02.07.2011

Potanin Perileri Finalde

A Milli Kadın Basketbol Takımımız, Polonya’da düzenlenen 2011 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası yarı finalinde, normal süresi 60-60 eşitlikle biten maçta, son Avrupa Şampiyonu Fransa’yı 62-68 mağlup ederek adını finale yazdırarak tarihe geçti. Fenerbahçeli milli oyuncularımız karşılaşma süresince Takımlarına önemli katkılar sağladı. Ay Yıldızlılar, 3 Temmuz Pazar günü TSİ 21.30’da başlayacak finalde Rusya karşısında Avrupa Şampiyonluğu için mücadele edecek.

Maça Millilerimiz Nevriye Yılmaz ve Nevin Nevlin’in, Fransa ise Florence Lepron’un basketleri ile başladı. Ribaundlarda ilk dakikalarda etkili gözüken rakibi karşısında 5. dakikayı A Milli Kadın Takımımız, 7-8 önde geçti. İkili oyunlarla kolay sayılar bulan Ay Yıldızlılar, Birsel Vardarlı-Nevin Nevlin ikilisinin basketleri sonrasında yakaladığı 12-0’lık seri ile farkı 7’ye çıkarttı (7-14). Endene Miyem ile suskunluğunu bozan Fransa, Emilie Gomis ve Edwige Lawson ile 3 sayılık basketler buldu. İlk periyodu Ay Yıldızlılar, Tuğba Palazoğlu’nun basketi ile 15-16 önde tamamladı.

İkinci periyoda iki takım da karşılıklı basketlerle başladı. Birsel Vardarlı ve Nevin Nevlin’in hücumdaki etkili oyununa Işıl Alben de 3 sayı çizgisinin gerisinden katkı verince 14. dakika 22-27 üstünlüğümüz ile geçildi. Etkili savunmasının yanı sıra hücumda boyalı alanı iyi kullanarak rakibinin direncini kıran Ay Yıldızlılar, Işıl Alben’in 3 sayılık basketi ile farkı 10 sayıya çıkarttı (26-36). Fransa arka arkaya buluğdu sayılarla soyunma odasına farkı eriterek girmek isterken, Birsel Vardarlı’nın basketine engel olamadı ve Millilerimiz, ilk yarılı 31-38 önde kapattı.

Üçüncü periyoda Fransa, Celine Dumerc- Jennifer Digbeu ikilisinin sayıları ile başladı. Serbest atışlardan Nevin Nevlin ile ikinci yarının ilk sayılarına ulaşan A Milli Kadın Takımımız, Emilie Gomis’in 3 sayılık basketine engel olmadı ve Fransa farkı 2 sayıya indirdi (38-40). Nevriye Yılmaz’ın da devreye girmesiyle Kırmızı Beyazlılar, rakibinin skorda dengeyi kurma çabalarını sonuçsuz bıraktı. Şaziye İvegin’in bulduğu 3 sayılık basket ile Millilerimiz farkı tekrar 9 sayıya çıkartırken, son periyoda da 42-49 önde girdi.

Final periyoduna Edwige Lawson’in içerden ve dışarıdan bulduğu basketlerle başlayan Fransa, 3 dakika boyunca potasında sayıya izin vermedi. Nevin Nevlin ile suskunluğunu bozan Potanın Perileri, son 5 dakikaya 48-51 önde girdi. Serbest atışlardan skor bularak farkı 1 sayıya indiren rakibi karşısında Nevriye Yılmaz ile skor avantajını elinde tutmayı başaran Millilerimiz, Emilie Gomis’in sayılarına engel olamadı ve son 3 dakikaya Fransa 1 sayılık üstünlükle girdi (54-53). Nevriye Yılmaz- Birsel Vardarlı ikilisinin sayılarına 3 sayılık basketlerle yanıt veren Fransa, Birsel Vardarlı’yı durdurmakta zorlandı. Son 30 saniyeye 60-60’lık eşitlikle girilirken, son hücumda Ay Yıldızlılar, faul ile durduruldu. Birsel Vardarlı serbest atışlardan sayı üretemeyince maçın normal süresi bu sonuçla tamamlandı.

Uzatmada sadece 2 sayı yedik

Uzatma periyodunda iki takım da hücumda zorlanırken, Işıl Alben’in 3 sayılık basketi ile Millilerimiz, 44. dakikada 62-64 ile 2 sayılık avantajı elde etti. Fransa’nın üst üste hücumlardan boş dönmesinin ardından Nevin Nevlin ile bir basket daha bulan Ay Yıldızlılar, Nevriye Yılmaz’ın sayıları ile maçtan 62-68 galip ayrıldı.

FRANSA(62): Isabelle Yacoubou-Dehoui 4 (2 ribaund), Endene Miyem 4 (5 ribaund), Clemanca Beikes (4 ribaund, 1 asist), Sandrine Gruda 4 (8 ribaund, 2 asist), Edwige Lawson 12 (4 ribaund, 4 asist), Celine Dumerc 4 (5 ribaund, 4 asist), Jennifer Digbeu 6 (1 ribaund, asist), Emilie Gomis 24 (9 ribaund), Florence Lepron 4 (3 ribaund).

TÜRKİYE (68): Tuğba Palazoğlu 2 (3 ribaund, 4 asist), Seda Erdoğan, Birsel Vardarlı 14 (3 ribaund, 5 asist), Nevin Nevlin 23 (8 ribaund), Işıl Alben 9 (5 ribaund, 2 asist), Nevriye Yılmaz 17 (11 ribaund, 3 asist), Şaziye İvegin 3 (4 ribaund, 3 asist), Bahar Çağar

1.PERİYOT: 15-16
2.PERİYOT: 16-22
3.PERİYOT: 11-11
4.PERİYOT: 18-11
UZATMA: 2-8

Fenerbahçeli oyuncuların katkısı büyük oldu

Fenerbahçeli milli oyuncumuz Nevin Nevlin 23 sayı ile Takımımızın en skorer ismi oldu. Bir başka Fenerbahçeli milli oyuncumuz Nevriye Yılmaz ise Fransa karşısında kaydettiği 17 sayıyla, Nevin’den sonra Takımımızda en çok sayı üreten ikinci oyuncu oldu. Nevin Nevlin, toplam 8 ribaundla da maçın kazanılmasında takımına en büyük katkıyı sağlayan oyuncuların başında geldi. Nevriye Yılmaz 17 sayının yanı sıra 11 ribaund ve 3 asist ile double-double yaparak müthiş bir performans ortaya koydu. Takımın en skorer 3. ismi bir diğer Fenerbahçeli milli oyuncumuz Birsel Vardarlı’ydı.. Birsel Vardarlı maçı 14 sayı 3 ribaund ve 5 asisttle tamamladı. Böylece Ay Yıldızlıların attığı 68 sayının 54’ü Fenerbahçeli milli oyuncularımızdan gelmiş oldu.