Olimpiyat Takimimiza Fenerbahçe'den 17 Sporcu

12.07.2012

Olimpiyat Takimimiza Fenerbahçe'den 17 Sporcu

Londra Olimpiyatları için kota sürelerinin dolmasıyla birlikte, Türkiye’nin sporcu listesi de netleşti. 27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında Londra’da yapılacak oyunlara Türkiye tarihindeki en fazla sayıda sporcuyla katılacak. Türkiye, Londra Oyunlarında 16 branşta 114 sporcuyla mücadele edecek.



Yarıştığı 9 branşta en iddialı takımları kuran, en başarılı sporcuları bünyesinde barındıran Fenerbahçe Spor Kulübü de; 17 sporcuyla, Türk Olimpiyat Takımına en fazla sporcu veren kulüplerin başında geliyor.



Türkiye Londra Olimpiyatlarında atıcılıkta 5, yelkende 5, atletizmde 33, boksta 6, yüzmede 6, badminton, okçuluk ve jimnastikte 1’er, basketbol ve voleybolda 12’şer, bisiklet ve tekvandoda 3’er, güreşte 13, halterde 9, judo ve masa tenisinde ise 2’şer sporcuyla temsil edilecek.



Fenerbahçeli Milli Atletlerimiz Fatih Avan, Hüseyin Atıcı, Gamze Bulut, Tuğçe Şahutoğlu, Nimet Karakuş, Karin Melis Mey, Burcu Ayhan ve Nevin Yanıt; Fenerbahçeli Milli Boksörlerimiz Ferhat Pehlivan(49 Kg), Yakup Şener(64 Kg) ve Adem Kılıççı(75 Kg);  Fenerbahçeli Milli Kadın Basketbolcularımız Birsel Vardarlı ve Esmeral Tunçluer; Fenerbahçeli Milli Masa Tenisçimiz Melek Hu; Fenerbahçeli Milli Bayan Voleybolcumuz Eda Erdem Dündar ile Fenerbahçeli Milli Yelkencilerimiz Nazlı Çağlı Dönertaş ve Alican Kaynar, Londra’da Türkiye adına madalya mücadelesi verecek.



Hem kadınlarda hem de toplam sporcu sayısında tarihinin en yüksek rakamlarına ulaşan Türkiye, ayrıca jimnastik, badminton, voleybol, bayanlar basketbol ve atletizmdeki kadınlar 4x400 bayrak yarışları olmak üzere 5 branşta tarihinde ilk kez olimpiyatlarda temsil edilecek. Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil edecek sporcular ve branşları şöyle:



Atıcılık (3 erkek, 2 kadın)



Erkekler:

Yusuf Dikeç (ateşli ve havalı tabanca)

Oğuzhan Tüzün (trap-skeet, trap)

İsmail Keleş (ateşli-havalı tabanca)



Kadınlar:

Nihan Kantarcı (trap-skeet, trap)

Çiğdem Özyaman (trap-skeet, skeet)



Atletizm (8 erkek, 25 kadın)



Erkekler

Fatih Avan (cirit atma) (Fenerbahçe)

Eşref Apak (çekiç atma)

Ercüment Olgundeniz (disk atma)

Bekir Karayel (maraton)

Polat Kemboi Arıkan (5 bin ve 10 bin metre)

Tarık Langat Akdağ (3 bin metre engelli)

İlham Tanui Özbilen (1500 metre)

Hüseyin Atıcı (gülle atma) (Fenerbahçe)



Kadınlar

Bahar Doğan, Sultan Haydar, Ümmü Kiraz (maraton)

Binnaz Uslu, Gülcan Mıngır, Özlem Kaya (3 bin metre engelli)

Aslı Çakır Alptekin, Tuğba Karakaya, Gamze Bulut (Fenerbahçe) (1500 metre)

Nagihan Karadere (400 metre engelli)

Pınar Saka (400 metre)

Tuğçe Şahutoğlu ( Fenerbahçe) Kıvılcım Kaya (çekiç atma)

Dudu Karakaya (5 bin metre)

Nimet Karakuş (Fenerbahçe) (100 metre)

Semiha Mutlu (20 kilometre yürüyüş)

Karin Melis Mey (Fenerbahçe) (uzun atlama)

Merve Aydın (800 metre)

Burcu Ayhan (Fenerbahçe)(yüksek atlama)

Nevin Yanıt (Fenerbahçe) (110 metre engelli)

Pınar Saka, Meliz Redif, Sema Apak, Birsen Engin, Özge Akın, Elif Yıldırım (4x400 bayrak)



Boks (6 erkek)



Ferhat Pehlivan 49 Kg (Fenerbahçe)

Selçuk Eker 52 Kg

Fatih Keleş 60 Kg

Yakup Şener 64 Kg (Fenerbahçe)

Adem Kılıççı 75 Kg (Fenerbahçe)

Bahram Muzaffer 81 Kg



Badminton (1 kadın)



Neslihan Yiğit



Basketbol (12 kadın)



Nevriye Yılmaz

Esmeral Tunçluer (Fenerbahçe)

Birsel Vardarlı (Fenerbahçe)

Nilay Kartaltepe

Tuğba Palazoğlu

Bahar Çağlar

Işıl Alben

Şaziye İvegin

Yasemin Horasan

Tuğçe Canıtez

Begüm Dalgalar

Kuanitra Holingsvorth



Bisiklet (3 erkek)



Ahmet Akdilek

Miraç Kal

Kemal Küçükbay



Jimnastik (1 kadın)

Göksu Üçtaş (artistik)



Güreş (12 erkek, 1 kadın)



Erkekler:

Ayhan Karakuş Grekoromen 56 Kg

Rahman Bilici Grekoromen 60 Kg

Atakan Yüksel Grekoromen 66 Kg

Selçuk Çebi Grekoromen 74 Kg

Nazmi Avluca Grekoromen 84 Kg

Cenk İldem Grekoromen 96 Kg

Rıza Kayaalp Grekoromen 120 Kg

Ahmet Peker Serbest 55 Kg

Ramazan Şahin Serbest 66 Kg

İbrahim Bölükbaşı Serbest 84 Kg

Serhat Balcı Serbest 96 Kg

Taha Akgül Serbest 120 Kg



Kadınlar:

Elif Jale Yeşilırmak 63 Kg



Halter (5 erkek, 4 kadın)



Erkekler:

Erol Bilgin 62 Kg

Hurşit Atak 62 Kg

Mete Binay 69 Kg

Fatih Baydar 85 Kg

İbrahim Arat 94 Kg



Kadınlar:

Nurdan Karagöz 48 Kg

Aylin Daşdelen 53 Kg

Bediha Tunadağı 58 Kg

Sibel Şimşek 63 Kg



Judo (1 erkek, 1 kadın)



Kadınlar:

Gülşah Kocatürk 78 kilo



Erkekler:

Sezer Huysuz 73 kilo



Masa Tenisi (1 kadın, 1 erkek)

Kadınlar:

Melek Hu (Fenerbahçe)



Erkekler:

Bora Vang



Okçuluk (1 kadın)



Begül Löklüoğlu (klasik yay)



Tekvando (2 erkek, 1 kadın)

Kadınlar:

Nur Tatar 67 Kg



Erkekler:

Servet Tazegül 68 Kg

Bahri Tanrıkulu 80 Kg



Voleybol (12 kadın)



Esra Gümüş

Gülden Kayalar Kuzubaşoğlu

Gizem Güreşen

Ergül Avcı

Polen Uslupehlivan

Bahar Toksoy

Özge Kırdar Çemberci

Gözde Sonsırma

Naz Aydemir

Neriman Özsoy

Eda Erdem Dündar (Fenerbahçe)

Neslihan Darnel



Yelken (1 kadın, 4 erkek)

Kadınlar:

Nazlı Çağla Dönertaş (Laser Radial) (Fenerbahçe)



Erkekler:

Mustafa Çakır (Laser)

Deniz Çınar (470)

Ateş Çınar (470)

Alican Kaynar (Finn) (Fenerbahçe)



Yüzme (3 kadın, 3 erkek)



Kadınlar:

Burcu Dolunay (50 ve 100 metre serbest)

Hazal Sarıkaya (100 metre sırtüstü)

Dilara Buse Günaydın (100 ve 200 metre kurbağalama)



Erkekler:

Derya Büyükuncu (200 metre sırtüstü)

Ediz Yıldırımer (1500 metre serbest)

Kemal Arda Gürdal (100 m Serbest)