"oyundaki Dengeleri Elimizde Tutmaliyiz"

13.03.2013

"oyundaki Dengeleri Elimizde Tutmaliyiz"

Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile oyuncularımızdan Selçuk Şahin ilk maçta deplasmanda 1-0 gibi avantajlı bir skor elde ettiklerini ancak henüz tur atlamadıklarının altını çizerek , "Oyundaki dengeleri elimizde tutmalıyız. Her maç, kulvar neresi olursa olsun ciddi olmalıyız" ifadelerini kullandılar.

UEFA Avrupa Ligi son 16 turu rövanş maçında 14 Mart Perşembe günü Fenerbahçemiz ile Çek ekibi Viktoria Plzen arasında oynanacak müsabaka öncesinde basın toplantısı düzenlendi. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı Basın Toplantı Odası düzenlenen basın toplantısına Sportif Direktör ve Teknik Sorumlumuz Aykut Kocaman ile oyuncularımızdan Selçuk Şahin katıldı. Maça dair analizlerin yapıldığı basın toplantısında, basın mensuplarının soruları da yanıtlandı.

Sözlerine dün akşam Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale yükselen Galatasaray’ı tebrik ederek başlayan Aykut Kocaman, "Çeyrek finale kalarak Avrupa’da Nisan ayını görmek istiyoruz. Oyundaki dengeleri elimizde tutmalıyız. Her maç, kulvar neresi olursa olsun ciddi olmalıyız. Bir adım geride kalma lüksümüz yok. Onlardan önce düşünüp, düşündüklerimizi sahaya yansıtmalıyız" dedi

"Skoru bütçeler değil, dayanıklı ve güçlü olanlar belirler" diyen Kocaman, "Bu unsurlar paradan daha önemli. Antrenmanda oyuncularımızın son durumuna göre bakıp değerlendireceğim, isimler bir tarafa, takımın toplam gücü bir tarafa. İsimler değil, takımın gücünü değerlendireceğiz. Cezalı olan Meireles, statü gereği Emre ve şuanda Webo eksik görünüyor" diye konuştu.

Ligde ilk 3 içinde sıra içinde bir zaafiyet göstermediklerini de söyleyen Kocaman, "Puan kayıpları oldu ama geçen gün de söylediğim gibi bizim ve Galatasaray’ın Avrupa’daki sürekliliğinden kaynaklandı. Ancak bu biraz da yabancı oyuncu seçiminde başarılı davranan ve gelirleri artan Anadolu takımlarından kaynaklandı. Ancak ilk 3 için zaafiyet göstermediğimiz ve iki tarafa da önem verdiğimiz ortada. Ancak yüzde 1 mi olur, binde 1 mi olur bilmiyorum ama Beşiktaş’ın sadece lige odaklanması avantajı olarak görünüyor" dedi.

Avrupa Ligi’nde daha önce Zico’nun 8 Nisan’ı gördüğü, kendilerinin ise turu geçerse 11 Nisan’ı göreceklerinin hatırladığı Kocaman, "8 Nisan’ı bilmiyordum ama Nisan ayını görmek güzel bir duygu olacak. Bunu ilerletme şansımız da olacak. Ama her şey yarına bağlı. Görmeyi isterim. Bunun dışındaki düşünme ihtimalim yok" dedi.

Kocaman, "Biraz önce ligdeki durumu tarif ederken Anadolu takımlarının oyun organizasyonlarının gelişimine bağladığını söylemiştim. Lokomotif durumda olan takımların, bence artık Anadolu takımları da şuanki bütçeleriyle ’Avrupa nasıl’ diye sormaları ve düşünmeli. G.Saray ve Fenerbahçe’nin bu anlamda daha hızlı yürümesi de anlamlı olacaktır" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe’nin vizyonu olarak hedeflenen noktaya gitmeye başladığını ancak yeterli olmadığını da ifade eden Kocaman, "Hedeflerimiz daha büyük olmalı. Elimizde mali gücümüz var gruptan çıkmayı, çeyrek finali daha fazla düşünmeliyiz" dedi.

Kocaman son olarak Çek basınından bir gazetecinin "Yine taraftarın meşale atması ve UEFA tarafından elenmekten korkmuyor musunuz?" sorusuna Kocaman, "Doğrusunu söylüyorum artık olmayacağını düşünüyorum ama Çek basının bu soruya muhattap olmak da düşündürücü. Teşekkür ederim bu soru için. Kendi kendimizi imha etme konusunda bizim milletimiz kadar az millet vardır deyip kenara çekilmekte fayda var. Olmayacağını düşünmekle birlikte yine de korku yıok mu? Biraz var" diyerek sözlerini noktaladı.

Selçuk Şahin: "Turu geçen taraf oluruz inşallah"
Oyuncumuz Selçuk Şahin ise, "Bizim için ve camia için çok önemli maça çıkacağız. İlk maçta elde ettiğimiz bir avantaj var ama turu henüz geçmiş değiliz. Rakibin ne kadar güçlü olduğunun farkındayız. Aynı ciddiyetle oynayacağız. Kolay olmayacak. Seyircisiz olması da bizi olumsuz etkileyecek Turu geçmek istiyoruz. Gidebildiğimiz yere kadar gitmek istiyoruz.Yarında Plzen’deki gibi, mücadele ederek turu geçen taraf oluruz inşallah" dedi.

Öte yandan takımın ilk yarıya göre daha iyi bir performans sergilediğini belirten Şahin, "İlk yarı olumsuz geçti bize göre. Kendi aramızda toplandığımızda özellikle Antalya’da biraz yanlışların farkına vardık. Daha iyi neler yapabiliriz bunu konuştuk. Oyun anlayışında ve güven açısından üste geçtik. İlk yarıya göre daha iyiyiz. Gelen arkadaşlarında etkisi oldu. 3 kulvarda da şansımız yüksek görünüyor. İnşallah başarılı olan taraf oluruz" diyerek sözlerini tamamladı.