Potanin Perileri Olimpiyat Vizesi Aldi

29.06.2015

Potanin Perileri Olimpiyat Vizesi Aldi

Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda mücadele eden Potanın Perileri, beşincilik maçında Rusya'yı uzatmalar sonunda 68-66 yenerek Olimpiyat Elemeleri vizesi almayı başardı. Milli forma ile mücadele eden basketbolcularımızdan Birsel Vardarlı Demirmen 8, Olcay Çakır ise 3 sayıyla karşılaşmayı tamamladı. 


Bahar Çağlar ile Elena Beglova’nın karşılıklı sayılarıyla başlayan mücadelenin başında topu pota altına indiren Rusya, 5.dakikada skoru 8-4’e getirdi. Lara Sanders ile boyalı alanı kullanan Ay Yıldızlılarımız, Nevrine ve Işıl’ın basketleriyle de etkili oldu. İlk periyotu 17-15 geride tamamlayan millilerimiz, hücumda Sanders ile etkili olmasına karşın savunmada rakibini durdurmakta zorlandı. Mücadelenin ilk yarısı, 32-27 Rusya üstünlüğüyle tamamlandı.


Üçüncü periyotun başında Birsel Vardarlı Demirmen ile hücumları organize eden A Milli Kadın Takımımız, bire bir savunmada ise zorlandı. Işıl ve Nevriye ikilisiyle sayılar bulan millilerimiz, son 10 dakikalık bölüme ise 47-45 geride girdi. Mücadelenin final periyotunda çok iyi savunma yapan ve rakibini de telaşlı atışlara sürükleyen Ay Yıldızlılarımız, 37.dakikada 5 sayılık farkı yakaladı (57-52). Ancak normal süre 59-59 eşitlikle tamamlandı.


Uzatma periyodunun özellikle son bölümünde daha az hata yapan Periler, salondan 68-66'lık galibiyetle ayrıldı ve hem turnuvayı 5. olarak tamamladı, hem de Olimpiyat Elemeleri'ne katılmaya hak kazandı.