"önceliğimiz Grubumuzdan Lider Çikmak"

22.11.2012

"önceliğimiz Grubumuzdan Lider Çikmak"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile oyuncumuz Gökhan Gönül, Olimpik Marsilya karşısında alınacak galibiyetin, UEFA Avrupa Ligi’nde bir üst tura çıkma adına önem taşıdığını belirterek, iyi bir skor elde etmek için sahaya çıkacaklarını söyledi.

Aykut Kocaman ile oyuncularımızdan Gökhan Gönül, Olimpik Marsilya ile oynayacağımız UEFA Avrupa Ligi C grubu 5.hafta maçı öncesinde karşılaşmanın oynanacağı Velodrome Stadı’nda bir basın toplantısı düzenledi.

"Avrupa Ligi’ne yakışan bir maç olmalı"
Fenerbahçemizin, yarın Olimpik Marsilya ile oynayacağı maçın her şeyden önce kalitesi sürekli artan ve artmaya devam edecek olan UEFA Avrupa Ligi’ne yakışan bir maç olması gerektiğini söyleyen Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, "Öncelikli hedefimiz turu geçecek ve grubu ilk sırada bitirmemizi sağlayacak skoru hedeflemek olacak. Yarın da bunun için sahada olacağız. İlk oynadığımız maçta alınan sonuçlarla durum sıkıntılı gözüküyordu. Gerek fizik olarak gerekse mantalite olarak. Marsilya iyi seviyeye gelmişti.  Bugüne gelecek olursak da biz daha toparlanmış ve oturmuş bir takımla buradayız. Yarın Marsilya’nın avantajlı olması kendi sahasında oymayacak olması. Avantajların birbirine yakın olduğu bir maç. Skorun da yakın olduğunu düşünüyorum. Her şeyden önce kalitesi sürekli artan ve artacak olan Avrupa Ligi’ne yakışan bir maç olsun" dedi.

"Hem fizik olarak hem de zihinsel olarak hazırlandık"
Spor Toto Süper Lig’de oynadığımız Eskişehirspor maçı sonrası, Avrupa Ligi’ndeki Marsilya karşılaşmasına hazırlanmak için yeterince zaman bulduklarını belirten Aykut Kocaman, "Oyuncularımız yorgun mu değil mi vs.gibi bunu yarın gözlemleyeceğiz. Şu an için tahmin yapma imkanımız var. Ben Eskişehir maçının etki etmeyeceğini düşünüyorum. Hem zihinsel, hem de fiziksel olarak zaman vardı. Bir sorun olacağını düşünmüyorum. Hazırlanmak için yeterince zaman vardı " açıklamasında bulundu.

"Var olan standardın da üzerine çıkabiliriz"
Fenerbahçe’nin yeni sezona kadrosuna çok önemli isimleri katarak yola çıktığını ve Avrupa Kupalarındaki standardı yakalayacaklarını dile getiren Aykut Hoca, "Daha önce de olumsuz geçen maçlardan sonra söylediğim bir şey vardı. Fenerbahçe’nin kendi içinde standardı var. Avrupa Kupalarındaki standardı vardı ve bunu bir şekilde yakalayacaktık. Ancak bu kadarla kalmamalı. Bu sene güçlü bir kadro kurduk. Çalkantıları biraz daha dindirebilirsek biz bu standardın da üzerine çıkabiliriz" ifadelerini kullandı.

"Büyük tepkiler oldu"
Eskişehirspor maçında yaşananlarla ilgili de konuşan Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, "Eskişehir’de büyük tepkiler oldu malum konuyla ilgili. Zaman zaman itirazlarınızı devam ettirmeniz gerekiyor, haklıysanız. Kural dışı bir şey yapıldıysa ceza çekilir. Her ne kadar orada itirazda söylenen şeyler doğru da olsa bunu kabul etmeliyiz. Bu olayların çıkış nedeni de ilgili kişiler tarafından da değerlendirilecektir. Bundan eminim" diye konuştu.

"Tepkim kartın sebebini öğrendikten sonrası içindi"
Caner Erkin’in kırmızı kartı görmesinin sebebini öğrendikten sonra tepkisini ortaya koyduğunu belirten Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman, "Ben orada o tepkiyi koyarken oyuncunun atıldığı gerekçe benim için sıkıntı yarattı. ’Lan’ kelimesi hakaret kelimesi küfür olarak kabul edilen bir şey değil. Kabul etmiyorum, doğru değil. Kaba bir kelime. Bu sözcükten dolayı bir futbolcu atılamaz, atılmamalı. Benim oradaki refleksimin nedeni buydu. Ancak olayın ikinci kısmı var. Bunu daha sonradan öğrendik. Oyuncu böyle bir şey söylememiş. Bu sözcük yüzünden hiçbir oyuncunun atılmaması gerekir. Olayın atlanan kısmı da burası. Doktorlar, hakemler, öğretmenler kutsal meslekler yapıyorlar. Hakemleri de bunun içine katmalıyız bence. Futbol ölüm sınırında oynanan bir oyun. Açıkçası ben bilmiyordum Caner’in böyle bir kelime etmediğini. Bunu da sonradan öğrendim. Bu da bizi etkiledi açıkçası" şeklinde konuştu.

Fırat Aydınus’un hakemliği bırakmasının istenmesi ile ilgili ise Aykut Kocaman, "Önyargının oluşturduğu bir yanlışlık var. Onu isteyecek taraf biz değiliz. Bardağı taşıran bir hareket olarak değerlendirdik. Dediğim gibi bunları maçtan sonra konuşuruz." dedi.

Gökhan Gönül: "Her şey istediğimiz gibi"
Toplantıda konuşan oyuncumuz Gökhan Gönül, şu ana kadar her şeyin istedikleri gibi gittiğini belirterek, "Grubumuzda ikinci veya üçüncü sıradaki takımlara 5’er puan fark atmamıza rağmen hala kazanılmış bir şey yok. Bunun farkındayız. Üst tura çıkmak için elimizde bir fırsat var, bunu değerlendirmek istiyoruz. Galibiyet alarak turu garantilemek istiyoruz. Biz hiçbir şekilde puan hesabı yapmadık. Sadece bu gruptan nasıl çıkarız diye hesap yaptık. Marsilya’yı yenerek gruptan çıkmayı garantileriz, bunu konuştuk hep. Gruptan çıkmak için de var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

Maçlarda sık sık ileri çıkması konusunda ise Gökhan Gönül, "Dünya futbolu bunu gerektiriyor. Beklerin çıkması gerekiyor. Hocam da bundan memnun olacak ki, bu yönümü tercih ediyor ki, beni oynatıyor" şeklinde konuştu.