Pancu: "ben Asla Böyle Bir Şey Söylemedim"

21.01.2014

Pancu: "ben Asla Böyle Bir Şey Söylemedim"

3 Temmuz sürecinin başından itibaren medyada çıkan haberler, toplumda Fenerbahçe üzerinde yaratılmaya çalışılan olumsuz algıda kilit bir rol oynuyordu. Süreç boyunca  yüzlerce yalan haber gazete sayfalarını süslerken Fenerbahçe daha yargılanmadan suçlu algısı toplumun hafızalarına yerleştirilmeye çalışılmıştı.. Bu haberlerin bir benzeri geçtiğimiz hafta tam da Yargıtay kararı öncesi Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanmış ve 2005 yılındaki Beşiktaş-Fenerbahçe maçında şaibe olduğu algısı yaratılmaya çalışılmıştı..Söz konusu haber o maçta Cordoba’nın kırmızı kart görmesiyle kaleye geçmek zorunda kalan eski Beşiktaşlı Pancu’nun röportajına dayandırılmış ve  söz konusu haber "Türkiye’de şikeyi soludum, ihaneti Cordoba’da gördüm" başlığıyla yayınlanmıştı. Fenerbahçe Televizyonu bu haber üzerine Bükreş’te Pancu’yu buldu ve çok önemli bir röportaj yaptı. Rumen futbolcu Hürriyet’teki röportajda asla böyle ifadeler kullanmadığını ve sözlerinin gazete tarafından çarpıtıldığını söyledi.

 

Bükreş’e giden FB TV ekibinden Yasir Kaya’ya bir röportaj veren Pancu, gazetenin kendisiyle röportaj yaptığını ancak yayınlanan ifadelerin kesinlikle kendisine ait olmadığını ve sözlerinin çarpıtıldığını belirterek, "Şunu anladım: Bundan sonra Türkiye’den hiç kimseyle, kameraya kaydedilmeden asla röportaj yapmamam gerekiyor. Çünkü söylediklerim çarpıtılıyor ve her defasında bu şekilde gerçekleri açıklama fırsatım olmuyor" dedi.


Romanya’da halen S. Bükreş’te futbol oynayan Danile Pancu 2005 yılında Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda oynanan ve kendisinin de zorunlu olarak bir süre Beşiktaş kalesini koruduğu maçla ilgili olarak "Gerçekten özel bir maç olmuştu ve tarihe geçmişti. Ancak bütün insanlar beni o maçla hatırlamasına rağmen, Beşiktaş’ın 100. yılında kazandığımız şampiyonlukta da o sezon başarılı bir şekilde oynamıştım. Ayrıca Avrupa kupalarında da çok başarılı maçlarım oldu. Dolayısıyla Türkiye ve Beşiktaş’ta iyi bir izlenim bıraktığımı düşünüyorum" dedi.

 

Pancu, "Geçtiğimiz hafta Türkiye’de, Hürriyet Gazetesi’nde bir röportaj yayınlandı. Onlara bir röportaj verdin mi?" sorusuna "Evet" dedikten sonra röportajın içeriğiyle ilgili olarak, "Beşiktaş hakkında; kaleci olarak oynadığım Fenerbahçe-Beşiktaş maçı hakkında konuştuk. O maçta neler olduğu, nasıl olup da kaleci pozisyonunda oynadığım soruldu. Çok net açıkladım. Oscar Cordoba, bir penaltıya sebebiyet verdi, ama belki kötü bir günündeydi, bu çok doğal. Ondan sonra karara itiraz etti ve kırmızı kart gördü. Bizi 10 kişi bıraktı, yani takım eksik kaldı. Ancak Oscar benim oda arkadaşımdır ve çok karakterli bir oyuncuydu. 4 yıl boyunca aynı odada pek çok şey paylaştığım Oscar Cordoba’nın bunu kasten yaptığını söylemem mümkün mü? Bakın ben çok inançlı bir insanım, Tanrı’ya inanırım. Asla bir arkadaşımı böyle bir şeyle suçlayamam. Kaldı ki Beşiktaş gibi bir takımda, bir oyuncunun maç satması hiç mümkün olabilir mi? Ben asla böyle bir şey söylemedim ve yazılanlar hakkında hiçbir bilgim yok. Küçük takımlarda böyle şeyler olur mu bilemem ama; Beşiktaş’ta asla" diye konuştu.

 

"O röportajda, sana neler sordular" şeklindeki soruya ise Pancu, "O maç hakkında sorular sordular ve az önce söylediklerimi onlara da söyledim. Ancak şunu anladım: Bundan sonra Türkiye’den hiç kimseye, kameraya kaydedilmeden asla röportaj yapmamam gerekiyor. Çünkü söylediklerim çarpıtılıyor ve her defasında bu şekilde gerçekleri açıklama fırsatım olmuyor" diye yanıt verdi.

 

"Gazetede bu haberin çıktığını günü takip eden gün yani Perşembe günü, senin eski takım arkadaşlarından da görüş aldılar ve onlar da senin sözlerine inanamadıklarını söylemişler. Bu konuda, seni bu röportajla ilgili arayan oldu mu Türkiye’den?" sorusuna ise Daniel Pancu, "Hayır sadece gazeteciler aradılar ve benim konuyla ilgili düşüncelerimi sordular. Eğer üzdüğüm arkadaşlar varsa özür dilerim. Ama doğal olarak, onlar sanırım benim bunları gerçekten söylediğimi düşündüler, ancak beni iyi tanıyanlar asla böyle açıklama yapmadığımı tahmin etmişlerdir" diye yanıt verdi.

 

Pancu, "Yani o maça ilişkin herhangi bir şüphe ve soru işareti olmadığını teyit ediyorsun" şeklindeki ifade karşısında ise "Hayır, hayır asla…. Ve aynı ifadelerle tekrar ediyorum, benim oynadığım ve orada olduğum dönemde Beşiktaş böyle işlere asla karışmamıştır" dedi.