio’nun önemli kozlarından olacak. Ama asıl önemli olan takım, oyunu" ifadelerini kullandı.

"Asli görevimiz Türk futbolunu daha ileri götürmek"
Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’nde yoluna devam etmesiyle birlikte, iki Türk takımının da Avrupa’da çeyrek final oynamasına yönelik düşünceleri sorulan Kocaman, "Bu iki büyük kulüp, zaman zaman yanlarına Beşiktaş, Trabzonspor ve diğer kulüpleri de yanlarına alarak Türk futbolunun lokomotifi olmalı. Bu iki takım geliştiği zaman tüm Türk futbolu gelişiyor. Arkasından diğer kulüplerimiz bundan yararlanacak. Ama biz birbirimizle didişmeyi çok daha fazla seviyoruz. Çok zorlu maç oynayacağız aşikar. Hem Galatasaray, hem de Fenerbahçe’nin asli görevi hem kendilerini hem Türk futbolunu daha yukarı çekecek atılım yapmaktır" diye konuştu.

"Lazio daha tecrübeli"
Diğer rakipler ile Lazio karşılaştıran Kocaman, "Lazio’nun tecrübe açısından daha önce oynadığımız rakiplere oranla bir adım daha önde olduğu söylenebilir. Gupta da Alman ve Fransız takımlarıyla oynadık. Viktoria Plzen ve Bate Borisov’a göre bir adım önde olması bir şeyi değiştirmeyecek, bizim nereye kadar çıkacağımızı" ifadelerini kullandı.

"Güçlü ve değerli bir rakip var karşımızda"
Basında yer alan oranların doğru olmadığını belirten Aykut Hoca, "Fenerbahçe’nin tur şansının, Galatasaray’a göre fazla olduğu fikri doğru değil. Güçlü ve değerli bir rakip var karşımızda. Nefes nefese geçecek tur. Lehimize ve aleyhimize de olabilir ama tur nefes nefese geçecek gibi gözüküyor. Bu şekildeki değerlendirmelerin de yanlış olduğunu düşünüyorum. Ancak futbol ailemiz rakibimizin de tura bizim kadar yakın olduğunu bilmeli. Biz de bu şekilde sahada yer alacağız. Topu kullanan, kendi özelliklerini rakibe kabul ettiren avantaj sağlayacak. Bu fırsatı biz bulursak ya da Lazio bize verirse daha önde olacağız" dedi.

"Oyuncuların sağlık durumları"
Oyuncuların sağlık durumu ile ilgili de Aykut Kocaman, "Şu anda Emre, Orhan ve Sezer kadroda değiller, onun dışında bütün oyuncularımız Salih ve Mehmet Topal da dahil antrenmanlara çıkıyorlar" diyerek sözlerini tamamladı.

Ziegler: "Galip ayrılmak istiyoruz"

Reto Ziegler ise,  "Çeyrek finalde olduğumuz için çok mutluyuz. Bu şekilde de yolumuza devam etmek istiyoruz. İki takım arasında dengeli oyun olacak. Maça iyi konsantre olmamız gerekiyor. Güzel bir futbolla sahadan galip ayrılmak istiyoruz" dedi.